Festiwale, festiwale, festiwale. Basowiszcza, Czeremcha - Z wiejskiego podwórza, Kultury Tatarskiej, Królewskie Muzykowanie. A do tego kilka możliwości aktywnego spędzenia czasu w weekend. I zdobienie ubrań przez plastyków - za darmo! To nie wszystko, więcej informacji znajdziecie, klikając dalej.
REKLAMA
Fot. materiały organizatora
1 z 15
Noś się folkowo, nieszablonowo. Z WOAK-iem!
W sobotę (23 lipca), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na akcję promocyjną Podlaskiej Oktawy Kultur. Podczas bezpłatnych warsztatów wszystkie przyniesione ze sobą koszulki, bluzy czy torby będzie można ozdobić folkowymi wzorami i fragmentami tekstów piosenek ludowych z Podlasia.
Od godziny 11 do 13 przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku plastycy będą czekać z szablonami i farbami do tkanin na wszystkich zainteresowanych stworzeniem oryginalnego stroju.
Podlaska Oktawa Kultur rozpoczyna się we wtorek, 26 lipca, i potrwa do niedzieli, 31 lipca. Wspaniałe koncerty zespołów z całego świata będzie można oglądać na rynku w Białymstoku, ale także w 21 miejscowościach województwa.
2 z 15
Spotkania z wiejskiego podwórza. Czeremcha
Rosyjscy klezmerzy, którzy potrafią zagrać w swoim stylu wszystko, choćby Rammsteina, cygański skład z Wenezueli, turecki zespół z Izraelką pochodzenia irańskiego na czele, pozytywne granie prosto ze środka Afryki, a do tego jeszcze Węgrzy, Bułgarzy i trzy zespoły z Polski. W dniach 22-24 lipca wszyscy spotkają się na wiejskim podwórzu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czeremsze. Fani błotnej piłki też będą, aby dopingować zawodników.
XXI Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" (program):
22-24.07.2016 koncerty, spektakle, konferencja, wystawy, jarmark rękodzieła, kuchnia regionalna, warsztaty muzyczne, taneczne, rękodzielnicze, pokazy filmów, konkurs harmonijkarzy ludowych, II Swampions Soccer League (Mistrzostwa w Piłce Błotnej)
*godz. 18.30 spektakl "Modlitwa. Teatr powszechny" (reż. Michał Stankiewicz) z udziałem mieszkańców Czeremchy; Pracownia Sztuki Społecznej / Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku (sala widowiskowa GOK)
* godz. 20.00 koncerty (plener): Oratnitza (Bułgaria), Dobranotch (Rosja), Czeremszyna (Polska), Etno party DJ WOJ (Polska )
* kiermasz rękodzieła ludowego podczas spektaklu i koncertów
Sobota (23 lipca)
* godz. 10.00 Swampions Soccer League (mistrzostwa w piłce błotnej)
* godz. 15.00 korowaj, pokaz obrzędu weselnego w wykonaniu zespołu śpiewaczego z Czeremchy Wsi i zespołu Hiłoczka (sala widowiskowa GOK)
* godz. 16.00 pokaz filmów Jerzego Kaliny "Bieżeńcy" , "Od głodu i moru" , "Siaroża"; po pokazie filmów spotkanie z reżyserem (sala widowiskowa GOK)
* godz. 18.00 koncerty, plener: Mosaik (Polska), Cimbaliband (Węgry), Mokoomba (Zimbabwe), Light in Babylon (Turcja), Etno party DJ WOJ (Polska)
Niedziela (24 lipca)
* godz. 10.00 Swampions Soccer League
* godz. 10.30-15.30 warsztaty (wyplatanie ze słomy, garncarskie, filcowania; warsztaty bębniarskie; warsztaty tańców rumuńskich, warsztaty lirniczo-śpiewane; warsztaty kulinarne kuchni nepalskiej, marokańskiej; warsztaty dla dzieci: koraliki, wypalanie i wycinanie w drewnie; kiermasz rękodzieła ludowego)
* godz. 14.30 kuchnia regionalna podlaska - konkurs-plener z udziałem Jana Kuronia, Giena Mientkiewicz, Zbyszka Kmiecia i Joanny Jakubiuk w charakterze jury konkursu
* godz. 15.30 filmy Beaty Hyży-Czołpińskiej "Czytanie puszczy", po pokazie - spotkanie z reżyserką (sala widowiskowa GOK)
'Ogórkiem' na szlaku tajnego nauczania i spacer z przewodnikiem
Wycieczka jelczem
Muzeum Wojska w Białymstoku, zaprasza w sobotę (23 lipca), na autokarową wycieczkę zabytkowym autobusem, tzw. 'ogórkiem'. Tym razem uczestnicy wyruszą szlakiem miejsc związanych z tajnym nauczaniem.
