Zapowiadane są pogodne dni, więc warto porzucić domowe pielesze i wybrać się na wystawę kotów, bitwę husarii, jesienne targi, czy oglądanie nowego stadionu. Będą też występy kabaretów m.in. Hrabi, spotkania i koncerty
REKLAMA
1 z 16
Najpiękniejsze kotki, kocury i kociaki
Ponad 200 kotów dwudziestu ras obejrzeć będzie można w sobotę i niedzielę (godz. 10-17) w hali sportowej Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20a na Międzynarodowej Wystawie Kotów Rasowych. Organizatorzy spodziewają się wystawców z Polski, Litwy Łotwy, Estonii, Finlandii.
Do Białegostoku przyjadą m.in. koty brytyjskie, cornish i devon rexy, koty bengalskie (pierwszy raz w Polsce będzie można podziwiać bengale o kolorze srebrnym), rosyjskie niebieskie, syberyjskie, norweskie leśne, maine coony, burmskie. Pokażą się też rzadkie kurylskie bobtaile, koty z wywiniętymi do tyłu uszami, czyli american curl.
W trakcie wystawy można będzie spotkać się z przedstawicielami Kotkowa - fundacja poszukuje wolontariuszy i domów zastępczych.
2 z 16
Dzień Otwarty na stadionie
Po kilku latach ukończony został stadion miejski w Białymstoku. I w związku z tym w niedzielę, w godzinach 12-17 odbędzie się na nim Dzień Otwarty dla publiczności (wejście od ulicy Słonecznej). Każdy będzie miał okazję zobaczyć stadion oraz wziąć udział w przygotowanych atrakcjach.
Wybrane z programu:
godz. 13 lądowanie spadochroniarzy,
godz. 13.45 Jagiellonii zabawy z piłką dla dzieci,
godz. 14 zatańcz z białostockimi tancerzami,
godz. 14.30 i 16 pokazowy trening Lowlanders (boisko boczne),
W sobotę odprawa wojska przez króla Jana III Sobieskiego na Rynku Kościuszki (godz. 15) i uroczysta kawalkada husarii.
W niedzielę, na lotnisku w Krywlanach od godz. 11 harce i swawole sarmackie.
Godzinę później salwa i wystrzał armatni rozpoczną prezentację wojsk. W godz. 12.30-15 będzie widowisko historyczno-edukacyjne, a na nim popisy szermierki polską szablą bojową, pokaz jeździecki pocztu Dam Husarskich, musztra piechoty polskiej i rekonstrukcja walki husarii z Tatarami. W trakcie pokazów zaplanowano też naukę szermierki, strzelanie z łuku, broni oraz inne atrakcje.
Na Krywlanach odbędą się również Podlaskie Rajdowo-Nawigacyjne zawody samolotowe zorganizowane przez Aeroklub Białostocki.
4 z 16
W teatrze i galerii
Teatr na Obcasach
Teatr na Obcasach to inicjatywa pani Doroty Ejsztet, członkini Podlaskiego Klubu Biznesu. Propozycja jest skierowana do aktywnych kobiet, które nawet w teatrze chcą spędzić czas w niekonwencjonalny sposób.
Spotkanie z atrakcjami rozpocznie się w niedzielę o godz. 17 w Białostockim Teatrze Lalek (ul. Kalinowskiego 1). Później organizatorzy zapraszają na spektakl After Play.
Bilety do nabycia w kasie BTL
Z Beatą Wasilewicz rozmowy o sztuce
Synteza, pastele, kolor, inspiracje.... To tylko niektóre z tematów, na które Beata Wasilewicz udzieli odpowiedzi na spotkaniu połączonym z finisażem wystawy.
