Białystok żegna lato festiwalem. W mieście zaczął się właśnie Wschód Kultury/Inny Wymiar i zagarnie cały weekend. Przed nami jeszcze ponad 20 imprez z udziałem artystów z 12 krajów.
W różnych punktach miasta odbywają koncerty, spektakle, filmy, warsztaty, instalacje, pokazy Bogaty program przygotowują wspólnie różne miejskie placówki kulturalne, koordynowane przez Białostocki Ośrodek Kultury. Na wszystko - wstęp wolny, ale na część imprez trzeba mieć wejściówki. Wszystkie już co prawda rozdano, ale warto przyjść i próbować przed samymi imprezami. Ci bowiem, którzy odbierali wcześniej wejściówki, co praktyka pokazuje, mogą się w dniu wydarzenia na nim w ogóle nie zjawić.
Fot. Materiały prasowe Wschód Kultury/Inny Wymiar
Inny Wymiar Muzyki
Bardzo ciekawie zapowiada się koncert artystów z Armenii, Gruzji i Polski, który odbędzie się w sobotę w kinie Forum. Czołowe folkowe zespoły z tych krajów wygenerują muzyczną torpedę, na scenie pojawią się bowiem Kapela ze Wsi Warszawa, Folk Band Bani (popularna gruzińska grupa wokalna, której nazwa oznacza niską nutę i takiej się śpiewacy próbują trzymać) oraz Dogma (armeński zespół założony przez dwóch członków legendarnej na Kaukazie grupie Manic Depressive Psychosis; w nowej kapeli łączą ormiańskie melodie ludowe z progresywnym metalem).
Innym mocnym muzycznym wydarzeniem będzie zapewne koncert Echoes, w którym w niedzielę w kinie Forum wystąpią muzycy z Polski, Austrii, Szwajcarii, Japonii. Na scenie pojawi się 12-osobowa orkiestra kameralna, która wykona aranżacje autorskiej muzyki międzynarodowego tria Hang Em High oraz kompozycje inspirowane dawną i dzisiejszą kulturą Indochin i Japonii. Oprócz tria Hang Em High, w skład którego wchodzą: Bond (Polska), Alfred Vogel (Austria) i Lucien Dubuis (Szwajcaria), wystąpią także chiński muzyk Guo Gan, grający na tradycyjnym instrumencie erhu, japońska artystka Fumie Hihara, grająca na koto oraz Eklektik Ensemble z tak ciekawym instrumentarium, jak wibrafon, flet shakuhachi, saksofon barytonowy, czy tuba.
Hymn w rytmie electro
W programie jest też muzyczny performance "100 minut/One hundred minutes" gruzińskiego kolektywu artystycznego Bouillon Group, zaproszonego przez Galerię Arsenał. W elektrowni zobaczymy instalację, która tematycznie nawiązuje do setnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję w 1918 roku. A składają się na nią hymny narodowe oraz gruzińskie pieśni patriotyczne w mocno uwspółcześnionej aranżacji, bo... w postaci elektronicznej muzyki klubowej. Miłośnicy electro, techno i ambient powinni wybrać się na Taste the East na stadionie miejskim, gdzie muzykę generować będą Kreep (BY), Beat L (BY), Karma Details (UA), Kameu (LT).
Zaplanowano też spektakle. Podlaski Teatr Czrevo wspólnie z artystami z Białorusi pokaże "Pozory" (spektakl o kobiecej cielesności i jej ograniczeniach, inspirowany postacią niespełnionej XIX-wiecznej poetki rosyjskiej Julii Żadowskiej, która urodziła się bez rąk; całe jej życie było zmaganiem się z kalectwem i próbą wybicia się jako literatka).
Interesująco zapowiada się spektakl "Hamlet" w wykonaniu Mohylewskiego Obwodowego Teatru Lalek, który klasyczny szekspirowski dramat ma zagrać nieklasycznie - z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jak informują organizatorzy - mohylewska inscenizacja przypomina bowiem bardziej komiks... i skupia się na grabarzach.
Widowiskowy ma być spektakl taneczny "Pupile" Fundacji Pro Anima, który w hali Politechniki Białostockiej połączy technikę tańca współczesnego, dworski balet figuratywny i fragmenty sztuk Moliera. Zespół zatańczy do muzyki nadwornego kompozytora Ludwika XIV- Jean-Baptisty Lully'ego, wykonywanej na żywo przez barokową orkiestrę Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto" pod batutą Anny Moniuszko. Za scenografię i choreografię odpowiadają uznani twórcy związani z białostocką sceną - Pavel Hubicka i Karolina Garbacik.
Filmowa Rumunia
W tym roku festiwalowy film stoi pod znakiem Rumunii. Białostoczanie zobaczą: "Zabliźnione serca", według powieści Maxa Blechera, przypominające klimatem "Czarodziejską górę" Manna oraz film "Licu. Rumuńska historia" (skomplikowana historia Rumunii opowiedziana przez pryzmat życia 92-latka).
Rumuńskich wątków będzie więcej. Ciekawie zapowiada się wystawa "Foto splendid" Costica Acsinte - pokaz kolekcji rumuńskiego fotografa (1897-1984). Jego zaginioną kilkutysięczną kolekcję zdjęć, przedstawiającą codzienne życie w Rumunii w latach 1930-50 - odkrył Cezar Popescu. Wystawę oglądać można od rana do wieczora w kinie Forum.
Zobaczymy też m.in. wystawę Maryny Batsiukovej "Własne historie", która pokaże rodzinne portrety oraz fotografie porcelanowych portretów z białoruskiego cmentarza.