Brak prawa dostępu do nowej wiedzy, doświadczeń czy wykształcenia? Takie sytuacje miały już miejsce w naszej historii.
W czasie wycieczki 'ogórkiem' po Białymstoku uczestnicy tej wyprawy poznają miejsca, w których nielegalnie zdobywano wiedzę o Polsce, jej historii i języku. Przemierzą czasy od XVII wieku po wiek XX.
Na wycieczkę, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, trzeba wcześniej się zapisać. Można to zrobić dzwoniąc pod numer 85 741 64 49 (w godz. 9.30-16.30). Spotkanie rozpocznie się 23 lipca o godzinie 11 przed budynkiem Muzeum Wojska w Białymstoku ul. J. Kilińskiego 7.
Lato z zabytkami. Odkryj Białystok
Bezpłatne wycieczki tematyczne po Białymstoku z przewodnikami PTTK, którzy pokażą ciekawe trasy, obiekty, zabytki.
W niedzielę 24 lipca przewodnicy tematem jest ulica Staroszosejna. Spotkanie chętnych do spaceru na przystanku BKM nr 597 Zwycięstwa/Prowiantowa w Białymstoku.
Wyjścia na wycieczki o godz. 10, 11, 12 i 13.
Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Wyborcza.pl
4 z 15
Kultura tatarska i łucznicy konni
IV Festiwal Kultury Tatarskiej i VII Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich odbędą się w dniach 23-24 lipca w godz. 11-16 w Białostockim Muzeum Wsi (skansen w Jurowcach przy szosie w kierunku Augustowa).
W trakcie festiwalu na gości czeka mnóstwo atrakcji, z których największe, to zawody łuczników konnych, których zmagania oglądać będziemy w piątek.
W sobotę (23.07) wystąpi gość specjalny, Karolina Cicha z mini recitalem pieśni tatarskich. Także w sobotę organizatorzy zapraszają na pokaz jeździectwa w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.
W sobotę i niedzielę swoje umiejętności zaprezentują dwa zespoły Buńczuk i zespół Łowzar.
Miłośnicy koni obejrzą pewnie niedzielny pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Również w niedzielę odbędą się prezentacje i degustacje wyrobów z jagnięciny.
Przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będą warsztaty kuchni tatarskiej, strzelanie z łuku w stylu wschodnim, warsztaty szermiercze, pokazy sokolnictwa, kaligrafii arabskiej, degustacja herbaty parzonej po marokańsku. W trakcie festiwalu można będzie także zwiedzić tatarską jurtę i obejrzeć wystawę o historii łuków w Polsce. I oczywiście zrobić zakupy na kiermaszu, gdzie staną kramy z tatarskimi przysmakami i rękodziełem ludowym.
Na imprezę dojechać można autobusem komunikacji miejskiej nr 102 (I strefa).