Przy filiżance kawy lub herbaty będzie można porozmawiać z artystką o jej twórczości, wyborze stylistyki, zadać własne pytania, do których skłania nas jej malarstwo. Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza w niedzielę o godz. 15 do salonu przy ul. Legionowej 2
Fot. Kamila Kubat / Agencja Wyborcza.pl
5 z 16
Trzy dni z kabaretem Hrabi
Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch w czterech programach kabaretowych wystąpi w Białostockim Ośrodku Kultury przy ulicy Legionowej 5
10 listopada godz. 19 - program 'Gdy powiesz: Tak' - bilet 75zł /w dniu spektaklu
11 listopada godz. 14 program 'Bez wąsów' - 15zł /przedsprzedaż, 20zł/w dniu spektaklu (dla dzieci)
11 listopada godz. 19 program 'Lubię to' z gościnnym udziałem Kabaretu Tenor Czesława Jakubca - bilet 65zł /przedsprzedaż, 75zł /w dniu spektaklu
12 listopada godz. 19 program 'Tak, że o' - bilet 65zł /przedsprzedaż, 75zł /w dniu spektaklu
Karnet w cenie 165 zł obowiązuje na wszystkie programy oprócz programu 'Bez wąsów' ? karnety są sprzedawane tylko w kasie Forum.
Gdy powiesz: 'Nie' - ominie Cię widok potarganego i zwleczonego faceta na twojej kanapie, ominie Cię jej wieczne narzekanie i zajęta w strategicznych chwilach łazienka. Przemyśl to! Jeszcze możesz rzucić welonem, krawatem? czym tam chcesz i gnać przed siebie ile sił. Ku wolności, ku pustce.
Ale, gdy powiesz: 'Tak' - otworzy się przed Tobą nowa przestrzeń. Ogromna i pełna przygód. Przecież tam jest fajnie, miło, ciepło. Ona będzie przy Tobie zawsze, gdy się obudzisz. Wstanie, kawy naparzy, jajecznicę na pomidorach zrobi. Mało? Przytuli się. Mało? Dziewczyno - on będzie zawsze zalegał w łóżku w czasie, gdy Ty w kuchni będziesz kroić chleb. Czy właśnie to - nie nazywa się szczęściem? Podarujcie sobie tę chwilę nieuwagi i pobierajcie się. A nawet jak się rozwód zdarzy, bo wiadomo, że człowiek się może zagapić, to z rozwodu mogą być dwa śluby. Czyli zysk. Hrabi zajmuje stanowisko. Ślub - tak.
Bez Wąsów - program dla dzieci
Program kabaretu Hrabi stworzony dla dzieci w wieku 6-12 lat. Rodzice znajdą w nim również coś dla siebie. Skecze, piosenki, zapowiedzi, bisy - klasycznie - jak w kabarecie. Hrabi nie byłby sobą gdyby w swoim programie nie nawiązywał żywego kontaktu z młodymi widzami. Ma być bez wąsów i rzeczywiście się nie pojawiają. Znaleźć za to można panią od wuefu, rodzinę Skoczków, Januszka który nie mył uszków, pana który usiadł na czekoladkach, chrapiącego tatę, tajemniczy sklep z głosami, chłopca, który marzy o tym by być ślimakiem, oraz wiele innych postaci.
Lubię to! z gościnnym udziałem Kabaretu Tenor Czesława Jakubca
Lubię to - Aśka lubi skecz, w którym Kamol gra klienta próbującego w piekarni kupić gwoździe, Bajer skecz, w którym prokurator i sędzina w ramach sprawiedliwości bliżej człowieka wpadają na rozprawę do domu oskarżonego.
Kamol uwielbia piosenkę Bajera o byciu tłamszonym przez żonę, a Aśka tę, w której Lopez wyje gdyż jest zrozpaczony, Kamol bardzo lubi skecz o wirusie, który zaraża kolejne organizmy oraz monolog z balonem, a Lopez najbardziej na świecie kocha grać Pierra w sztuce 'Korkociąg namiętności'. Poza tym wszyscy lubimy piosenkę o ciąży, bo wzrusza nas samych.
No właśnie? W programie 'Lubię to' gramy skecze, które MY lubimy. Owszem, interesuje nas Wasza opinia, ale wyboru dokonaliśmy sami. Taki program, taka idea. A na bisy zagramy to, co zechcecie. W miarę możliwości. I like it.
