Martyna Zaniewska zostanie od nowego roku dyrektorką BOK. Zastąpi wieloletnią szefową tej instytucji - Grażyną Dworakowską, która jest już w wieku emerytalnym.
Niemal 20 wydarzeń zaplanowano w ramach tegorocznej edycji białostockich Dni Sztuki Współczesnej. Tym razem są one zorganizowane pod hasłem: "Have no fear!" ("Nie lękajcie się!").
Cira, Wojciech Stefaniec czy Cezary Chwicewski - to tylko niektórzy twórcy, którzy zaprezentują się podczas tegorocznej odsłony festiwalu ?Underground / Independent?. Do tego świetne filmy i koncerty artystów z podziemia.
Kobieta niezwykła, 85-letnia didżejka w polskich klubach, prawdziwy kolorowy ptak. Kiedyś zajmowała się trudną młodzieżą i była dyrektorką domów poprawczych, dziś gra w młodzieżowych klubach i na międzypokoleniowych potańcówkach. Wirginia Szmyt - Vika, rocznik 1936, doczekała się wielu publikacji na swój temat, powstał też o niej film "Vika". Zobaczyć go można w środę (20 grudnia) o 10 w kinie Forum.
Proste i niezwykłe, realne i surrealistyczne historie z dużego ekranu płynęły przez pięć dni, od rana do późnego wieczora. Filmowane w różnych zakątkach globu sprawiały, że w Białymstoku znalazł się cały świat. Swoich faworytów wybierali jurorzy, głosowali też widzowie. I już wiadomo: Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka zdobył holenderski film "Neighbour Abdi", a nagrodę publiczności - polska produkcja "Starsza pani szuka".
Urodziłam się 10 lat przed upadkiem muru berlińskiego i jako nastolatka odkrywałam świat. Dokładnie pamiętam pierwszy paszport, MTV, wideoklipy, dżinsy i to poczucie, że jest się częścią świata. Ono było tak wielką euforią, że ja nigdy nie odwróciłam się i nie przeanalizowałam, co zostawiłam, kim de facto jestem - Kasia Smutniak mówi o swoim debiucie reżyserskim - filmie "Mur".
Wokół zima, śnieg, ale to miejsce pulsuje ciepłem i rozgrzewa zmrożone serca. Tu tętni energia z bliższych i dalszych zakątków globu, tu w krótkich obrazach skupia się cały świat. Tu w zasadzie można spędzić cały dzień, od rana do północy, i - nie ruszając się z miejsca - przemierzyć tysiące kilometrów. I tak do niedzieli (10 grudnia). W Białymstoku zaczęła się ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.
Święto krótkiego kina w Białymstoku. Na początku grudnia odbędzie się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Oprócz pokazów konkursowych w programie są także pokazy specjalne, śniadania filmowe, koncerty, wystawa, spotkania oraz warsztaty.
Jeszcze więcej filmów niż przed rokiem, jeszcze więcej historii z całego świata i dobrej energii, która się nam w niełatwych czasach wyjątkowo przyda. Wszystko to w Białymstoku, gdzie w dniach 6-10 grudnia odbędzie się ŻUBROFFKA - 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Prawdziwe, wspaniałe święto kina, nie można go przegapić, rezerwujcie czas.
Za oknem ponury listopad, a w Białostockim Ośrodku Kultury - mnóstwo tańca w ramach Free Mind 2023. Trzy dni, trzy różne wydarzenia, gdzie taniec - indywidualny i zespołowy - podziwiać można na ekranie i na żywo. W programie m.in. filmy o tańcu, taneczne bitwy, które aplauzem oceni publiczność, rozmaite pokazy.
Festiwal organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury dorobił się swojej marki - to "najciekawsi globtroterzy, blogerzy, podróżnicy, odkrywcy w jednym miejscu". Ruszyła wyczekiwana, 12. jego edycja, a w jej ramach m.in.: dziś (19 października) spotkanie z wybitnym fotografem Tomaszem Tomaszewskim, a jutro (20 października) - szalona jazda (z ośmiotysięczników) z Andrzejem Bargielem.
