To prawdziwe święto dobrej literatury. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w piątek, 21 kwietnia, zaczynają się po raz szósty trzydniowe Międzynarodowe Targi Książki. Blisko 50 pisarzy, prawie 30 spotkań autorskich, ponad 60 stoisk, warsztaty, premiery literackie... Z czytelnikami spotkają się m.in. Katarzyna Bonda, Filip Springer, Mariusz Szczygieł, prof. Jerzy Bralczyk, Daniel Mizieliński, Aneta Prymaka-Oniszk, Natalia Fiedorczuk, Mirosław Wlekły i Elżbieta Dzikowska.
Szykują się trzy dni wypełnione od rana do wieczora - wędrówką wśród niezliczonych półek i lad z książkami, literackimi spotkaniami, opowieściami o bohaterach prawdziwych i powołanych do życia. Coś dla siebie z pewnością znajdzie każdy - i miłośnik kryminałów, i książek historycznych, dobrego reportażu, powieści, literatury faktograficznej, wspomnieniowej i wielu innych gatunków. Przewidziano też dużo interesujących spotkań dla dziecięcej publiczności.
Tegoroczna edycja targów to trzy literackie dni od rana do wieczora w przestrzeni gmachu opery przy Odeskiej, gdzie swoje książki zaprezentuje ponad 60 wydawców z całej Polski. W programie: książkowe premiery, warsztaty, duże zniżki (nawet 50-70 proc.), podpisywanie książek przez kilkudziesięciu autorów na stoiskach, i przede wszystkim - spotkania autorskie. Targom towarzyszy festiwal literacki "Na pograniczu kultur". Impreza organizowana przez Fundację Sąsiedzi przyciąga co roku mnóstwo czytelników - w ciągu ostatnich dwóch lat na targach pojawiało się 15-20 tys. osób.
Bo też i rozrastają się one z roku na rok, zapraszając ciekawych twórców z różnych półek, przygotowując rozmaite propozycje dla małych i dużych.
Filip Springer (fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta)
Pasjonujące opowieści
Do Białegostoku przyjedzie reporter Filip Springer, autor m.in. fantastycznej "Miedzianki. Historia znikania", reportaży o architekturze PRL-u "Źle urodzone", "13 pięter" czy ostatnio świetnej książki - reporterskiej podróży po byłych miastach wojewódzkich: "Miasto Archipelag".
Spotkanie autorskie będzie miała autorka kryminałów Katarzyna Bonda, której powieści biją rekordy popularności, m.in. seria o profilerce Saszy ("Okularnik", "Pochłaniacz", "Lampiony"). Tak się jakoś zdarzyło, że spotkania autorskiego z popularną pisarką (wywodzącą się z Hajnówki) w Białymstoku jeszcze nie było. Targi wypełnią wreszcie tę lukę.
W Białymstoku pojawi się też reporter Mirosław Wlekły, autor świeżo wydanej książki o słynnym nieżyjącym już podróżniku Tonym Haliku, którego programy telewizyjne prowadzone wraz z żoną, podróżniczką Elżbietą Dzikowską rozpalały umysły kilku pokoleń widzów w szarym PRL-u, żądnych podróży i przygód. Swoim życiorysem Halik mógłby obdzielić z dziesięć osób, tak był bogaty, książka - jak twierdzą pierwsi czytelnicy - też jest pasjonująca.
Spotkanie zapowiada się bardzo ciekawie - gościem spotkania będzie również Elżbieta Dzikowska.
JAKUB ORZECHOWSKI
Szczygieł w dwóch rolach
W ub.r. serca czytelników swoimi opowieściami o książkach, prawdach, spotkanych ludziach podbił reporter Mariusz Szczygieł. W tym roku też pojawi się na białostockich targach, ale w nietypowej roli: poprowadzi spotkanie z autorem książki, którą wydał we współprowadzonym przez siebie wydawnictwie "Dowody na Istnienie". Gościem spotkania będzie były student Szczygła w Polskiej Szkole Reportażu Kamil Bałuk, a jego debiutancka książka "Wszystkie dzieci Louisa" właśnie w Białymstoku będzie miała ogólnopolską premierę.
