Krok 1: Decyzja
In vitro to metoda leczenia niepłodności, która od prawie dwóch lat jest finansowana przez państwo. Pary, które nie kwalifikują się do programu refundującego muszą się liczyć z wydatkiem około 11 - 13 tysięcy złotych.
- Kiedy pary przychodzą do mojego gabinetu, zaczynam od rozmowy i szczegółowego wywiadu. Muszę wiedzieć wszystko, co wydarzyło się do tej pory. Nawet to, kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, może mieć wpływ na uzyskanie ciąży, a także wszelkie wcześniejsze zabiegi, operacje. Wyjaśniam cały proces leczenia, tłumaczę, kiedy pojawiają się wątpliwości czy problemy natury światopoglądowej. Kiedy para decyduje się na zapłodnienie pozaustrojowe zaczynamy proces leczenia - mówi prof. Waldemar Kuczyński, dyrektor Kriobanku, specjalista ginekologii i położnictwa, embriolog.
Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego w przypadku kobiety to m.in.: niedrożne jajowody lub stan po usunięciu jajowodów, zaburzona czynność jajników, ciężkie postacie endometriozy (czyli przerost błony śluzowej macicy), a u mężczyzn obniżona jakość nasienia.
Wszystkie komentarze