Co znaczą słowa: czuczeło, klekotun, wiszczeć, jadaczka, hadki, barabanić? Mieszkańcy Podlaskiego wiedzą, ale reszta kraju już niekoniecznie. Tymczasem niektóre z tych słów trafić mogą do animacji i to za sprawą młodych początkujących filmowców. Młodzi kinomani z Białegostoku stworzą Animowany Słownik Gwary Podlaskiej.
Widzowie obejrzeli blisko 20 filmów i wybrali: Nagrodę Publiczności - Złoty Golf - przeglądu Filmowe Podlasie Atakuje! dostaje "POZDRO UTDF". To film o szczególnym i wyjątkowym festiwalu muzycznym zrośniętym z Białymstokiem. Nagroda też jest szczególna - nie tylko 2 tys. zł, ale i dowcipnie i czule wyhaftowana makatka z hasłem "Filmów i chleba na Podlasiu potrzeba".
Świetny pomysł na sobotni wieczór: premierowy pokaz filmów prawdziwych pasjonatów kina - amatorów i profesjonalistów. W programie dwa zestawy, 19 produkcji, a wszystko spięte hasłem: Filmowe Podlasie Atakuje! W sobotę (14 października) w kinie Forum od 18 oglądać można będzie fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Większość twórców na różne sposoby związana jest z Podlasiem. I podlaskie wątki na dużym ekranie też się pojawią.
Coś dla nauczycieli, którzy chcą wzbogacić zajęcia z dziećmi i młodzieżą - Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Kino Forum proponuje seanse ułożone według specjalnego programu filmowego, który dostosowany jest do wszystkich poziomów nauczania. Do tego w pakiecie - wszelkie materiały pomagające w przygotowaniu lekcji. To już ostatni moment, by się zapisać.
Jak zatańczyć filozoficzne koncepcje? Przepływ informacji? Opowieść o zdrowiu? Jak przez taniec opowiedzieć o tym, co łączy mózg i serce? Zobaczcie sami w środę (4 października) o 18 w kinie Forum. Trzy spektakle pokażą tancerze i choreografki uczestniczący w programie Przestrzenie Sztuki. A ten właśnie, wspierając niezależnych twórców, intensywnie jest realizowany w Podlaskiem na wielu płaszczyznach.
W ramach cyklu "Rozmowy kulturalne" Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Janą Shostak. Artystką i aktywistką, która sama o sobie mówi, że jest "nowaczką z Białorusi" i wierzy w skuteczność sztuki.
Takie pokazy to rzadkość i wielka gratka. Prawie 14 godzin w kinie, z podziałem na trzy dni. To wszystko przed nami - w dniach 1-3 września kino Forum zaprasza na wyjątkowy trzydniowy maraton legendarnego "Królestwa" Larsa von Triera. Dajcie się wciągnąć w klimat nawiedzonego szpitala w centrum Kopenhagi, w którym Trier, używając absurdu, karykatury i humoru, miesza porządek świata żywych ze światem umarłych.
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza w sobotę (2 września) na spotkanie z walczącym o wolne sądy w Polsce członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzią Pawłem Juszczyszynem. Odbędzie się w ramach cyklu "Rozmowy kulturalne".
Cztery intensywne, różnorodne dni przed nami. W czwartek (24 sierpnia) rozpocznie się Wschód Kultury/Inny Wymiar - ostatni tak bogaty festiwal przed końcem wakacji.
Bracia Warner to fenomen - pochodzący z Krasnosielca na Mazowszu polscy imigranci żydowskiego pochodzenia w kwietniu 1923 roku założyli wytwórnię filmową, dziś jedną z największych na świecie. Warner Bros. właśnie świętuje 100-lecie istnienia, a wraz z nią Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Z tej okazji w kinie Forum w 2023 roku oglądać można ich największe hity, w czwartek (29 czerwca) o 18 film - "Bullitt".