AGNIESZKA SADOWSKA
5 z 15
Przed ŚDM. Spotkania z pielgrzymami
Przez kilka dni w Białymstoku i okolicy przebywa o 780 pielgrzymów, którzy poznają nasz region w ramach Dni w Diecezji. Spotkać ich można w wielu punktach Białegostoku, Wasilkowa i Sokółki.
Piątek (22.07) godz. 11-15 spotkanie przy Sanktuarium św. Antoniego w Sokółce - spektakl o Cudzie Eucharystycznym, Msza Święta, godz. 18-21 Misterium 'Dźwięki w godzinie ciszy', krzyż ŚDM, ognisko, Apel Jasnogórski (Święta Woda).
Sobota (23.07) godz. 19-22 koncerty (Siostry Jeremiasza, Sirion, Strona B) na placu przed Archikatedrą Białostocką.
Niedziela (24.07) na placu przed Archikatedrą Białostocką: koncert o godz. 15 (Boże Echo i Winnica), prezentacja kultury narodów (godz. 16-18), koncert uwielbienia: sekcja muzyczna ŚDM.
MARCIN ONUFRYJUK
6 z 15
Podlaskie Koncerty Organowe
W Białymstoku organów można będzie posłuchać w niedzielę o godz. 18.50 w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej (ul. Kraszewskiego) oraz w Kościele pw. Świętego Józefa (ul. Św. Józefa) o godz. 12.45. W obu kościołach zagra Abram Bazuijen z Norwegii.
W Hajnówce, w niedzielę o godz. 18.45 koncert Muzyki Organowej i Kameralnej w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Przemysława Kapituły z Warszawy (organy) i Trio Cantabile z Lublina.
Natomiast w Suwałkach, również w niedzielę (godz. 19) w Kościele pw. Chrystusa Króla zagra na organach Tomasz Kalisz z Warszawy.
Fot. materiały organizatora
7 z 15
Car Festival Białystok
W niedzielę w godz. 9-19.30 na Stadionie Miejskim przy ulicy Słonecznej 1 będzie pokaz aut zabytkowych, tunigowych, odbędą się konkurencje sprawnościowe, przygotowany zostanie park zabaw dla dzieci, pokazy wystawców. Wybrane zostanie najbardziej dopracowane auto, najniższe auto, Car audio, najładniejsza Felga).
Będą też skoki na bungee i wiele innych atrakcji.
Wstęp: auta 15 zł, osoby odwiedzające teren imprezy pieszo - wstęp wolny.
XXIX "Niemen" rozpocznie się u naszych wschodnich sąsiadów od czterokilometrowego prologu. I etap właściwy będzie miał 85 kilometrów, a rozpocznie i zakończy się w Grodnie.
W piątek kolarze dojadą już do Polski. Na początku czeka ich jazda indywidualna na czas, jeszcze na terenie Białorusi na trasie Podłabienie - Koniuchi (18.5 km), potem etap III obejmujący trasę Grodno - Sokółka.
IV etap rozpocznie się w sobotę od startu wspólnego w Sokółce o godzinie 16, a będzie się kończył w Białymstoku metą zlokalizowaną na Rynku Kościuszki, przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Kolarze do miasta wjadą od strony Supraśla i przejadą ulicami. Reginisa, Wasilkowską i Sienkiewicza.
W niedzielę (24 lipca) o godz. 10.30 rozpocznie się V Etap, kryterium uliczne w Białymstoku. Długość trasy, to ok. 60 km (30 okrążeń). Start i meta będą obok Teatru Lalek na ulicy Kalinowskiego.
Zawodnicy pojadą trasą: Plac Uniwersytecki - J. Mariańskiego - Młynowa - kard. Stefana Wyszyńskiego - Sosnowskiego.
LETNIA GRAND PRIX na Dojlidach
W sobotę 23 lipca na Plaży Dojlidy odbędzie się druga odsłona tegorocznej Letniej Grand Prix w siatkówce i piłce nożnej plażowej. Rywalizacja sportowa toczy się tradycyjnie pod hasłem '0% alkoholu = 100% zabawy'.
