Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie w tym tygodniu otwarty w Białymstoku. Za czasów PiS to się nie udało.
Prorektorka Uniwersytetu w Białymstoku prof. Agnieszka Wilczewska zniknęła ze zdjęcia prezentowanego na głównych stronach internetowych uczelni. Nie ma tu już jej biografii.
Walczy z "ekoterrorystami" i twierdzi, że był werbowany przez niemiecki wywiad. Ale się nie dał. I mówi, że wie, kto się dał, lecz ucieka od podania konkretów. Kim jest "specjalista od klimatu" prawicowych mediów dr Grzegorz Chocian?
Mariusz Popławski, nowy rektor UwB, to kontrowersyjna postać. Nie podpisał się pod oświadczeniem dziekanów wydziałów prawa innych polskich uczelni, gdy ci byli zaniepokojeni "niekonstytucyjnymi rozwiązaniami" PiS-u dotyczącymi ustaw sądowych.
Białystok wybuduje kolejne trzy bloki w ramach pionierskiego w Polsce programu "Mieszkanie dla absolwenta". Znajdzie się w nich 612 mieszkań. Do pierwszego bloku studenci i absolwenci wprowadzą się tuż po wakacjach.
Nie żyje prof. Jerzy Niemiec, wybitny pedagog, były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego do spraw Filii w Białymstoku i prorektor Uniwersytetu w Białymstoku.
Trzy kondygnacje, blisko 9,5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a na nich m.in. aula na 300 osób, sale wykładowe i pomieszczenia dla pracowników. Do końca 2025 roku kampus Uniwersytetu w Białymstoku wzbogaci się o nowoczesny gmach dla humanistów.
Na Uniwersytecie w Białymstoku trwają przygotowania do wyboru nowego rektora. Ten przedwyborczy proces ma swoje ścisłe reguły i harmonogram. - Wbrew nim swoją kampanię rektorską rozpoczął dziekan Wydziału Prawa - alarmują pracownicy uczelni, którzy nie kryją oburzenia tym faktem.
Wyjątkowy zabytek kultury polsko-litewsko-ruskiej początków XVI wieku - "Supraski antologion liturgiczny" - to dzieło Mateusza Dziesiątego, pierwszego znanego kopisty i iluminatora z Supraśla. Najstarszy cerkiewnosłowiański supraski rękopis powstał w 1507 roku, jest w idealnym stanie, a teraz zbadają go i przetłumaczą naukowcy z kilku krajów. Projekt - podobnie jak dokończenie edycji pism Tadeusza Micińskiego - realizowany jest dzięki wsparciu z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski powołał dwoje profesorów Uniwersytetu w Białymstoku na swoich pełnomocników. Podobnie jak trzynaścioro wcześniej powołanych pełnomocników i pełnomocniczek, będą pracować jako jego społeczni doradcy.
W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym można oglądać kolejnego niedźwiedzia brunatnego. To Grześ, ulubieniec białostoczan, który przez ostatnich 11 lat życia mieszkał w tutejszym Akcencie ZOO.
Violetta Wejs-Milewska, prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, odebrała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację profesorską. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
"Obrona na wschodzie: zamki i arsenały Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI - początku XVIII wieku" - to tytuł wykładu, jaki na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi dr Mikola Volkau, laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy i pracownik naukowy Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie.
Osiem wydziałów, 17 naukowców i ponad 30 tematów do wyboru - to tegoroczna propozycja Uniwersytetu w Białymstoku skierowana do zdolnych uczniów szkół ponadpodstawowych i pasjonatów nauki.
Ponad milion złotych otrzymali historycy z Uniwersytetu w Białymstoku na przygotowanie syntezy "Nowoczesna historia chłopów polskich". Projektem będzie kierował prof. dr hab. Cezary Kuklo.
Rola, w którą wpycha się kobiety, dla jednych może być błogosławieństwem, dla innych opresją. Posłuchajcie historii Aliny, której "nikt nigdy nie zapytał, czy chce tego dziecka". To historia niejednoznaczna i poruszająca, opisana piórem znakomitej dramatopisarki Maliny Prześlugi. Teraz zobaczyć ją można na scenie - czytanie dramatu "Kwaśne mleko" odbędzie się w sobotę i niedzielę (28-29 października) w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1N).