Wieczory już ciepłe, za chwilę wakacje, czas na pierwszy plenerowy pokaz filmowy i relaks po upalnym dniu. W sobotę (17 czerwca) o godz. 22 Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na bezpłatny seans pod księżycem. Na początek "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, czyli nagrodzona w Cannes i nominowana do Oscara historia osiołka przemierzającego Europę. Ale tak naprawdę rzecz o nas samych.
Na finał - zaklęcia, gniew, śmiech i terapia w rozbuchanym spektaklu "Chamstwo", w którym widzowie zasiedli na pieńkach przy ognisku ("to rzecz o polskości, a polskość, jak wiadomo, boli, stąd pieńki"). A wcześniej - "Bezmatek" - maleńka, ale o ogromnej sile rażenia historia o utracie matki. Te dwa spektakle zakończyły Dni Sztuki Współczesnej - w tym roku wyjątkowo rezonujące z tym, co nas uwiera.
Cztery dni, siedem filmów, trzy koncerty, dwie wystawy. A wszystko spina niezależne, eksperymentalne, pomysłowe podejście twórców - sami są intrygującymi osobowościami i takie też światy i takich bohaterów opisują bądź powołują do życia. W dniach 16-19 marca w kinie Forum i Famie wiosenna porcja alternatywy, czyli festiwal Underground/Independent.
Czy coś może być tak kiepskie, tak liche i nędzne, że zaczyna fascynować? A jednak. To kazus pewnego rodzaju filmów, w których wyśmiać można wszystko, a jednocześnie z pasją je oglądać. Są tak złe, że aż zabawne, a widz podczas wyszukiwania tych złych momentów może się nieźle zrelaksować. I właśnie taką okazję proponuje kino Forum w sobotę (25 lutego) o 20.30 - pokaz filmu "Siódma komnata" z 1987 roku.
Na ponure lutowe wieczory to koncert jak znalazł - w rytmie bluesa, r&b, funka i jazzu. W piątek (10 lutego) o 19 w Famie zagra Daryl Strodes, amerykański muzyk z Los Angeles. Towarzyszyć mu będą cenieni polscy muzycy: Łukasz Gorczyca (bas), Tomek Dominik (perkusja) i Bogdan Topolski (gitara).
Wyjątkowy pokaz, na którym filmem cieszyć się będą mogły jednocześnie osoby z dysfunkcją słuchu, jak i niewidzące i niedowidzące, odbędzie się w czwartek (9 lutego) o 15.30 w kinie Forum. Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na film "Śubuk", historię młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z bezdusznością i biurokracją doprowadziły do zmian w polskim systemie edukacji.
Świetna okazja, by zobaczyć rzadko pokazywane arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie. Kino Forum wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych rozpoczyna nowy cykl "Krótka historia polskiego kina". W poniedziałek (6 lutego) o 18.15 na początek słynny film Andrzeja Wajdy z 1958 roku - "Popiół i diament". A w kolejnych odsłonach m.in. "Zezowate szczęście", "Sanatorium pod klepsydrą", "Barwy ochronne", "Przypadek".
Najpierw seans, potem spotkanie z reżyserem. DKF "GAG" i kino Forum zapraszają we wtorek (31 stycznia) o godz. 19 na pokaz filmu "Chleb i sól" i rozmowę z Damianem Kocurem. Jego pełnometrażowy debiut o ksenofobii i tożsamości po części nawiązuje do wydarzeń z Ełku sprzed lat, gdzie wskutek konfliktu z obcokrajowcami prowadzącymi bar dochodzi do tragedii. Film nagrodzono na festiwalach w Wenecji i Gdyni.
W białostockiej Famie mieli wystąpić na początku grudnia, jednak z powodu choroby jednego z muzyków koncert został odwołany. Ale zagrają półtora miesiąca później - w sobotę (14 stycznia) o 20. Pablopavo i Ludziki zjawią się z ostatnią płytą "Mozaika". Będzie ironicznie, gorzko, ale i lirycznie. Jak mówi Pablopavo: "Muzycznie, jak to zwykle u nas, jest inaczej niż dotąd".
