Festiwal Sztuk Komediowych Teatrów Nieprofesjonalnych
W sobotę i niedzielę w Bielsku Podlaskim święto teatru nieprofesjonalnego. W programie znalazły się prezentacje konkursowe, omówienia jurorskie, warsztaty oraz spotkanie integracyjne. Swoje umiejętności zaprezentuje: Grupa Zapis Fonetyczny z Warszawy, Grupa Teatralne 'Rozhulana Tanecznica' z Białegostoku, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Teatr Form Czarno-Białych Plama z Suwałk, Amatorski Teatr Towarzyski z Lublina, Nok! Teatr z Nadarzyna i Teatr Rescomica z Warszawy.
Na otwarcie festiwalu w Bielskim Domu Kultury (ul. 3 Maja 2) wybrać się można w sobotę o godz. 16. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się pół godziny później i potrwają do godz. 21.30.
Rozpocznie je Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki z Płocka spektaklem 'Z babskiego punktu widzenia' (godz. 16.30).Siedem kobiet i jeden cel. Tragikomedia dnia codziennego. Czarny humor, szara rzeczywistość, śmiech, pot i łzy?
Teatr Rescomica z Warszawy ze spektaklem 'Ciągle mnie kochasz' wystąpi o godz. 17.30. Na kanwie błahego konfliktu między sąsiadami ujawniają się słabości i kontrowersyjne upodobania postaci. Prawdziwa miłość zwycięża w każdych warunkach.
O godz. 19 na scenie pojawi się Amatorski Teatr Towarzyski z Lublina, który przedstawi 'Miłość według Czechowa'.
Przedstawienie składa się z dwóch jednoaktówek Antoniego Czechowa 'Niedźwiedź' i 'Oświadczyny', które łączy temat relacji damsko-męskich. Czechow ukazuje w tych żartach scenicznych miłość przez pryzmat obyczajowości dawnej Rosji z odrobiną ironii, ale i życzliwości. Temat jest wystarczająco uniwersalny, aby zaciekawił również współczesnego widza.
Przesłuchania zakończy Grupa Teatralna 'Rozhulana tanecznica' z Białegostoku spektaklem 'Świeczka zgasła' (godz. 20.30).
Jednoaktówka 'Świeczka zgasła' jest prostą historią, opowiadającą o dwojgu ludzi, którzy zrządzeniem losu zatrzymują się w wiejskiej chacie na nocleg. Mężczyzna jest przekonany, że jego towarzyszka jest stara i nieatrakcyjna, kobieta zaś uważa go za gbura. Tymczasem wiele może zdarzyć się między kobietą, a mężczyzną zanim świeczka zgaśnie.
W niedzielę DECHA przenosi się do Kreatywnego Centrum Kultury (ul. Studziwodzka 37). Przed jury staną aktorzy NOK! Teatr z Nadarzyna w spektaklu Ławeczka (godz. 15.15). 'Ławeczka' - to rozpisana na dwa głosy liryczna komedia o samotności, rozpaczliwym poszukiwaniu miłości, o kobiecie 'po przejściach' i mężczyźnie z 'przeszłością'. Oboje chwytają się - jak ostatniej deski ratunku - tego drugiego. Oboje gotowi zaklinać, czarować, kłamać, poniżać z nadzieją, że może tym razem uda się 'sklecić' stały związek.
Grupa Zapis Fonetyczny z Warszawy pokaże się w spektaklu 'Na pełnym morzu' Stanisława Mrożka (godz. 16.15).
'Na pełnym morzu' to historia trzech rozbitków na tratwie, to historia o starciu jednostki z większością, o wolności wyboru. Dyktaturę, anarchię traktujemy jednoznacznie jako złe, ale czy demokracja zawsze potrafi obronić jednostkę.
Teatr Form Czarno-Białych PLAMA z Suwałk i spektakl 'Noc cudów, czyli Babcia i wnuczek' Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego o godz. 17.15 zakończy przegląd.
'Babcia i wnuczek' to sztuka bliska Zielonej Gęsi. Sprawę cudomanii Babci animują zarówno dwaj spece od 'cudów' - Adamus i Rączka, jak i koleżanki i koledzy Wnuczka, nad którym babcia sprawuję władzę totalitarną. Knują plan naprawy Babci, programują własny cud, zabierają Wnuczka z Babcią do leśniczówki, gdzie rzekomo ukazuje się dzik z głową Batorego. I wbijają przysłowiową piątą klepkę, nalewają oleju do głowy.
Który z teatrów wygrał, dowiemy się o godz. 19.
Wstęp na każdy z dni festiwalowych: 10 zł.
Wszystkie komentarze