Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
1 z 11
Koronkowa robota NeSpoon
Subtelny mural znanej artystki działającej w przestrzeni publicznej - NeSpoon - powstał latem tego roku na nadgryzionej zębem czasu ścianie jednego z budynków Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To wzór przypominający podlaską koronkę, charakterystyczny motyw twórczości Nespoon. Mural pojawił się dzięki akcji ?Folk on the street?.
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
2 z 11
Koguciki i hafty na Zwierzyńcu
To kolejny przejaw street artu, który powstał w ramach tegorocznej akcji ?Folk on the street?. Nad muralem przy ul. 11 Listopada na ogrodzeniu obiektu sportowego pracowali artyści z Polski i Białorusi, łącząc różne motywy inspirowane sztuką ludową obu krajów.
3 z 11
Smokoptak na Waryńskiego
W tym roku w ramach akcji ESSA, czyli street-artowej odsłony Dni Sztuki Współczesnej postał mural na ścianach nadbudówek przy Waryńskiego 8, który malował Paweł SWANSKI Kozłowski. To warszawski twórca związany silnie z kulturą miejską i wywodzący się ze środowiska deskorolkowego, którego murale można zobaczyć także w Berlinie, Bristolu czy Los Angeles . Jego praca w Białymstoku to niesamowity łuskowaty biało-niebieski ptak przypominający bazyliszka, na czerwonym tle.
Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Wyborcza.pl
4 z 11
Czerwona ściana przy Zamenhofa
Majowa ESSA to także drugi mural - przy Zamenhofa 5c. Zajął całą ścianę zamieszkałego budynku, a jego autorem jest Stanisław Szum Szumski, jednocześnie autor plakatu promującego tegoroczne Dni Sztuki Współczesnej, który został powielony na muralu. W tą surrealistyczną kompozycję wpisane zostały także okna kamienicy.
5 z 11
Dzieci z balonikami i Zamenhof
Ten esperancki mural w miejscu, gdzie stał kiedyś dom Ludwika Zamenhofa, powstał w 2008 roku przed organizowanym w Białymstoku Światowym Kongresem Esperanto. Jego autorem jest białostocki artysta-plastyk Andrzej Muszyński. Na jednym poziomie kamienicy widać samego Ludwika Zamenhofa, niżej jest też esperantysta Jakub Szapiro ze znajomym (to ujęcie ze znanego zdjęcia), a na samej górze z balkonu machają dzieci z balonikami.
6 z 11
Zamyślony Miłosz
W maju ubiegłego roku na murze od strony dziedzińca Centrum Zamenhofa przy ul. Warszawskiej powstał mural z okazji Roku Czesława Miłosza. Widać rysy twarzy noblisty i elementy roślinne. Kompozycja na ścianie namalowana przez anonimowych grafficiarzy stała się elementem multimedialnej wystawy ?Wiara Nadzieja Miłosz?.
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl
7 z 11
Jagiellonia na murach
Takich murali autorstwa kibiców Jagiellonii jest coraz więcej w mieście, powstają one zresztą w uzgodnieniu ze spółdzielniami mieszkaniowymi na takich osiedlach jak Dziesięciny, Zielone Wzgórza czy Osiedlu Młodych. Czasami mają całkiem niezłą formę.
8 z 11
Robotnik na Dożynki
Ta kompozycja na kamienicy przy al. Piłudskiego powstała specjalnie na centralne dożynki zorganizowane w Białymstoku w 1973 roku, tak jak wiele innych prac wykonanych w technice polichromii, sgraffito czy mozaiki w centrum miasta. Robotnik niestety przez wiele lat zasłonięty był przez reklamę szkoły jazdy, choć został wpisany do rejestru zabytków.
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl
9 z 11
Traktor, plony i rolnicy
To kolejny mural na pobliskiej kamienicy przy al. Piłudskiego powstały z okazji dożynek. I motywy są iście dożynkowe - jest para rolników z plonami, a na górze traktorzysta. Autorami pracy są Dorota i Jerzy Łabanowscy.
Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Wyborcza.pl
10 z 11
Mural integracyjny
W miniony weekend na murze ZSS STO przy ulicy Fabrycznej uczniowie namalowali swój mural w ramach akcji ?Pełnoprawni i aktywni w mieście ? zamalowujemy stereotypy?. To ogólnopolska kampania informacyjna Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, zajmującej się osobami niepełnosprawnymi ruchowo, dzięki której w całej Polsce powitają tego typu prace. Ten białostocki przedstawia parę nastolatków ? chłopaka na wózku i dziewczynę na jego kolanach.
11 z 11
Kosmonauci i Łajka we Współpracowni
Jeszcze za czasów klubokawiarni Kopiluwak przy ul. Sienkiewicza, w ubiegłym roku, powstał kosmiczny mural. Ocalał mimo pożaru tego lokalu i dziś zdobi ścianę Współpracowni. Na 20 metach kwadratowych zobaczyć można dwóch kosmonautów w złotych skafandrach i psa Łajkę. Autorką tej kompozycji jest Anna (Anja) Hordejuk, wywodząca się z Białegostoku artystka, która stworzyła ją w ramach stypendium prezydenta "Młodym twórcom".
Wszystkie komentarze