W połowie stycznia aktor Jan Nowicki miał być gościem spotkania w kinie Forum w ramach Podlaskiej Akademii Filmowej. Niestety, zmarł na początku grudnia. Ale jego postać będzie z widzami w niedzielę (8 stycznia) - organizatorzy zapraszają o 15 na spotkanie poświęcone jego pamięci. Jana Nowickiego zobaczymy w filmie "Jeszcze nie wieczór", a o aktorze opowie jego przyjaciel, reżyser filmu - Jan Bławut.
Nominowany do tegorocznych Oscarów, zdobywca ponad 20 nagród na festiwalach - film "Lunana. Szkoła na końcu świata" - w środę (3 stycznia) o 18 pokaże kinie Forum. To produkcja nakręcona rzeczywiście w najbardziej oddalonej szkole na świecie - położonej na wysokości 5 tys. m wsi w Bhutanie.
Świetne filmy z całego świata, fascynujące historie, tematy poważne i mniej poważne, niekończące się rozmowy - a wszystko to przez pięć dni od rana do wieczora. I wreszcie wszystko jest jasne - Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zdobyła "Warsha", libański film o dojmującym pragnieniu byciu sobą, pogodzeniu się z własną tożsamością i tęsknocie za wolnością.
Początek grudnia, w Białymstoku biało, myśl o podróżach chwilowo w zaniku, a tymczasem to właśnie tu cały świat przybywa na kilka dni. W krótkim metrażu, w filmach przysłanych z różnych zakątków globu, które oglądać można od rana do wieczora. Zaczęła się ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.
Rezerwujcie czas, za chwilę ŻUBROFFKA, a to oznacza pięć dni z krótkim metrażem z całego świata, od rana do nocy. Propozycji jest ogrom - kilkaset filmów, do tego wystawy, spotkania, warsztaty, koncerty. Prawdziwe święto kina - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Białymstoku po jednorazowej czerwcowej odsłonie wraca na stare grudniowe tory. Termin: 7-11 grudnia.
Mistrz nu jazzu, duet Skalpel, przybywa do Białegostoku z nową płytą "Origins" i w niedzielę (4 grudnia) o 19 zagra w kinie Forum. Zespół słynie z oryginalnych utworów, w których wykorzystując polski jazz z lat 60.-70., nadaje mu nowe brzmienie. Tym razem proponuje płytę bardziej elektroniczną. Na koncert - wstęp wolny, ale...
Cztery dni koncertowych emocji, podładowane akumulatory na kolejne miesiące, Jesień z Bluesem za nami, słowem, zima ma już oficjalny wstęp. W kinie Forum klimat energetycznego festiwalu podtrzymuje jeszcze wystawa oryginalnych prac Agi Krysiuk, jedynej w Polsce twórczyni potrafiącej nadać tak ciekawe, drugie życie płytom winylowym.
13 bluesowych wydarzeń, 11 koncertów, bluesmani z Danii, Francji, Finlandii, Irlandii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Polski. To będzie prawdziwe międzynarodowe święto bluesa, z całą gamą przeróżnych odcieni. W dniach 24-27 listopada w Białymstoku - Jesień z Bluesem.
Liczba filmów przysłanych przez twórców z całego świata bije wszelkie rekordy! Przyszło ich prawie 4,5 tys., o tysiąc więcej niż przed rokiem. Najlepsze produkcje, wybrane z tej obfitości, zobaczyć będzie można już w dniach 7-11 grudnia w Białymstoku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "ŻUBROFFKA". Festiwal po jednorazowej czerwcowej odsłonie wraca na stare - grudniowe - tory.
Taka melancholijno-energetyczna mieszanka zabrzmi w sobotę (12 listopada) o 18 w Famie. Wraz z zespołem wystąpi jeden z najciekawszych instrumentalistów współczesnej muzyki jazzowo-rockowej, urodzony w Polsce Grek Anthimos Apostolis.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.