Uroczyste Gaudeamus na największej podlaskiej uczelni wybrzmiało już po raz 27. - Mam nadzieję, że Uniwersytet w Białymstoku wciąż będzie tą instytucją, w której nikt nie będzie pytał, czy jakaś nauka jest potrzebna. Zwiększy się dostępność grantowa, a cele praktyczne nie przysłonią nam istoty uniwersytetu, czyli badań naukowych - mówił we wtorek (10 października) prof. Robert Ciborowski, rektor UwB.
Prof. Marek Konopczyński z Wydziału Nauk o Edukacji oraz prof. Cezary Kuklo z Wydziału Historii zostali wybrani do Rady Doskonałości Naukowej na kadencję w latach 2024-2027.
Opracowania 20 tematów dotyczących literatury epok dawnych znalazły się w kolejnym tomie z cyklu "Nowa matura ustna z języka polskiego", przygotowanym przez studentów filologii polskiej oraz filologii polskiej nauczycielskiej z Uniwersytetu w Białymstoku.
Uniwersytet w Białymstoku przygotował w sumie 25 propozycji w tegorocznej ofercie studiów podyplomowych. Wśród kierunków m.in. rosyjski dla służb mundurowych. Rekrutacja trwa.
Nadal jest szansa, by dołączyć do grona studentów Uniwersytetu w Białymstoku. W poniedziałek (21 sierpnia) największa podlaska uczelnia rozpoczęła rekrutację uzupełniającą na wybrane kierunki na studiach stacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich. Zapisy chętnych potrwają do 10 września 2023 r.
Uniwersytet w Białymstoku rozpocznie rekrutację uzupełniającą 21 sierpnia. Wolne miejsca czekają na studiach I i II stopnia. W sumie uczelnia może przyjąć jeszcze prawie 1 tys. studentów.
Uniwersytet w Białymstoku sprawdza nową technologię, dzięki której ograniczone zostaną kolizje ptaków ze szklanymi powierzchniami. Specjalną, niewidoczną dla ludzi folią zabezpieczono ok. 300 m kw. ścian w kampusie uczelni przy ul. Ciołkowskiego.
Dr Dariusz Kużelewski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał grant badawczy w konkursie OPUS 24 LAP Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu pt. "Ryzyko jako zjawisko subiektywne. Włączenie kognitywistyki do koncepcji ryzyka w europejskim prawie ochrony danych osobowych". Badania będzie prowadził we współpracy z dr. Nielsem Van Dijkiem z Vrije Universiteit Brussel (Belgia).
Zgłoszeń jest blisko 5 tysięcy, miejsc - blisko 2,5 tysiąca. Uniwersytet w Białymstoku zakończył rejestracje na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. Tegoroczni maturzyści mogli wybierać spośród 32 kierunków.
Rektor Uniwersytetu w Białymstoku podjął dziś decyzję o zawieszeniu w pełnieniu funkcji dziekana Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych - poinformowała w poniedziałek (10 lipca) rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik. Ten rok akademicki zakończył się dla dziekana Tomasza Mojsika równie burzliwie, jak zaczął.
Tu znajdziesz przodków człowieka - kilkanaście gatunków hominidów, przedstawicieli australopiteków, pramatkę ludzkości, Panią Ples i innych. Na wyprawę w daleką przeszłość zaprasza Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, czynne także w wakacje. UCP w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy Ciołkowskiego niedawno otworzyło nową wystawę stałą i pokazuje m.in. popiersia i repliki czaszek przodków człowieka oraz mural o ich życiu.
Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku wzbogaci się o kolejne materiały, które zostaną szerzej udostępnione czytelnikom. Już jest tam zdeponowanych ponad 13 tys. dokumentów, a teraz, dzięki dofinansowaniu, ta baza się powiększy. Projekt obejmie kolejne monografie, rozdziały w monografiach i z prac zbiorowych i pokonferencyjnych, a także artykuły z czasopism pracowników naukowych UwB.
