Fot. Materiały prasowe
Szukajcie a znajdziecie
Na pytanie gdzie konkretnie szukać grzybów, skoro się już w lesie znaleźliśmy, odpowiedź jest prosta: a to już jak stryjenka uważa. Ilu grzybiarzy tyle szkół, tyle też praktyki i doświadczenia. Kłócenie się zresztą o to, jakie okolice jaki gatunek grzybów lubi to jedno z ulubionych zajęć grzybiarzy, gdy już konsumują, najlepiej w charakterze zakąski, to co kilka miesięcy wcześniej znaleźli.
Poza tym nie jesteśmy mykologami (uczonymi od grzybów) a one same są dość skomplikowanymi organizmami, często żyjącymi w symbiozie z innymi gatunkami, ale nie koniecznie i nie zawsze z tymi samymi. Z naszych doświadczeń np. wynika, że w naszych ulubionych miejscach podgrzybki to raczej w lesie mieszanym, czasem w mchu, prawdziwki zaś tam gdzie sucho, piaszczyście i blisko skraju lasu. Koźlaki pod brzozami a maślaki w sosnowych młodnikach. Rydze na skraju lasu, w wysokich trawach, podobnie jak kanie, chociaż te to raczej blisko świerków.
Wszystkie komentarze
Głównym pierwiastkiem, który występuje w grzybach jest potas, który kontroluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację. Grzyby zawierają również: żelazo, wapń, fosfor, jod, selen, sole magnezu. Obfitują w witaminy, zwłaszcza z grupy B, szczególnie witaminę B1, B2 a także B3.Największą zawartością witaminy B1 wyróżniają się kurki. Zawartość witaminy B2 w grzybach jest większa niż w warzywach. Borowiki i podgrzybki obfitują w witaminę D2. Również grzyby zawierają niewielkie ilości witaminy C a także śladowe ilości witaminy B12 i E. Grzyby zawierają substancje antyoksydacyjne, etanolowe ekstrakty ze 150 gatunków grzybów wykazują działanie przeciwutleniające.