Białystok. Prawie 200 osób otrzymało medale "Diligentiae - za pilność". Zostały one wręczone podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 49.
Białystok. W szkołach ponadpodstawowych wywieszono listy zakwalifikowanych uczniów. W sumie w rekrutacji wzięło udział blisko 6,5 tys. kandydatów. Wyniki naboru poznamy 24 lipca.
Matura 2023. W czwartek (4 maja) ponad 3,2 tys. absolwentów białostockich szkół średnich rozpoczęło egzaminy maturalne. Na pierwszy ogień poszedł język polski. Znamy tematy, mamy też pełne arkusze egzaminacyjne z języka polskiego w obu formułach.
W czwartek (4 maja) ponad 3,2 tys. uczniów białostockich szkół średnich rozpocznie matury. Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego, w piątek (5 maja) z języka obcego nowożytnego, a w poniedziałek (8 maja) z matematyki. Później czekają ich egzaminy ustne. Wyniki abiturienci poznają 7 lipca.
Znamy wyniki Rankingu Perspektyw na najlepsze licea i technika w Polsce. W obu kategoriach w Podlaskiem palmę pierwszeństwa utrzymali ubiegłoroczni liderzy. Ale są też niespodzianki.
Siedemnaście lat temu, nad ranem, wyjechali autobusem na pielgrzymkę do Częstochowy, aby pomodlić się o powodzenie na egzaminie dojrzałości. Ale nie było dane im dojechać. W najtragiczniejszym w historii regionu wypadku drogowym zginęło 13 osób.
Matura. Maturzyści z całego regionu pojawili się w piątek (23 września) na kampusie Politechniki Białostockiej. Odbywał się tam Białostocki Salon Maturzystów Perspektywy 2022.
We wtorek (2 sierpnia) rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez białostocki magistrat. W placówkach pozostało ponad tysiąc wolnych miejsc.
Licea Białystok. Noblistkę spośród szerokiego grona kandydatów wybrali uczniowie, rodzice i nauczyciele szkoły.
Licealiści z Białegostoku skonstruowali sensoryczną rękawicę tłumaczącą język migowy. Otrzymali właśnie za nią nagrodę w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022.
We wtorek (17 maja) rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Na absolwentów szkół podstawowych w Białymstoku czeka ponad 6,6 tys. miejsc w 36 placówkach.
Matura 2022. Egzamin z języka polskiego pisało w środę (4 maja) w Podlaskiem blisko 10 tys. tegorocznych absolwentów. Wśród tematów rozprawka na podstawie Mickiewicza czy Dąbrowskiej lub analiza wiersza Barana.
Matura 2022. W środę (4 maja) o godz. 9 maturzyści w całej Polsce rozpoczną egzamin z języka polskiego. Połowę swojej licealnej nauki spędzili w domach przed komputerem na lekcjach zdalnych, dlatego MEN wprowadził kilka zmian.
Prawie 180 różnych propozycji dla uczniów, głównie szkół ponadpodstawowych, przygotował Uniwersytet w Białymstoku. Wszystko zebrane jest w jednym miejscu - na stronie internetowej.
Nowa sala gimnastyczna z zapleczem socjalnym powstała przy XI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. W szkole została także zmodernizowana biblioteka.
Białostocka prokuratura ustala przyczyny śmierci ucznia I Liceum Ogólnokształcącego. 17-latek poczuł się źle w trakcie lekcji, a po przewiezieniu do szpitala niestety zmarł. Być może przyczyną śmierci było zatrucie niebezpieczną substancją. Na razie jest to jednak tylko hipoteza.
W Białymstoku trwają obchody 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. W czwartek (21 października) odbyło się święto IV LO - placówki noszącej imię Cypriana Kamila Norwida. Uczniowie zaprezentowali spektakl na podstawie noweli "Bransoletka".
Po dwóch miesiącach przerwy uczniowie zainaugurowali rok szkolny 2021/2022. Wszystkie placówki, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji, rozpoczynają nauczanie w trybie stacjonarnym. Jednak w związku z zagrożeniem epidemicznym obowiązywać będzie zaostrzony rygor sanitarny.
- W tym roku wszystkie dzieci i młodzież szkolna udają się do szkoły w pełnym trybie stacjonarnym - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Ale uczniowie i nauczyciele powinni też przygotować się na zmiany.
W poniedziałek (2 sierpnia) do godz. 14 wszystkie szkoły średnie mają ogłosić listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów. Rekrutacja uzupełniająca zacznie się we wtorek. Trzeba być czujnym, bo nawet w renomowanych białostockich liceach, obleganych przez młodzież, zdarzają się pojedyncze wolne miejsca.
Posłanka Joanna Senyszyn wraz z parlamentarzystami Lewicy domaga się od ministra edukacji i nauki sprawdzenia statutów niepublicznych szkół, przede wszystkim katolickich, "bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że one najbardziej łamią konstytucję". To pokłosie relegowania 17-letniej uczennicy z katolickiego liceum w Białymstoku.
