Fot. Przegląd Historyczny
Październik 2018. Profesor Andrzej Wyrobisz
Był cenionym badaczem późnego średniowiecza i dziejów nowożytnych, napisał blisko 450 prac poświęconych dziejom społeczno-gospodarczym i historii kultury materialnej XV-XVII w.
W Białymstoku pojawił się chwilę po tym, gdy zdecydowano się tu powołać filię Uniwersytetu Warszawskiego. I został pierwszym kierownikiem Zakładu Historii Filii UW w Białymstoku (1969-1973). Wieloletni dziekan Wydziału Humanistycznego Filii UW w Białymstoku, od roku 1980 był również dyrektorem Instytutu Historycznego Filii UW w Białymstoku. Współpracował z amerykańskimi uniwersytetami Illinois w Urbanie i Champaign oraz Notre Dame. Przez lata redagował i szefował "Przeglądowi Historycznemu".
Białostocka uczelnia zawdzięcza mu bardzo wiele. To jemu rektor Uniwersytetu Warszawskiego powierzył zadanie pokierowania nowo tworzonym Wydziałem Humanistycznym w Białymstoku. Prof. Wyrobisz nie odmówił, choć wiedział, że łatwo nie będzie. Budynek przeznaczony do zajęć co prawda był (przy ul. Świerkowej), ale nie było praktycznie nikogo, kto mógłby poprowadzić zajęcia z historii. Prof. Wyrobisz zaczął w pierwszym okresie ściągać do Białegostoku warszawskich naukowców, m.in. Jana Trynkowskiego, Ewę Wipszycką-Bravo, Jana Kieniewicza, Antoniego Mączaka, potem kolejnych. Po 1973 roku sytuacja już się polepszyła, bowiem wydział zaczął kształcenie na czteroletnich magisterskich studiach historycznych (wcześniej studia historyczne były trzyletnie, zawodowe i łączone z innymi kierunkami, m.in. z filologią polską, potem z przysposobieniem obronnym).
Uchodził za surowego, lecz sprawiedliwego egzaminatora, ale też cenił studenta potrafiącego samodzielnie myśleć, a nie powtarzającego wyuczone formułki. Studenci i naukowcy uwielbiali organizowane przez niego objazdy terenowe z kultury materialnej po mniejszych i większych miejscowościach.
Zmarł 15 października 2018 roku.
Wszystkie komentarze