Cztery drużyny piłki nożnej zagrają w sobotę o godzinie 11. Na raty rozgrywany będzie drugi turniej siatkówki. Spotkania eliminacyjne w sobotę (start o 9), a faza półfinałowa i finały odbędą się 31 lipca podczas Plaży Open.
Podczas meczów na plaży nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży. Przy istniejącym placu zabaw powstanie strefa gier i zabaw, która działać będzie od godziny 11. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił na tzw. dmuchanej koszykówce.
GRA JAGIELLONIA
W sobotę o godz. 18 na stadionie miejskim przy ul. Słonecznej zagra z Ruchem Chorzów.
9 z 15
BASOWISZCZA
W dniach 22-23 lipca festiwal BASowiszcza zatrzęsie leśną polaną Boryk pod Gródkiem (Podlaskie). Line-up zapowiada się ciekawie - zagra m.in. zespół Brutto, Zero-85, bałkański Erik and The Wordly Savages, kooperatywa Pink Freud i Lao Che - czyli Jazzombie, Znich, Krambambula, Dzieciuki.
Imprezy towarzyszące to m.in. punkt fryzjera z Uzdy. Dmitry Mackevich ostrzyże chętnych za 60 złotych i zajmie się profesjonalnie brodą za 40 zł. Przygotowane też będzie plenerowe studio tatuażu 'U lisicy (Mińsk).
Zakupy zrobicie w sklepiku festiwalowym. Oprócz wydawnictw, plakatów, będzie m.in. odzież z białoruskimi ornamentami. Nie zabraknie też kina festiwalowego.
Fot. Wiesław Szumiński/Ośrodek Pogranicze
10 z 15
Lato w Pograniczu
Gdy Białą Synagogę wypełniają klezmerskie brzmienia, a dawną jesziwę - jazzowo-etniczne - czas się zatrzymuje. Wojażując po Sejneńszczyźnie koniecznie trzeba zajrzeć do Sejn, a także do Krasnogrudy, gdzie kiedyś bywał Miłosz, a dziś działają jego duchowi następcy. W niezwykłym zakątku pod litewską granicą trwa Lato w Pograniczu.
22 (piątek): "Niewidzialny most" - wystawa - Warsztat Pogranicza (Dwór w Krasnogrudzie, Ptaszniki, wystawa i spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim; godz. 17, bilety: 10 zł, 7 zł - ulgowy)
23 (sobota): Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Biała Synagoga, Sejny, godz. 20, bilety: 20 i 25 zł)
24 (niedziela): Kawiarnia "Piosenka o porcelanie" - koncert "Ejbike Mame" - Warsztat Pogranicza (koncert i prowadzenie Małgorzata Sporek-Czyżewska, Dwór w Krasnogrudzie, godz. 20, bilety 25 zł, 20 zł - ulgowy)
21 lipca (czwartek), Kaktusik, godz. 20 (Paulina Lenda i Kruki, Hoodoo Band. Jam session prowadzi Jan Gałach)
Koncert - Respect
22 lipca 2016 (piątek), Amfiteatr nad Jeziorem Necko, godz. 20. Wystąpią: Natalia Kwiatkowska, Gienek Loska, Natalia Przybysz, Jan Gałach, Chruściel Band w składzie: Jacek Chruściński, Jan Gałach, Chuc Frazier, Artur Malik, Adam Niedzielin
23 lipca (sobota) Statek Żeglugi, godz. 18 Missing Part i Hoodoo Trio
23 lipca (sobota) Kaktusik, godz. 20, Polish Tribute to Allman Brothers Band - 15-lecie pracy Scenicznej Jana Gałacha wokaliści Mariusz Korczyński, Krystyna Stańko, Natalia Przybysz, Zespół Chruściel Band w składzie: Jacek Chruściński, Jan Gałach, Chuc Frazier, Artur Malik, Adam Niedzielin
24 lipca Obchody Święta 1 Pułku Ułanów Krechowieckich
24 lipca, godz. 19 Amfiteatr nad j. Necko. Na "Wieczorze kultury polskiej" wystąpią: Augustowska Flota Śpiewająca A-QQ, zespół Bystry. Wstęp wolny.