W każdym z 30 przebadanych jezior stwierdzono mikroplastik, a jego ilość w wodzie była ściśle związana ze stopniem urbanizacji linii brzegowej. Taki jest najważniejszy wniosek z badań przeprowadzonych w mazurskich akwenach przez naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku.
Uniwersytet w Białymstoku. Kandydaci mogą wybierać spośród 39 kierunków I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich. Zapisy w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów ruszyły z początkiem czerwca.
Polski pedagog prof. Tadeusz Andrzej Pilch odebrał w środę (31 maja) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Jest 22. osobą, której Senat UwB nadał tę godność. Emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego ma bogaty dorobek naukowy i wiele wybitnych osiągnięć z zakresu pedagogiki społecznej, ale też oświaty dorosłych, pracy socjalnej oraz polityki społecznej.
Zdaniem władz Uniwersytetu w Białymstoku nie dochodzi na tej uczelni do naruszeń praw doktorantów. Tym samym nie zgadzają się z przypuszczeniami rzecznika praw obywatelskich, że tak być może w związku z obowiązującymi tu zasadami pobierania opłat za przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora.
Na Uniwersytecie w Białymstoku może dochodzić do naruszeń praw doktorantów w związku z obowiązującymi tu zasadami pobierania opłat za przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. W sprawie tej od rektora UwB chce wyjaśnień zastępca rzecznika praw obywatelskich.
Trwa XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W bogatym programie imprezy znalazło się m.in. ponad 140 wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet w Białymstoku. Z kolei Politechnika Białostocka informuje o ponad 180 wydarzeniach i blisko 2 tysiącach uczestników. W środę (16.05) na dziedzińcu Pałacu Branickich zaprezentuje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
W niedzielę (14 maja) o godz. 10 rozpocznie się Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki, czyli nauka i wyśmienita zabawa dla całych rodzin. Mnóstwo atrakcji i wszystkie za darmo. Na Stadionie Miejskim w Białymstoku.
To będzie bardzo intensywny czas. W połowie maja, przez 6 dni, 12 uczelni w regionie zaplanowało ponad 500 otwartych wydarzeń z najróżniejszych dziedzin. XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 14-19 maja. W programie: eksperymenty, spotkania, opowieści, koncerty muzyki poważnej, zajęcia sportowe, pokazy medyczne, piknik rodzinny.
- Zielone, niebieskie, brązowe, oliwkowe, kremowe, białe, gładkie, w kropki, paski i w inne desenie. Takie zachwycające jaja składają się na wystawę "Ptasie pisanki" przygotowaną przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy, czynną do końca czerwca w kampusie UwB - zaprasza Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku.
O serialach z literaturą w tle i kanonie lektur szkolnych, o podlaskich literatach i czytelniczych statystykach, o Janku Muzykancie i Pipi Pończoszance, o poezji i nagrodach literackich mówi prof. UwB Marek Kochanowski, literaturoznawca. - Uważam, że w ciągu najbliższej generacji wypadną z kulturalnego obiegu albo już wypadły, mniej znane dzieła literackie takich tuzów jak Sienkiewicz, Orzeszkowa, Żeromski - podkreśla.
O pędzlaku Penicillium, któremu zawdzięczamy penicylinę, o maczużniku Cordyceps, który przekształca swoje ofiary w zombi, czy trufli piemonckiej, której kilogram wart jest nawet 30 tys. zł - opowiada dr Anna Matwiejuk, biolog i kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.
Odessa - miejsce wspaniałe, magiczne, z genius loci i niezwykłą historią, również pełną polskich tropów. Od lat związki te zgłębiają naukowcy, a środowisko białostockich i odeskich badaczy organizuje nawet konferencje poświęcone Odessie i jej kulturze. Odbyło się ich już pięć, a w czwartek (16 marca) w Białymstoku, po ponadtrzyletniej przerwie, odbędzie się szósta. Warto wpaść do Książnicy na prelekcje badaczy. Tematy są ciekawe.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.