To fascynujący reportaż o skandalu i wszelkich jego konsekwencjach, który wydarzył się w Holandii - po latach okazuje się, że blisko dwie setki dzieci ma wspólnego ojca, a jedno z nich chce odnaleźć pozostałe. Tytułowy bohater książki to w połowie Surinamczyk, który dzieci począł, nie kontaktując się z ich matkami fizycznie, te zaś zostały oszukane - zamawiając sztuczne zapłodnienie, chciały, by nasienie pochodziło od jasnego Holendra.
Szczygieł wystąpi też w kolejnej nietypowej roli - po spotkaniu z Bałukiem odbędzie się bowiem koncert i ogólnopolska premiera płyty "Projekt: prawda muzycznie" w wykonaniu zespołu Res Factum i właśnie Mariusza Szczygła. Książka, z którą reporter gościł przed rokiem na targach i w której reporter umieścił zbiór opowieści o życiowych prawdach różnych spotkanych rozmówców - "Projekt: prawda", zyskała w pewnym sensie nowe - muzyczne - życie.
DAWID ŻUCHOWICZ
Językoznawca i Białoruś
Natalia Fiedorczuk-Cieślak (laureatka tegorocznego Paszportu "Polityki") opowie, choć nie tylko, o swoim debiucie literackim, będącym autoironicznym i gorzkim opisem macierzyństwa. Książka "Jak pokochać centra handlowe" tej urodzonej w Augustowie, a wychowanej w Białymstoku kompozytorki, wokalistki, autorki płyt wydanych jako Nathalie and The Loners - zachwyciła krytyków.
Wśród zaproszonych gości będą też m.in. słynny językoznawca - prof. Jerzy Bralczyk, autorka reportażu "Bieżeńcy 1915" i laureatka Nagrody im. Kazaneckiego - Aneta Prymaka-Oniszk, malarz, grafik i ilustrator - prof. Andrzej Strumiłło, były ambasador RP na Białorusi i autor książki "Oblicza Białorusi" - Leszek Szerepka oraz goście z Białorusi Alena Brava i Borys Piatrowicz, których książki będą miały na targach ogólnopolską premierę ("Godzinę policyjną dla jaskółek" Bravy oraz "Na początku była ciemność" Piatrowicza wydała Fundacja Sąsiedzi).
W programie targów jest też projekcja polsko-amerykańskiego filmu pt. "Przy Planty 7/9 (Polska/USA), opowiadającego historię Bogdana Białka, który ponad 20 lat swojego życia poświęcił przywracaniu pamięci o wydarzeniach pogromu kieleckiego z lipca 1946.
Coś dla dzieci
Piątek to dzień niemal w całości poświęcony dzieciom - z ukochanymi pisarzami i ilustratorami będą mogli spotkać się najmłodsi czytelnicy. Organizatorzy targów - Fundacja Sąsiedzi - zaprosili m.in. Annę Onichimowską (autorkę książek dla dzieci i dorosłych, słuchowisk radiowych i scenariuszy), Joannę Olech (pisarkę i graficzkę, autorkę m.in. uznanej za Dziecięcy Bestseller Roku 1996 "Dynastii Miziołków"), Renatę Piątkowską, Agnieszkę Frączek, Andrzeja Żaka oraz Daniela Mizielińskiego, który wraz z żoną Aleksandrą stworzył bestseller "Mapy" czy serię "Mamoko".
Mizielińscy wyobraźnią podbili już dziecięcy świat i zagraniczne rynki. Ich talenty i pomysły edytorskie stały się prawdziwym fenomenem literackim, a nietypowe książki wydawane są na całym świecie. Zasłynęli już m.in. z takich książek jak m.in. seria Mamoko, Mapy, D.O.M.E.K. czy z ilustracji do książek D.E.S.I.G.N. i S.Z.T.U.K.A. Spotkanie z nimi poprowadzi Grzegorz Kasdepke. Tym razem uwielbiany przez dzieci bajkopisarz (na jego spotkaniach zawsze są tłumy najmłodszych) wystąpi właśnie w takiej roli, ale swoje książki będzie też podpisywał.
Lista autorów zaproszonych na targi jest oczywiście o wiele dłuższa. W sumie przy stoiskach swoje książki będzie podpisywało blisko 50 pisarzy.
Wszystkie komentarze