Bezpłatne wycieczki po mieście:
W każdą sobotę wakacji można wybrać się na bezpłatną wycieczkę z przewodnikami PTTK po najważniejszych atrakcjach Augustowa. Do 27 sierpnia o godz. 16 spod kolumny Zygmunta wyruszy wycieczka, w której udział bierze średnio ok. 40 osób. W ciągu 2,5 godzin chętni obejrzą: amfiteatr, plażę miejską, elektryczny wyciąg nart wodnych; Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej; śluzę w Przewięzi; kładkę edukacyjną nad torfowiskiem do Pomnika Leśników Puszczy Augustowskiej.
Fot. materialy prasowe
12 z 15
Rodzinny Piknik Motorowodny
Extreme Water wraz z Gminą Narewka oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury po raz trzeci organizuje piknik nad Zalewem Siemianówka. W tym roku w 23-24.07. całe rodziny bawić się będą w Starym Dworze przy Ośrodku Turystyczno-Rekreacyjnym i Kulturalnym.
Przez dwa dni fani sportów motorowodnych będą mogli zaprezentować swoje umiejętności podczas wielu konkurencji. Zaplanowane są konkurencje dla łodzi motorowodnych i skuterów: slalom pomiędzy bojami rozstawionymi na wodzie, najlepsze figury, czyli pokaz zdolności manewrowania swoim sprzętem oraz poszukiwacze hasła, zabawa topograficzna na wodzie, polegająca na znalezieniu rozmieszczonych na zalewie punktów i odgadnięciu hasła. Rozegrany zostanie również konkurs wiedzy z zakresu motorowodniactwa.
Nie zabraknie także atrakcji dla plażowiczów. W programie imprezy jest przewidziana zumba na plaży, koncerty, pokaz ratownictwa wodnego czy też próba bicia rekordu w ciągnięciu jak największej ilości narciarzy za jedną motorówką.
PROGRAM
sobota 23 lipca
godz. 10-12 rejestracja ekip
godz. 13-14 treningi
godz. 14-17 poszukiwacze hasła
godz. 17-18 koncert wielu kultur
godz. 18-19 pokazy jazdy na nartach wodnych, bicie rekordu w ciągnięciu narciarzy za jedną motorówką
godz. 20 afterparty dla uczestników
niedziela 24 lipca
godz. 7-11 turniej wędkarski
godz. 12-12.30 odprawa ekip
godz. 12.30-13 parada łodzi i skuterów
godz. 13-14 zawody skuterów wodnych - slalom, najlepsze figury na skuterze
godz. 14-15 pokaz ratownictwa wodnego
godz. 15-16 zawody łodzi motorowych, najlepsze figury motorówką
godz. 17 nagrody i koncert disco polo
Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia uczestnictwa w imprezie: kontakt@estremewater.pl lub telefonicznie 663-749-360.
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl
13 z 15
Krawa Jatka w Solnikach
Spektakl Grupy Coincidentia "Krwawa Jatka" obejrzeć będzie można w sobotę (23.07) w Ośrodku Solniki 44 - Siedlisko Kultury. Powracającą do zdrowia Dagmarę Sowę w roli Barbary zastąpi Katarzyna Pietruska.
