Neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli guz mózgu przez oczodół. Pacjent ma tylko niewielkie nacięcie na powiece i szybko wraca do zdrowia. Podobne operacje wykonuje się tylko w kilku ośrodkach na świecie.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powstał pierwszy w regionie północno-wschodniej Polski Bank Mleka Kobiecego. Profesjonalne laboratorium umożliwi dzielenie się pokarmem matek.
Pani Alina potrzebowała zabiegu rekonstrukcyjnego stawu biodrowego, kolanowego i kości udowej. Przez ostatnie dwa lata objechała pół Polski, szukając dla siebie ratunku. Pomoc otrzymała w Klinice Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
Ponad milion złotych otrzymał z Ministerstwa Zdrowia Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku na utworzenie Banku Mleka Kobiecego. W Polsce funkcjonuje już 16 takich banków, ale niestety region północno-wschodniej Polski jest białą plamą.
Dokładnie chodzi o nową inwestycję, która powstanie przy ul. Żurawiej. Wykonawcą będzie Budimex.
Pieniądze pochodzą z programu REACT-EU, uruchomionego przez Komisję Europejską w odpowiedzi na skutki pandemii COVID-19. Nowy sprzęt trafi m.in. do Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Kliniki Neurochirurgii czy Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.
Stan przebywającego w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku 6-latka z Grodna poprawił się, choć nadal jest ciężki. Ponieważ posiada on ważną Kartę Polaka, jego leczenie pokryte zostanie ze środków NFZ.
Sezon infekcyjny przypada zwykle na okres od stycznia do marca. W tym roku zaczął się szybciej i, jak mówią lekarze, mamy totalną mieszankę wirusów.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku z granicy polsko-białoruskiej trafiła w bardzo poważnym stanie 28-letnia Kajal z Indii. Niewykluczone, że i ona zostanie poddana push-backowi. Tymczasem Straż Graniczna prowadzi "nową strategię" wobec ratujących uchodźców na tej granicy. Tak żeby osoby pomagające postrzegane były jako kryminaliści i szkodniki.
Bardzo mi się podoba. Teraz dzieci będą uśmiechać się w szpitalu - mówią mali pacjenci, którzy współtworzyli nowy mural, jaki pojawił się już na elewacji Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. To uśmiechnięte zwierzaki, które zastąpiły wiekowe słoneczko.
Pomoc Ukrainie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku rozpoczyna zbiórkę środków na pomoc dla Kliniki Kardiochirurgii we Lwowie. To jedyna klinika kardiochirurgiczna działająca obecnie na Ukrainie.
Budowa centrum psychiatrii zakończyć się ma w maju bieżącego roku. Planowe oddanie budynku do użytku powinno nastąpić do 31 grudnia 2022 r. Niewykluczone jednak, że pierwsi pacjenci będą przyjmowani już we wrześniu.
"Spełnienia marzeń", "Chcę wrócić do przedszkola" albo po prostu "Zdrowia". Balony z takimi i wieloma innymi życzeniami w niedzielę (13 lutego) pofrunęły do nieba.
W piątek (4 lutego) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nowoczesną procedurę przydatną w diagnostyce nowotworów płuc zastosowano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku wykonano nowatorską operację uwolnienia więzadła łukowatego pośrodkowego metodą laparoskopową. Chodzi o pomoc pacjentom zmagającym się z bardzo silnym poposiłkowym bólem brzucha. To pierwsza taka operacja w naszym regionie i druga w Polsce.
Święta w Białymstoku. Przechodzą tędy wystraszeni pacjenci i ich bliscy, sanitariusze pchają nosze, krzątają się pracownicy. Więcej tu lęku niż radości. Ale od kilku dni hol Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wygląda inaczej - odrobinę więcej tu światła i nadziei. Pod choinką przycupnęła Święta Rodzina, żłóbka pilnują krowa i osiołek, przybył anioł i pastuszek, jest prawosławna ikona. A 6 stycznia dołączą Trzej Królowie.
