Godz. 17.00, Kino FORUM, wstęp 6 zł
ARBOR. ŻYCIE ANDREI DUNBAR reż. Clio Barnard, UK 2010, 90'
W 1977 roku, 15-letnia Andrea Dunbar rozpoczęła pracę nad dramatem The Arbor, opowiadającym o jej życiu na przedmieściach Bradfordu, w północnej Anglii. Trzy lata później dramat odniósł wielki sukces w londyńskich teatrach. Dunbar stała się sławna i napisała kilka kolejnych dramatów. Ich tematyka oscylowała wokół takich problemów, jak seksualne wykorzystywanie nieletnich, ciąże nastoletnich dziewcząt, uzależnienie od narkotyków oraz przemoc. Dunbar zmarła nagle w 1990 roku, ale jej dorobek przeszedł do historii współczesnego teatru i dramatu. Reżyserka Clio Barnard przez dwa lata filmowała mieszkańców regionu, z którego pochodziła Andrea. Zamiast jednak wykorzystać ten materiał jako archiwalia, zaangażowała prawdziwych aktorów i zsynchronizowała ich głosy z nagranymi wcześniej wypowiedziami. Aktorzy sprawiają więc wrażenie, jakby wypowiadali tekst sami. Efektem tego ciekawego pomysłu okazała się formalnie imponująca fikcyjna historia, przeplatana scenami z oryginalnego dramatu, odgrywanego w miejscu, w którym dzieje się jego akcja. Film został wyróżniony na 8. Planete Doc nagrodą Doc Art Award za najpełniejsze wykorzystanie potencjału tkwiącego w spotkaniu świata filmu ze światem sztuki.
Godz. 19.00, Kino FORUM, wstęp 6 zł
ZAKAZANY OWOC NR 6 reż. Le Kolektiff Negatif, Polska 2011, 83 - po filmie spotkanie z twórcami
Zakazany owoc nr 6 to pełnometrażowy film dokumentalny, opowiadający o Darku Pale Palinowskim - legendarnym undergroundowym rysowniku komiksów, które tworzył w latach 90-tych. Początkowo udzielał się jako współtwórca zinów oraz wokalista takich zespołów jak 07 zgłoś się czy Amen. W czasie transformacji systemowej zaczął rysować swoje pierwsze komiksy. To często chaotyczne, wulgarne dzieła, które bezlitośnie opisują otaczającą go rzeczywistość oraz samą scenę punk. Stworzył 5 numerów komiksowego zina Zakazany owoc, stając się tym samym pionierem niezależnego komiksu w Polsce. W 2000 roku zaprzestał rysowania. Pała to miłośnik punk rocka jako stylu życia, a jego gawędy o absurdalnych aspektach rzeczywistości są świetną odtrutką na oficjalny bełkot mediów, czy polityczną poprawność środowiska undergroundowego.
Le Kolektiff Negatif (Piotr Buratyński, Michał Kowalski, Dawid Śmigielski)
postanowił nakręcić o nim film dokumentalny, swoisty suplement, zatytułowany 'Zakazany owoc nr 6'. To kolejny numer jego słynnego wydawnictwa, tyle że w formie filmowej. W 2010 roku, Palinowski postanowił otworzyć w Toruniu sklep z komiksami o nazwie Komix Gadżet Shop ? przygotowania do otwarcia tego miejsca stanowią oś spajającą filmu. O twórczości Palinowskiego mówią znawcy komiksu (m.in. Jerzy Szyłak, Michał 'Śledziu' Śledziński, Wojtek Obremski), zaś na ścieżkę dźwiękową złożyły się utwory zespołów związanych ze sceną punk (Amen, Core Ball, Mass Kotki i On Yer Bike).
Godz. 21.30, klub FAMA, wstęp 15 zł przedsprzedaż i 20 zł w dniu imprezy
FULL LIVE AV SHOW!
LIQUID MOLLY (PL), DJ CHEEBA (UK), ADDICTIVE TV (UK)
Liquid Molly
Po latach szukania własnego brzmienia, Adrian Jakuć-Łukaszewicz zaczął współpracę z białostockim zespołem Zerova, nagrywając album 'I Think We've Lost' (Herb Recordings, Wielka Brytania 2006). W Zerovie gra na akordeonie i tworzy glitchowe elementy, ale jego projekty solowe podążają w innym kierunku. Zainspirowany elektroniką z Islandii, brytyjską muzyką klubową i berlińskimi industrialnymi klubami, przeszedł drogę od zainspirowanych IDM-em glitchów, przez minimal techno, do zdominowanego liniami basu terytorium, gdzie obecnie rezyduje. Charakteryzuje go żywy i melodyjny dźwięk, modelowany z pomocą gałek i suwaków. Cyfra i analog przemielone przez laptop, a do tego odgłosy gdzieś z okolic Białegostoku...
DJ Cheeba
To więcej niż Dj! DJ Cheeba to obraz i dźwięk nowej szkoły Solid Steel. Jego gwałtowne bity i rozpalone dźwięki atakują wspólnie z obrazowymi klipami wideo. Mało znane zajawki wynalezione na YouTube i kreatywne, niestandardowe wizuale można zobaczyć, gdy za gramofonami tnie i skleja audio i wideo ten bristolski Dj. Zaproszony w 2010 roku przez legendarną Ninja Tune do współpracy, przez ostatnie lata jako rezydent radiowego show Solid Steel nagrał mnóstwo mikstejpów i nowatorskich miksów wideo. Olbrzymie zróżnicowanie używanych materiałów audio/wideo i wypracowany własny styl, daje mu miejsce na szczycie sceny Av/Dj, wśród takich tuzów jak Hexstatic i Coldcut. Szykujcie się więc na pełną przygód podróż pomiędzy stylami, Bristolski Detektyw Perspektyw DJ Cheeba jest już gotowy! W trakcie swej jednoosobowej misji zmiksuje wszystko co widziałeś, słyszałeś lub możesz sobie wyobrazić - przygotuj się więc na zmiksowanie twojej głowy...
Addictive TV
Dwukrotnie wybierani najlepszymi VJ'ami na świecie w rankingu DJ Magazine, Addictive TV to londyńscy producenci, DJ'e i artyści sztuki wizualnej. Tworzą programy telewizyjne, projekty DVD, występują na żywo i współorganizują festiwal Optronica w Londynie. Według brytyjskiego Guardian'a Addictive TV przenoszą hiphopową filozofię skreczu w erę cyberpunkową! Artyści tworzą muzykę łącząc perfekcyjnie ze sobą sample audio i video, dlatego fani będą mogli doświadczyć muzyki w genialny unikatowy sposób! Grupa powstała w 1992 roku i od tamtej pory współpracowała z takimi znakomitościami jak: Fatboy Slim, Howie B, Miss Kittin czy Goldie. Ich prace wyświetlano na Sonar Festival, Edinburgh Festival, MIDEM czy Restfest. Dla brytyjskiej telewizji ITV1 tworzą też cykl programów ?Mixmaster?. Występując ze swoim audio-wizualnym projektem, łącząc sztukę z kulturą klubową, Addictive TV prezentowali się w Centrum Pompidou w Paryżu czy klubie Womb w Tokio. Można było ich także usłyszeć m.in. na brytyjskim Glastonbury, duńskim Roskilde, SIGGRAPH, węgierskim Sziget, czy MFF w San Francisco.
Wszystkie komentarze