Tak, że o
Można naćkać instrumentów muzycznych, scenografii, dymów i świateł, fajerwerkiem brzdęknąć, wąsy dokleić, kostiumy oszałamiające przytaszczyć, a mimo to widzów nie ogłuszyć. 'Tak, że o' będzie więc prostotą mamił i skromnością. Mniej wydatków, więcej korzyści. A i kabaretowa tradycja w tej formie lepiej się uchowa. Kobieta koń? potrzebna jest do tego kobieta i koń. Ale po co tak zaraz szaleć? Niech nic nie kosztuje! Do skeczu Kobieta koń wystarczy tylko kobieta. Tak, że o.
materiały organizatora
6 z 16
Ćwicz umysł z Mensą
W sobotę w godzinach od 11 do 15 w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w sali konferencyjnej (ul. Żurawia 71) Stowarzyszenie Mensa Polska organizuje otwartą dla wszystkich imprezę.
W programie: rozmowy z przedstawicielami Mendy, ćwiczenia i zabawy językowe (godz. 13.10). Będą też informacje o inteligencji i jej własnościach u młodzieży szkolnej.
Start o godz. 12 - z wykładem jak opanować tremę, o godz. 12.55 spotkanie dla pasjonatów astronomią, później m.in. rozmowy o skutecznej komunikacji w przyrodzie (godz. 14.10) i fabularna gra towarzyska (godz. 14.30).
Udział w sesji testowej o godz. 11 możliwy tylko po rejestracji (https://www.mensa.org.pl/sesje-testowe/2014/09/bialystok/)
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 16
W starym kinie - Stanisław Janicki
Pamiętacie pana w ciemnych okularach, który w TVP z pasją propagował przedwojenne filmy W starym kinie? W niedzielę o godz. 16, w kinie Forum (ul. Legionowa 5), Stanisław Janicki będzie gościem Podlaskiej Akademii Kultury.
Przed spotkaniem z reżyserem zobaczymy też jego dwa filmy dokumentalne: Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy 'Krzyżaków' oraz 'Konterfekty Króla Jegomości'.
Pierwszy opowiada o znanym reżyserze Aleksandrze Fordzie, który w wieku 72 lat popełnił samobójstwo na Florydzie. Drugi dokument to niezwykły portret króla Jana III Sobieskiego. Wstęp - 5 zł.
8 z 16
Kończy się festiwal Zebrane
Dziś w Zmianie Klimatu (ul. Warszawska 6) kończy się organizowany przez Fabrykę Bestsellerów festiwal literacki 'Zebrane'.
Przed nami jeszcze dwa wieczory autorskie. O godz. 16 rozpocznie się spotkanie 'Londyńczycy i angole' - o swojej książce opowie Ewa Winnicka (spotkanie poprowadzi Arnold Toczyski).
Z kolei o godz. 18 gościem festiwalu będzie Zygmunt Miłoszewski, autor kryminałów o inspektorze Szackim (prowadzenie Marek Kochanowski).
Wstęp wolny
9 z 16
Ruszaj się jesienią. Weekend na sportowo
Święto biegania w Zwierzyńcu
Bieg godzinny, test Coopera i bieg 6-minutowy - w niedzielę na stadionie BOSiR w białostockim Zwierzyńcu.
Impreza rozpocznie się o godzinie 11. Juvenia Białystok1 imprezę o nazwie 'Bieg Godzinny' organizuje po raz 15. Udział mogą wziąć wszyscy chętni, którzy ukończyli 16 lat. W teście Coopera (bieg przez 12 minut) rywalizować będą gimnazjaliści, a w biegu 6-minutowym dzieci ze szkół podstawowych.
Pierwszych dwudziestu zawodników otrzyma pamiątkowe medale, a najlepsza dziesiątka w kategorii kobiet i mężczyzn koszulki. Zwycięzcy w młodszych kategoriach wiekowych otrzymają pamiątkowe puchary, a pierwsza trójka medale oraz pamiątkowe koszulki. Za rekord województwa w biegu godzinnym przewidziana jest nagroda finansowa.