Dyrekcja białostockiej szkoły katolickiej, która relegowała 17-letnią uczennicę za udział w manifestacjach w obronie praw kobiet, zleciła opracowanie ekspertyzy dotyczącej zarzutów związanych z tą decyzją. Nieoficjalnie mówi się, że ma jej dokonać Ordo Iuris. Tymczasem decyzji o relegowaniu uczennicy wyraźnie broni wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.
Coraz więcej głosów oburzenia słychać w sprawie wyrzucenia 17-letniej uczennicy z białostockiego liceum katolickiego za jej udział w manifestacjach w obronie praw kobiet. Kolejni posłowie interweniują u dyrektorki szkoły i w kuratorium. Oburzenia nie kryją działacze i działaczki Polski 2050 Szymona Hołowni.
Matura. W środę (5 maja) maturzyści zmierzą się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie testu będą mieć 170 minut.
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w czwartek (21 stycznia) mówił w porannej audycji RMF FM, że w lutym część uczniów może powrócić do szkół. W pierwszej kolejności maturzyści i ósmoklasiści.
W ramach solidarności do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet już przed południem w środę (28 października) dołączyło też wiele białostockich uczennic i uczniów. Nieobecne są na zdalnych lekcjach całe klasy.
W środę (14 października) przypada Dzień Nauczyciela. Obchodzony jest w rocznicę powstania w roku 1773 Komisji Edukacji Narodowej. Pierwszy raz w historii odbywa się w reżimie sanitarnym ze względu na pandemię koronawirusa, a kolejne szkoły w Białymstoku i regionie przechodzą na nauczanie zdalne.
Kolejne szkoły w Białymstoku i regionie przechodzą na nauczanie zdalne. 22 klasy Szkoły Podstawowej nr 14 z Pułaskiego będą od środy (7 października) w kwarantannie.
W piątek (25 września) w Polsce i na całym świcie działacze i działaczki ruchów klimatycznych organizują po raz kolejny akcję "Fridays for Future". W niektórych polskich miastach będą zwracać uwagę na problemy zmian klimatycznych na ulicach. W Podlaskiem - w szkołach.
Tegoroczna edycja Salonów Maturzystów Perspektywy będzie wyjątkowa, wszystkie spotkania odbędą się online. Od czwartku (17września) do środy (30 września) uczniowie będą mogli uczestniczyć łącznie w 10 spotkaniach obejmujących województwa z całej Polski.
- Uczniowie przed wakacjami do szkoły już nie wrócą - powiedział w poniedziałek (1 czerwca) Dariusz Piontkowski, minister edukacji. Nauka zdalna potrwa do 26 czerwca. Jak będzie wyglądała edukacja we wrześniu, nie wiadomo.
W najbliższy poniedziałek (1 czerwca) w Białymstoku rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca do miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz do kla I w szkołach podstawowych. Od tego dnia będą także możliwe konsultacje ze wszystkich przedmiotów dla chętnych uczniów - nie tylko ósmoklasistów i maturzystów.
Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku - Szymon Sokołowski zainicjował szkolną edycję popularnej akcji #hot16challenge 2, która jest adresowana do ogólniaków w całej Polsce.
Podlaska wicekurator oświaty na pytania dotyczące tego, jak będzie wyglądała nauka uczniów w najbliższej przyszłości w czasie postępującej pandemii koronawirusa albo nie zna odpowiedzi, albo ich unika. Czekali na nie uczniowie i ich rodzice z naszego regionu w trakcie spotkania online.
To będzie remont "na żywym organizmie". Dlatego został podzielony na etapy. Ale - mimo cięć w budżecie - miasto nie rezygnuje z remontu okazałego gmachu zajmowanego dziś przez VI LO.
Nie od dziś wiadomo, że politykę robi się przy stole, gdzieś między aperitifem a deserem. Ten aspekt "kuchni" - jako jeden z wielu - będzie poruszony podczas trwającego w Białymstoku Festiwalu Dyplomatycznego.
II Liceum Ogólnokształcące znalazło się na 34. miejscu wśród najlepszych liceów w Polsce. Technikum Elektryczne zajęło 27. lokatę w rankingu polskich zawodowych szkół średnich. Miesięcznik "Perspektywy" ogłosił swój coroczny ranking.
Ponad 1260 białostockich uczniów zrezygnowało w tym roku szkolnym z lekcji religii. Najsilniejszy odwrót od katechezy jest w szkołach średnich. Nauczyciele uspokajają, że podobne zjawisko obserwują co roku. No, może teraz trochę się nasiliło.
Jedna z najlepszych szkół ponadpodstawowych w Białymstoku, III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia.
Kuba jest jedynym Podlasianinem, który znalazł się wśród 25 laureatów konkursu "Matura na 100 procent". Absolwent I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku będzie kontynuował edukację na Uniwersytecie w Oxfordzie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.