Po pierwsze, trzeba dać jasny sygnał, że czas zatrzymać pushbacki, i pokazać, że służby potrafią przeprowadzić procedurę w odniesieniu do migrantów bez potrzeby łamania praw człowieka - mówi nowo wybrany wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, wspominając o krokach, jakie trzeba podjąć w odniesieniu do kryzysu migracyjnego, a za tym humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy.

Ukonstytuował się nowy parlament. Niebawem ma powstać nowy rząd – Donalda Tuska. Tymczasem na granicy polsko-białoruskiej od lata 2021 r. wciąż trwa kryzys migracyjny, a za tym humanitarny, w wyniku którego zmarło już co najmniej 55 osób po obu stronach granicy. Straż Graniczna stosuje cały czas niezgodne z prawem pushbacki, czyli zawraca migrantów na Białoruś, gdzie są poddawani licznym opresjom. Wciąż ludzie w drodze (setki miesięcznie) po przekroczeniu tej zielonej granicy błąkają się po podlaskich lasach.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Mikołaj Chrzan poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ja mam jedno pytanie do tych krytykujących wypychanie migrantów z powrotem tam skąd przyszli. Wpuścicie na przykład Afgańczyków czy Senegalczyków. Służby przeprowadzą procedury azylowe po czym stwierdzą, że nie należy się takiemu migrantowi przyznanie azylu. I teraz pytanie. Jak sobie wyobrażacie odesłanie migrantów do Afganistanu czy innych krajów gdzie nie ma wojny ale są rządy autorytarne albo zwyczajnie żądzą wojskowe junty, które nie chcą przyjmować swoich obywateli, albo będą szantażowały i żądały opłat?
  już oceniałe(a)ś
  15
  3
  Nie po to na was głosowałem abyście otworzyli Polskę na podsyłanych tu celowo potencjalnych dzihadystow. Ich zadanie to rozsadzić kraje UE od środka i doprowadzić do władzy partie skrajne chodzące na pasku kremla typu Fidesz, AfD, Smer, Vox, LePen, Salvini etc.
  @swensypool
  Na Was, czyli na prezesa i spółkę?
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  @swensypool
  A ja głosowałam po to, by w Polsce było przestrzegane prawo, w tym konwencje międzynarodowe. Bo jakoś nie widzę różnicy, czy mi rządzi PiS czy PO, jeśli nadal na granicy umierają w męczarniach ludzie. I co teraz, potencjalny ludobójco?
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  Czas uszczelnić granicę naprawdę, rzekłabym. Plus w internecie w krajach wiadomych kampania informacyjna: NIE przyjeżdżajcie, tu nie ma przejścia!
  To jedyne humanitarne rozwiązanie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  Pawliczek ty po prostu jesteś taki naiwny czy po prostu.... -uciekających od wojen głodu itp.?? Hehehe brzuszek ze śmiechu mnie rozbolał. Uciekinierzy z Egiptu, Maroka, Konga filipin itd. uciekają od wojny i głodu???
  Tak samo uciekinierzy z Afganistanu. Nie chciało się im walczyć o wolność własnego kraju to teraz mają talibów. Scedowali walkę na USA i Europę a oni łapki do kieszeni., a teraz ratunku. No ale mimo wszystko ich rozumiem zwłaszcza kobiety i dzieci.
  Do tego popatrz kto przypływa na łodziach do włoch. Młode 20 - letnie wypasione byczki , specjalnie bez dokumentów, podające się za nieletnich. Ta twoja beznadziejna naiwność ehhh.
  już oceniałe(a)ś
  16
  7
  Sugeruję dla równowagi zerknąć na dużo sensowniejszy tekst na ten temat, również z dzisiejszej GW, tylko - póki co, w każdym razie - schowany z tyłu.

  wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30395672,a-co-jesli-dla-migrantow-to-lepiej-ze-straz-graniczna-przerzuca.html
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  Po pierwsze poprosić o pomoc Unię, od tego jest wreszcie Frontex, po drugie skończyć z przemocą i pushbackami, stworzyć przejściowe obozy spełniające wszystkie warunki humanitarne, po trzecie stworzyć mechanizmy sprawnej i szybkiej weryfikacji zatrzymanych, tych, którym azyl przysługuje wpuścić do UE, tych, którym nie w najbliższy samolot i do kraju pochodzenia. Po czwarte zrobić wreszcie weryfikację w SG , bo dzisiaj to miejsce gdzie swobodnie dostają pracę i wyżywają się sadyści, którzy w ogóle nie powinni pracować w żadnej mundurówce. Po piąte przestać pieprzyć o braku pieniędzy, bo są to kwoty w skali śmieszne, na dodatek zawsze Bruksela na ten cel się dołoży. A mur zwinąć na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, bo to dramat dla ekosystemu. Pora udowodnić że wróciliśmy do zachodnioeuropejskiego kręgu kulturowego.
  @kzet69
  Zabierz sobie ich humanitarnie do domu.
  już oceniałe(a)ś
  12
  13
  @kzet69
  <<< Po pierwsze poprosić o pomoc Unię, >>>

  Tj. konkretnie o co poprosić?

  <<< od tego jest wreszcie Frontex, >>>

  Frontex to kilkuset urzędników koordynujących działania graniczne państw UE, a nie żadna osobna służba operacyjna.