Opłata startowa w biegu godzinnym wynosi 25 złotych. Zawodnicy otrzymają posiłek regeneracyjny oraz napoje. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem jerzymydlarz@wp.pl lub na stronie elektronicznezapisy.pl oraz w biurze zawodów na stadionie w dniu imprezy. Zakończenie imprezy zaplanowano na godz. 14.45.
Wycieczka rowerowa i piknik
W sobotę (11 października) odbędzie się otwarty rajd rowerowy szlakiem Wigierskiego Parku Narodowego, Suwałki? Sobolewo- Stary Folwark- Krzywe- Suwałki. Uczestnicy imprezy 'Wskocz na rower jesienią!' będą mieli do pokonania prawie 40 km.
Zbiórka wszystkich chętnych w sobotę o 10 na plaży nad Zalewem Arkadia w Suwałkach. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Na półmetku oraz na mecie, na wszystkich uczestników rajdu będzie czekał bezpłatny poczęstunek.
Około 15, po powrocie uczestników do Suwałk, nad Zalewem Arkadia odbędzie się piknik rowerowy. Zaplanowano konkurs z nagrodami, porady fachowców dotyczące przygotowania roweru do zimy, prezentację projektu obywatelskiego grupy ,The Parkour One oraz podsumowanie trasy rajdu przez Virtual Travel Systems, połączone z prezentacją powstającego w Suwałkach autorskiego projektu, który będzie bardzo przydatny osobom jeżdżącym na rowerze.
Biegi Papieskie
Starostwo Powiatowe w Mońkach wraz z Pływalnią Powiatową organizuje w sobotę VI Biegi Papieskie. Zawody odbywają się w Mońkach, a start i meta znajdować się będą przy kościele p.w. Św. Brata Alberta Chmielowskiego (ul. Wojska Polskiego 47). Ideą przyświecającą organizatorom jest uczczenie pontyfikatu Jana Pawła II, przypomnienie wartości, o których nauczał oraz promocja aktywnego stylu życia.
Podczas tegorocznej imprezy zorganizowany będzie kącik zabaw dla najmłodszych oraz wystawa promująca dolinę Biebrzy. Uczestnikom organizatorzy zapewniają pamiątkową koszulkę, ciepłą herbatę i kremówki.
Zapisy na poszczególne biegi odbywają się w dniu zawodów, pełny program dostępny na stronie www.monki.pl.
Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl
10 z 16
Jeszcze więcej kabaretu
Kabaret Smile z nowym programem
Młodzi ludzie z Lublina rzucają widzów na przysłowiowe kolana. Smile wystąpi w sobotę o godz. 19 w Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2. Kabaret pokaże swój nowy program zatytułowany 'Czy jest w domu kakao'?.
Bilety kosztują 60 zł, 50 zł.
NEO-NÓWKA w Siemiatyczach
Z programem 'Pielgrzymka do miejsc śmiesznych' zaprezentuje się w sobotę o godz. 17 Kabaret Neo-Nówka.
Tym razem wrocławianie zabierają widzów we wspólną podróż do miejsc, w których nic nie jest takie, jakie powinno.
Kabaret wystąpi w hali widowiskowo-sportowej MOSiR przy ul. Świętojańskiej 25a w Siemiatyczach. Czas trwania programu to około 100 minut, cena biletu 50 zł.
11 z 16
Poszwędaj się w sobotę
Szwędaczki Supraskie zapraszają kolejny Nocny Spacer. Tym razem w sobotę o godz. 19.30.
Uczestnicy wyruszą spod Galerii KOPART w Supraślu. Czekają na nich pochodnie, a na trasie: Wiedźma z wróżbą słowiańską, gawęda i ciekawe opowieści Tomka Lippomana, autora książki m.in. Legendy Podlasia oraz... mały dreszczyk na trasie.
Zapisy pod nr. tel. 666 238 280, cena 15 zł od osoby.
Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Wyborcza.pl
12 z 16
Miks muzyczny. Co wybierzesz?
Koncert w bazylice
Koncert w ramach XII Moniuszkowskiego Festiwalu Podlasia rozpocznie się w niedzielę o godz. 17.15 w Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP (Rynek Kościuszki.