Wielka grządka i lodówka
Zaplanowano też projekt fotograficzny składający się z czterech wydarzeń prowadzonych przez Bogdana Kiwaka i Marcina Saroty. Podczas warsztatów uczestnicy najpierw sfotografują Białystok bez aparatów fotograficznych. Następnie założą specyficzną plantację, a po upływie doby zbiorą organiczne fotogramy i zatrzymają proces naświetlania. A to, co uda im się wyhodować, zobaczymy na wystawie.
W programie jest też happening Foto-Lab-Lodówka, dzięki, któremu sprzęt AGD zostanie zamieniony w aparat fotograficzny (camera obscura). Do lodówki ustawionej przed kinem Forum każdy będzie mógł wejść i zrobić sobie zdjęcie. Poza tym w programie - wystawa fotografii otworkowej.
Fot. Materiały prasowe Wschód Kultury/Inny Wymiar
Początek i łaziki
Po wielu miesiącach przygotowań w białostockiej Galerii Arsenał będzie można wreszcie projekt "Początek" Huberta Czerepoka, w którym uczestniczyły swego czasu białostockie łaziki marsjańskie. Pierwsza z instalacji wideo to trzykanałowa projekcja zrealizowana w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu sprzed 10 tys. lat p.n.e. Drugą jest trzykanałowa opowieść wideo o sieci poprzemysłowych kolejek linowych w gruzińskim mieście Cziatura, działających niemal nieprzerwanie od 1953 roku. Trzecia to film paradokumentalny przedstawiający badania DNA pierwszych Piastów i hipotezy dotyczącej ich obcego rodowodu, która pojawiła się już w XIX wieku.
Zaplanowano pokazy mody (Zeken Moda, Jacob czyli Jakub Bartnik i Aneta Popławska), uliczną strefę wydarzeń familijnych przygotowaną przez stowarzyszenie Pocztówka, dwa spacery - historyczny i muzyczny (połączony z koncertem Marii Żynel i Julitty Charytoniuk). W programie jest też Awesome bikes - uliczna galeria i wypożyczalnia oryginalnych rowerów zaprojektowanych przez Adriana Łucejko.
PROGRAM
PIĄTEK (31 sierpnia)
*godz. 10-13 - Warsztaty fotografii organicznej; plac przed Famą (ul. Legionowa 5)
*godz. 13.30-18 - Foto-Lab-Lodówka - happening; (plac przed kinem Forum)
*godz. 14-18 - (również w sobotę i niedzielę) - Foto splendid Costica Acsinte - wystawa(foyer Forum)
*godz. 15-20 (również w sobotę i niedzielę) -Awesome bikes - Custom Bikes - galeria, wypożyczalnia (Rynek Kościuszki, obok "Astorii")
*godz. 17 (również w sobotę) - Teatr Czrevo "Pozory" - monodram (Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N)
*godz. 18 - Hubert Czerepok "Początek" - wernisaż (Galeria Arsenał, ul. A Mickiewicza 2)
*godz. 18 - Maria Żynel, Paula Czarnecka: "Kukrzysko" - spektakl (dla widzów 18+); (Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1)
*godz. 18.30 - Film "Licu. Rumuńska historia"; (Forum)
*godz. 19 - Malenki Theater (IL): "Cemach" - spektakl (Białostocki Teatr Lalek)
*godz. 19 - Projekt fotografii organicznej i otworkowej - wernisaż wystaw (Centrum im. Zamenhofa,ul.Warszawska19)
*godz. 20 - "Pupile" - spektakl taneczny (Hala Politechniki, ul.Sosnowskiego 11)
*godz. 20.15 - Pokaz filmu "Zabliźnione serca" (Forum)
SOBOTA (1 września)
*godz. 10-18 (również w niedzielę) - Hubert Czerepok: "Początek" - wystawa (Galeria Arsenał; w sobotę oprowadzanie o godz. 11)
*g. 10-17 (też w niedzielę) - Projekt fotografii organicznej i otworkowej - wystawy (Centrum im. Zamenhofa)
*godz. 12 - "Znikające miejsca i ludzie" - spacer początek: przy filharmonii (ul.Podleśna 2)
*godz. 14-20 (również w niedzielę)- "100 x sztuka -strefa wydarzeń familijnych; (Rynek Kościuszki)
*g. 16 - Maryna Batsiukova: "Własne historie" - wernisaż (Centrum im. Zamenhofa)
*godz. 18:30 - Koncert: Polska, Armenia, Gruzja: Kapela ze Wsi Warszawa (PL), Dogma (AM), Folk Band Bani (GE); (Forum)
*godz. 20 - Bouillon Group: Sto minut / One hundred minutes - performance; (Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13),
*godz. 21 - Taste The East 2018 - koncerty; (Stadion Miejski, ul. Słoneczna 1)
Fot. Materiały prasowe Wschód Kultury/Inny Wymiar
NIEDZIELA (2 września)
*g. 10-17 -Maryna Batsiukova: "Własne historie" - wystawa; (Centrum im. Zamenhofa)
*godz. 15 i 19- Mohylewski Obwodowy Teatr Lalek (BY): "Hamlet" - spektakl; (BTL)
*godz. 16 i 19.30 - Maria Żynel & Julita Charytoniuk: "Kawałki (z) miasta - przewodnik muzyczny" - spacer, koncert; (początek: Rynek Sienny, Wodopojka)
*godz. 18 - Koncert Echoes: Hang Em High (PL/AT/CH), Guo Gan (CN), Fumie Hihara (JP); (Forum);
*godz. 20 - Pokazy mody: Zeken Moda, Jacob, Aneta Popławska; (Hala Politechniki, ul. Sosnowskiego 11)
Wszystkie komentarze