Bojarski Dom Kultury zaprasza na przegląd filmów dokumentalnych poświęconych prawom człowieka, pokazywanych na festiwalu WATCH DOCS - Prawa człowieka w filmie. Projekcje odbędą się na podwórku przy ul. Koszykowej 1 w Białymstoku - 19, 20 oraz 21 sierpnia 2016 o godzinie 19.30. Wstęp wolny.
Piątek, 19 sierpnia 2016
Siostry z dżungli
2015 Indie, Wielka Brytania - czas projekcji: 80 min.
Chloe Ruthven zarzuca swojej siostrze, Orlandzie, że jest sługuską korporacyjnego kapitalizmu. Z kolei Orlanda nazywa Chloe kanapową zachodnią lewaczką. Orlanda od lat mieszka w Indiach i zajmuje się werbowaniem młodych dziewczyn z biednych wiejskich rodzin do pracy w fabrykach szyjących ubrania dla potentatów odzieżowych, takich chociażby jak Gap. Zaprasza siostrę, by ta przyjechała do Indii i na własne oczy przekonała się, jak wygląda prawda.
Po projekcji prelekcję dotyczącą tematyki zaprezentowanej w filmie (prawa człowieka a biznes, prawa człowieka a ubóstwo i jego zapobieganie) wygłosi Maciej Białous z Fundacji SocLab - socjolog, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku.
Ni Hao Holland
2015 Holandia reżyser: Willem Timmers - czas projekcji: 25 min.
Willem Timmers z poczuciem humoru i antropologiczną wyobraźnią prezentuje egzotykę a rebours - chińskie turystki w Holandii. W poszukiwaniu "autentyczności" wyjeżdżają ze swojego wielkiego miasta, by poznać "tradycyjną", rolniczą kulturę holenderskiej wsi.
Twarz Oskany Baiul
2014 Australia reżyser: Kitty Green - czas projekcji: 7 min.
Kitty Green odwołuje się w swoim najnowszym krótkim filmie do postaci Oksany Baiul - pierwszej ukraińskiej medalistki olimpijskiej i symbolu odrodzonego państwa. Na ekranie widzimy po kolei kilkanaście dziewczynek odgrywających rolę narodowej bohaterki, której emocjonalna reakcja na olimpijski triumf niegdyś zjednoczyła Ukrainę.
Sobota, 20 sierpnia 2016
Made in BY
Włochy, Białoruś / zdjęcia: Valentina Natarelli - czas projekcji: 52 min.
Filmy o Białorusi często pojawiają się w programie WATCH DOCS. "Made in BY" - dokument, który różni się od dotychczas pokazywanych obrazów. Poznamy białoruskich artystów, którzy zdecydowali się tworzyć w warunkach dobrze działającej machiny strachu, rezygnując z emigracji, coraz częściej wybieranej przez młodych ludzi.
Wróg
2015 Kuba - czas projekcji: 26 min.
Tytułowy wróg to w dokumencie Aldemara Matiasa. Komar gatunku aedes aegypti, przenoszący śmiertelnie groźną chorobę - dengę. Komunistyczne władze Kuby, z właściwym autorytarnym reżimom propagandowym zadęciem wydały bezlitosną wojnę niewielkiemu owadowi.
Płomień
2015 USA reżyser: Kolektyw dress code (Andre Andreev, Dan Covert), czas projekcji: 23 min.,
Początek 2013 roku. Z powodu zastraszająco wysokich cen gazu i elektryczności Bułgarią wstrząsają największe od 1989 roku protesty uliczne. Obok demonstracji, blokad ulic i starć z policją pojawia się metoda protestu nieznana wcześniej bułgarskiej historii - w akcie sprzeciwu siedem osób dokonuje samospaleń.
Katastrofa na morzu
2014 Holandia reżyser: Morgan Knibbe - 3 października 2013 roku w pobliżu włoskiej wyspy, czas projekcji: 15 min.,
Lampedusa zatonęła łódź przewożąca 500 Erytrejczyków. Utonęło ponad 360 osób. Abraham, jeden z ocalałych, na pełnym wraków łodzi nabrzeżu opowiada o tragicznych doświadczeniach.
U fryzjera
2015 Izrael, Wielka Brytania reżyser: Iris Zaki, czas projekcji: 36 min.,
O czym rozmawiasz ze swoją fryzjerką czy swoim fryzjerem? O pogodzie? A gdyby podczas mycia głowy zadawano Ci pytania o nastroje w dzielnicy i sytuację w kraju? Gdyby wszystko działo się w muzułmańskiej części Hajfy, we fryzjerskim salonie arabskiej chrześcijanki, gdzie spotykają się muzułmanki i żydówki, a całość kręciłaby Irys Zaki, myjąc głowy swoim klientkom? Wtedy powstałby intymny portret lokalnej społeczności, koegzystującej w pokoju w niełatwych czasach.
Niedziela, 21 sierpnia 2016 (po godz. 19.30)
Drużyna E
2014 USA / zdjęcia: Rachel Beth Anderson, Ross Kauffman, czas projekcji: 90 min.,
Human Rights Watch (HRW) to jedna z najbardziej kompetentnych organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka na świecie. Jej słynne z obiektywizmu i rzetelności raporty piętnują wszelkie naruszenia praw jednostki, nie tylko w krajach rządzonych przez bezwzględnych dyktatorów, ale także w tak zwanych starych demokracjach. Tytułowy E-Team (Emergency Team) to zespół ekspertów HRW, którzy w momentach kryzysowych na miejscu najcięższych zbrodni, niejednokrotnie z narażeniem życia, badają świeże ślady, gromadzą zeznania świadków i dowody rzeczowe.
I wtedy
2015 Kanada, reżyser: Daniel Schioler, czas projekcji: 30 min.,
Ten zmontowany wyłącznie z fascynujących materiałów archiwalnych krótki film w pół godziny przybliża nam przełomowe momenty w historii obywatelskiego nieposłuszeństwa w USA.
Wszystkie komentarze