W programie: Stanisław Moniuszko: MSZA Es - dur.
Wystąpią: Chór z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego J. Paderewskiego w Białymstoku oraz soliści i Młodzieżowa Orkiestra Festiwalowa.
Zaśpiewają Grechucie
S.M. Rodzina Kolejowa zaprasza na koncert poświęcony Markowi Grechucie.
Wystąpią Izabela Kłubowicz z akompaniamentem Tomasza Kłubowicza. Spotkanie poprowadzi Zula Brzezińska.
Koncert odbędzie się w niedzielę o godz. 18 w klubie Kalina przy ulicy Kolejowej 9 (Oś. Dziesięciny I). Wstęp wolny.
Punkowcy w Spodkach
Kultowe zespoły polskiego punk rocka i street punku, czyli Farben Lehre i Analogs wystąpią w sobotę (11.10) w ACK Sepularium przy ul. św. Rocha. Specjalnym gościem będzie też Ofensywa, młody szczeciński zespół grający energetyczny punk rock
Farben Lehre będzie promować album Projekt Punk na którym znajdują się covery polskich zespołów punk rockowych, takich jak Dezerter, Moskwa, Defekt Muzgó, Brak, Sedes, Siekiera, Armia, Cela Nr 3, Brak, Rejestracja, KSU, WC, GA GA Zielone Żabki.
Analogs natomiast zaserwuje najświeższy materiał z płyty Bezpieczny Port urozmaicony o ich największe przeboje.
Koncert rozpocznie się o godz. 19 w ACK (Spodki przy ul. św. Rocha 14). Bilety w cenie 30 zł kupić można w: Pub Alchemia (ul. Lipowa 4), Pub Fiction (ul. Suraska 1), Skate Shop Free Way (ul. Lipowa 37), Music For You (ul. Św. Rocha 17 B), Amadeus (ul. Legionowa 9/1 lokal 151). Cena biletu w dniu koncertu - 35 zł.
13 z 16
Jesienne targi w Szepietowie
Targi Ogrodnicze to doskonała okazja do uzupełnienia kolekcji roślin i poznania nowinek ogrodniczych.
W sobotę i niedzielę (godz.. 9-16) w Szepietowie odbędą się 21. Jesienne Targi Ogrodnicze i drugie Targi Leśne. Zapowiadany jest duży wybór drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, bylin, cebul kwiatowych i kwiatów doniczkowych. Nie zabraknie też warzyw i owoców sezonowych.
Rękodzielnicy zaprezentują swoje wyroby, producenci regionalni przywiozą podlaskie przysmaki, a pszczelarze wystawią miody z podlaskich pasiek.
Targom Ogrodniczym po raz drugi będą towarzyszyć Targi Leśne 'Las i my'. Zainteresowani będą mogli skorzystać z doradztwa leśnego, będą też specjalne leśne atrakcje, a wśród nich konkursy, zabawy i sygnalistów myśliwskich.
W sobotę warto obejrzeć pokazy: wytwarzania wyrobów ze skóry, rzeźbienia pilarką spalinową, pokaz wykonywania jesiennych stroików okolicznościowych. W niedzielę - pokaz szkolenia psów myśliwskich, ratownictwa medycznego, pokazy sztuki przetrwania w wykonaniu Stowarzyszenia Polskiej Szkoły Survivalu i warsztaty kaletnicze.
Dla zwiedzających wstęp na targi bezpłatny.
Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Wyborcza.pl
14 z 16
Święto Sukot w Tykocinie
Muzeum w Tykocinie Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Fundacja im. Mikołaja z Radomia zapraszają w niedzielę o godz. 14.30 do Wielkiej Synagogi w Tykocinie na pokaz muzealny Święta Sukot zwanego także świętem Kuczek.
To jedno z najważniejszych świąt żydowskich upamiętniających czterdziestoletnią wędrówkę Izraelitów po pustyni, gdy musieli mieszkać w szałasach. Święto trwa siedem dni w Izraelu, a osiem dni w diasporze.