  <<< po drugie skończyć z przemocą i pushbackami, stworzyć przejściowe obozy spełniające wszystkie warunki humanitarne, >>>

  Ale na jakiej podstawie kogoś można by wsadzić do takiego obozu i go tam trzymać...?

  <<< po trzecie stworzyć mechanizmy sprawnej i szybkiej weryfikacji zatrzymanych, >>>

  Ja mam lepszy pomysł: stworzyć takie mechanizmy, żeby wszyscy na świecie byli syci, bogaci i szczęśliwi; też nikt nie wie jak to zrobić i nikomu się nie udało, ale brzmi jeszcze bardziej wzniośle.

  <<< , którym azyl przysługuje wpuścić do UE, tych, którym nie w najbliższy samolot i do kraju pochodzenia. >>>

  W 90% nie da się ustalić kraju pochodzenia (brak dokumentów, podawanie fałszywej tożsamości), kraj pochodzenia nie zamierza ich z powrotem przyjąć, lub po rejestracji migranci rozpływają się w powietrzu; tal jest w całej UE, wiec nie ma żadnych logicznych przyczyn, dla których w Polsce miałoby być inaczej.

  <<< Pora udowodnić że wróciliśmy do zachodnioeuropejskiego kręgu kulturowego. >>>

  A w naszym wszechświecie, póki co, ETPC uznał za legalne pushbacki w przypadku Hiszpanii (która zalegalizowała je 8 lat temu i obecny lewicowy rząd tego nie zmienił ani nie zamierza), a Bruksela owszem dokłada się, ale do wzmocnienia szczelności granicy, a nie na odwrót.
  już oceniałe(a)ś
  15
  9
  Panie senatorze bo się popłaczę z żalu nad tymi bidakami. Ja ich tutaj nie zapraszałem to po pierwsze. Mam dość tych wszystkich pseudoaktywistów litujących się na imigrantami socjalnymi. Jakoś nikt nich nie bierze pod uwagę stanowiska tubylców czyli mieszkańców kraju, tylko w imię niby człowieczeństwa mamy przyjmować wszystkich jak leci., bo im się nie chce u siebie pracować. Europejczycy prze pokolenia wypracowywali sobie swój status materialny , a teraz mamy oddać innym bo oni mają mniej i chcą życ na nasze konto. Można by na upartego powiedzieć, że żądacie abyśmy byli bez mała niewolnikami we własnym kraju na rzecz młodych 20 byczków. Zaś co do matek z dziećmi. Czy to moja wina że narażają własne dzieci na takie niebezpieczeństwo? U nas matka za takie postępowanie miała by sprawę w sądzie. Co do ich biedy to jakoś jej za bardzo nie widać Najnowsze komórki , dostęp do internetu, kasa na opłaty dla przemytników i nie piszcie że składają się na to całe ich rodziny. Do tego nie chce za parę lat czuć się u siebie w mieście jakbym żył gdzieś w obcym mi kulturowo kraju.
  No i podstawowe pytanie które stawiam tym obrońcom. - ilu mamy ich przyjąć ?? Milion, dwa czy 20 aby was zadowolić.
  @fazip
  Ciebie tu też nikt nie zapraszał, te swoje populistyczne kawałki idź pieprzyć do Karnowskich, tam lubią takich jak ty, oni tak jak ty są z moskiewskiego kręgu kulturowego.
  już oceniałe(a)ś
  2
  11
  @fazip
  Wypowiedź na inny temat. Pan Żywno chce zatrzymać push backi, czyli narażenie na utratę życia w zamiarze nawet nie ewentualnym tylko faktycznym.
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  @fazip
  Jesteś głupim, prymitywnym chamem. Szkoda czasu i atłasu, aby odpowiadać. Przeczytaj artykuł jeszcze raz i się ogarnij, jeśli potrafisz. Jeśli nie, to zamknij buzię i słuchaj, jak mądrzejsi mówią. Módl się żarliwie, abyś nigdy nie był traktowany, jak traktujesz innych.
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  Jak można nie widzieć różnicy miedzy nielegalnymi emigrantami szturmującymi granicę przy pomocy wrogiego państwa osoba przyjeżdżającymi do pracy legalnie z Azji. Do pracy przyjeżdżają osoby samotne na określony czas One pracują na rzecz polskiej gospodarki płaca podatki nie korzystają ze świadczeń społecznych a rzadko ze świadczeń służby zdrowia . Nielegalni imigranci z kolei przyjeżdżają z zamiarem pozostania ,ściągnięcia rodzin i latami pozostają na utrzymaniu państw do których przyjeżdżając Tylko osoba o zerowej inteligencji nie widzi różnicy . Nie wiem co Kieruje panem marszałkiem że nie widzi tej różnicy bo trudno podejrzewać go o brak podstawowej wiedzy i wyobraźni
  @Anso52
  Roznica jest: legalny imigrant dał w łape mafii mającej dojście do polskiego biura wizowego, a nielegalny - nie dal w lapę bo nie dotarla do niego informacja, że trzeba tak zrobić.
  Poza tym byl w GW reportaz o tych uchodźcach, ktorzy dotarli przez Polske do Niemiec. Większość jest nastawiona na prace i wysylanie pieniedzy rodzinom. Zasilek dostaja w okresie, gdy ubiegaja sie o azyl i maja zakaz pracy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1