Pierogi z mięsem
Te pierogi zarejestrowane są na Liście Produktów Tradycyjnych, a ich producent to Edward Masłowski (PPHU 'Prada') z Grajewa.
Do ich sporządzenia używane są: mięso z łopatki, cebula, marchew, przyprawy, mąka, jaja, woda. Dzień wcześniej mięso jest gotowane z warzywami i przyprawami, a następnie mielone. Z przygotowanego ciasta wycina się kółka, nadziewa je mięsem i formuje pierogi.
Produkt wytwarzany jest przez tego producenta od 30 lat według procedury przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Fot. www.produkty.wrotapodlasia.pl
Pierogi z mięsem
Także w Grajewie powstają inne doceniane pierogi z mięsem, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Ich producent to Celina Wiszowata (PPHU 'Milenium').
Składniki niezbędne do wytworzenia produktu to: mięso wieprzowe, cebula, przyprawy, mąka, jaja i woda. Mąkę zaparza się gorącą wodą, dodaje jajko i zagniata. Mięso należy ugotować, zemleć i przyprawić. Z przygotowanego ciasta wycina się kółka, nadziewa je, a następnie formuje pierogi.
Ugotowane podaje z zasmażką z cebulki. Tu z kolei tradycja pierogów sięga już 40 lat.
Fot. www.produkty.wrotapodlasia.pl
Pierogi ruskie
Pani Celina słynie też z pierogów ruskich i one również znajdują się na wspomnianej liście.
Ciasto przygotowywane jest z mąki, wody, jajek, a farsz z gotowanych ziemniaków, sera twarogowego, cebulki i przypraw. Mąkę zaparza się gorącą wodą, dodaje jajko, zagniata ciasto, formuje pierogi i nadziewa farszem.
Ugotowane pierogi podaje się z serem i szczypiorkiem. Odpowiednio dobrana odmiana ziemniaków oraz użycie twarogu zrobionego w gospodarstwie rolnym zapewnia produktowi niepowtarzalny smak i aromat.
Pierogi formowane są ręcznie, a produkty rozdrabniane bez użycia maszynki.
Wszystkie komentarze