W programie: koncert zespołu klezmerskiego 'Berberys' w wykonaniu: Agata Królikowska - śpiew; Marian Pędzisz - skrzypce, altówka; Krzysztof Pachla - klarnet, saksofon; Stanisław Błach - kontrabas; Zbigniew Smagowski - akordeon oraz świąteczny poczęstunek w szałasie.
Obowiązuje wejściówka w kwocie 1 zł.
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl
15 z 16
Druga droga w Galerii Krynki
Fundacja Villa Sokrates zaprasza na wystawę malarstwa 'Druga droga' Aleksandry Czerniawskiej w sobotę o godz. 19 w Galerii Krynki (ul. J. Piłsudskiego 6). Kuratorem wystawy jest prof. Leon Tarasewicz.
- Istnieją przynajmniej dwie drogi do przeszłości. W moim wypadku jedna prowadziła pod górkę wąską ulicą wśród jednorodzinnych domów pewnej dzielnicy Białegostoku. Na końcu tej drogi była typowa szkoła, tysiąclatka pod bardzo patriotycznym patronatem. W tej szkole, i w następnej też, uczyliśmy się wszyscy tej samej historii, z tej samej książki. Przypuszczam, że moi rówieśnicy w Rzeszowie, Wałbrzychu i Jeleniej Górze uczyli się dokładnie tego samego z dokładnie takiej samej książki (rynek wydawniczy nie był wtedy jeszcze tak bardzo rozwinięty jak teraz). W ten sposób nauczyłam się dat, przyczyn i skutków różnych wydarzeń. Poznałam statystki i mapy - mówi Aleksandra Czerniawska
Na wystawie będą pokazane wybrane obrazy z cyklu 'Hutarka'.
Synagoga w Sejnach, fot. Marek Kaczmarski / Agencja Wyborcza.pl
16 z 16
Pogranicze zaprasza
Poetyckie dokumenty w Sejnach
Pogranicze zaprasza na wystawę 'Poetyckie dokumenty'. Wizualna i poetycka podróż po artystycznych przestrzeniach Litwy XX i XXI wieku rozpocznie się w siedzibie Pogranicza w Sejnach w piątek o godz. 17. Po wernisażu organizatorzy zapraszają na wieczór literacki z poezją litewską.
Współorganizatorami wystawy są: Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie; Ministerstwo Kultury Litewskiej Attache ds. Kultury Ambasady Litewskiej w Warszawie
Eksponaty obejmują przeszło 80-letni okres litewskiej fotografii i poezji. Chociaż wystawa została przygotowana jako kolekcja znaczących dzieł, to historyczny kontekst jest dla jej zrozumienia i odbioru nie mniej istotny.
Historia XX-wiecznej Litwy to czas dramatycznych transformacji: okupacji i odzyskania niepodległości, totalitarnego ucisku i demokracji, masowej deportacji i emigracji, Holokaustu. To także proces stopniowego przechodzenia od 'agrarności' do 'miejskości'. Okoliczności historyczne determinowały szczególne doświadczenia, a litewskim artystom stawiały wyzwania - ich zadaniem było m.in. zadbać o aktualność poetyckiego widzenia świata w obliczu kryzysu humanizmu.
Wyzwania te podejmowali prezentowani tu artyści - należący wprawdzie do różnych pokoleń, mający odmienne doświadczenia i poglądy, ale podobnie utożsamiający się z litewskością. Nie chodzi przy tym wyłącznie o poczucie przynależności narodowej. To raczej rodzaj jedności, która jawi się jako niewyczerpane źródło twórczych poszukiwań, dotyczących zarówno nowego spojrzenia na pejzaż, miasto oraz jego mieszkańców, jak i zgłębiania uniwersalnych zagadnień miejsca i czasu. - pisze Ieva Maz'rait-Novickien
Wojciech Kass w Krasnogrudzie
Pogranicze zaprasza na wieczór autorski Wojciech Kassa ? poety i eseisty, długoletniego dyrektora Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
Spotkanie odbędzie się 11 października 2014 r. o godz. 17 w kawiarni Piosenka o Porcelanie w Krasnogrudzie.
Wszystkie komentarze