Znakomity spektakl według tekstu Michała Walczaka w reż. Łukasza Kosa odbędzie się w urokliwej najnowszej miejscówce teatralnej 20 kilometrów od Białegostoku. Ośrodek Solniki 44 to świeżutkie, nowe miejsce na kulturalnej mapie Podlaskiego, które trzeba koniecznie zapamiętać. Niezwykły teatr niezależny Grupa Coincidentia tworzony przez Dagmarę Sowę i Pawła Chomczyka w leśnej głuszy, w Solnikach niedaleko Zabłudowa wyremontował prywatnie pięknie stodołę i postanowił stworzyć tam swoją bazę. Artyści otworzyli ją na początku lata i postanowili za darmo wznowić wszystkie spektakle z ostatnich siedmiu lat. A jakby tego było mało - to jeszcze tych, którzy nie mają własnego transportu, dowieźć za darmo autokarem.
Krwawa jatka - niezwykle gęste, nasycone przedstawienie przypomina momentami przysłowiowe: sen wariata, taniec na szkle... a zarazem tak mądrze, choć boleśnie mówi o współczesnej Polsce. Ileż się w nim mieści: i frustracje młodego pokolenia aktorskiego, i dylematy niespełnionych aktorów starszej generacji sięgających po chałtury, i narodowe udręki, kompleksy i schizy.
Jak dojechać
Spektakl "Krwawa Jatka" (wyłącznie dla widzów dorosłych) rozpocznie się o godz. 20 w sobotę (23.07) w siedlisku Solniki 44. Bezpłatne wejściówki należy rezerwować pod adresem info.solniki44@gmail.com (z podaniem imienia i nazwiska oraz informacją, czy rezerwujący chcą skorzystać z zapewnionego przez artystów transportu). Na godzinę przed pokazem, pod Białostocki Teatr Lalek, zostanie podstawiony autokar, który zawiezie zainteresowane osoby na miejsce prezentacji i z powrotem. Ci, którzy mają własny transport mogą dostać się tam za pomocą mapki umieszczonej facebooku Solniki 44.
Kolejny planowany spektakl w Solnikach to "Turandot" (4 września) przygotowany wspólnie przez Grupę Coincidentia oraz neTTheatre (Lublin).
14 z 15
Festiwal Królewskie Śpiewanie w Tykocinie
Od piątku do niedzieli na Dziedzińcu Alumnatu (ul. Poświętna 1) w Tykocinie słychać będzie śpiew. W piątek o godz. 18 najsłynniejsze tematy muzyki światowej w koncercie 'Violin in the Night' zaprezentują Marta i Andrzej Nanowscy. O godz. 20 zespół Osam Project wystąpi w programie To co lubię najbardziej. Wieczór zakończą Piosenki ze starej szuflady w wykonaniu Marka Piotrowskiego (godz. 22).
W sobotę (godz. 18) koncert 'The sound of music' Jowity Łaseckiej i Jakuba Szyperskiego z towarzyszeniem zespołu Osam Project, a o godz. 20 'Musical Melodies'- najpiękniejsze duety musicalowe, w których usłyszymy Edytę Krzemień i Damiana Aleksandra.
W niedzielę (godz. 12) w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie oprawą mszy i koncertem organowym uraczy nas prof. Andrzej Nanowski. Festiwal zakończy koncert Magdaleny Molendowskiej i Andrzeja Nanowskiego na Dziedzińcu Alumnatu o godz. 15 Soiree musicale de Opera, czyli najsłynniejsze arie, pieśni, piosenki.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
15 z 15
Koncert Zakrocki & Olak w Teremiskach
W sobotę o godz. 19 w Teatrze w stodole w Teremiskach, koncert duetu kompozytorów -improwizatorów: Patryka Zakrockiego i Marcina Olaka.
Artyści koncentrują się na spontanicznym tworzeniu muzyki kameralnej, odnoszącej się do XX wiecznej muzyki europejskiej i amerykańskiej. Wybór instrumentów i techniki gry pozwala na poznanie muzycznych fascynacji każdego z nich - u Marcina Olaka jest to jazz i klasyka, u Patryka Zakrockiego 'współczecha' i orient.
Wszystkie komentarze