Krzyki i spazmy ludzi, którym mówiłem, że ich ukochani zmarli, bo się udusili, pomimo wtłaczania tlenu wszystkimi możliwymi sposobami - to nie moja wina, tylko ich świadomy wybór i zaniedbanie - pisze Kamil Karpowicz, lekarz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Pani Agata, której Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku odmówił przeprowadzenia legalnej aborcji, powołując się na opinię Ordo Iuris, jest już po zabiegu w innej placówce. W poniedziałek (6.12) dyrektor USK wydał oświadczenie, w którym tłumaczy powody odmowy niejasnymi regulacjami prawnymi i strachem lekarzy przed utratą prawa wykonywania zawodu i odpowiedzialnością karną.
- Zwłaszcza ci młodzi lekarze przed trzydziestką, którzy niedawno zaczęli być w zawodzie, są przerażeni ostatnią ogromną liczbą zgonów. Nie mówią tego, pokazują, że są twardzi, ale widzę, jak bardzo to przeżywają. I to jest grupa na pewno co najmniej 50-60-procentowa - mówi prof. Wojciech Naumnik.
- W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną od dziś (21 października) do odwołania wstrzymane zostają odwiedziny pacjentów hospitalizowanych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku - informuje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka placówki.
Chirurdzy naczyniowi z Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku uratowali życie 63-letniemu mężczyźnie z rozwarstwieniem aorty. Jako drudzy w Polsce wszczepili mu stentgraft nowej generacji - Castor.
Od czwartku (15 kwietnia) na szczepienia na COVID może rejestrować się rocznik 1965 i z tej możliwości od północy skorzystało ponad 50 tys. osób. Nowych zarejestrowanych od początku tygodnia pacjentów jest 820 tysięcy. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że rządowy program nie przyspieszył, tylko się posypał, a wolne terminy znajdują ci bardziej zaradni. W Białymstoku można zaszczepić się od ręki, ale zdarza się, że czekający tłoczą się w kolejce do nocy.
W powodzi zalewających nas bardzo złych pandemicznych informacji mamy też wiadomość bardzo optymistyczną i napawającą otuchą. Po dwóch tygodniach hospitalizacji, zmaganiu się z koronawirusem i zapaleniem płuc - z białostockiego szpitala wyszła 101-letnia pacjentka!
Nie ma podstaw do prowadzenia prokuratorskiego postępowania dotyczącego przeprowadzania zabiegów przerywania ciąży w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku - orzekła Prokuratura Krajowa. Tym samym białostocka Prokuratura Okręgowa będzie musiała odmówić wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Koronawirus. Prof. Robert Flisiak twierdzi, że o tym, czy poradziliśmy sobie z koronawirusem w Polsce po masowych szczepieniach, możemy wiedzieć jesienią przyszłego roku. Dodaje przy tym: - Mam nadzieję jednak, że wcześniej odnotujemy gwałtowny spadek zachorowań dzięki szczepieniom i nabytej w sposób naturalny odporności.
Do białostockich szpitali tymczasowych mają być przyjmowani wyłącznie pełnoletni pacjenci z pewnym rozpoznaniem koronawirusa. Tymczasem trwają usilne poszukiwania lekarzy, którzy zechcą tutaj takich chorych leczyć.
Koronawirus. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku poszukuje około 230 osób, które gotowe będą pracować w szpitalu tymczasowym zajmującym się pacjentami z COVID-19. Poszukiwani są opiekunowie medyczni, pielęgniarki, salowe czy ratownicy medyczni. Jednak propozycja zarobków, zwłaszcza tych ostatnich, wywołuje oburzenie.
- Kończą się nam miejsca na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w szpitalach jednoimiennych, kończą się gniazdka do tlenu, spada ciśnienie instalacji tlenowej, nie mamy leków, brakuje ludzi do pracy - wylicza Krzysztof Tyburczy, lekarz pracujący na SOR-ach w Białymstoku i Ostrołęce.
W hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęła się budowa szpitala tymczasowego, a w zakaźnym przy Żurawiej remontowane są dwa piętra. Placówki będą przeznaczone dla chorych z koronawirusem.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono w środę (8 kwietnia) u dwóch pielęgniarek i kobiety pracującej w rejestracji SOR-u Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
Im bardziej sami się boimy, tym bardziej chrońmy naszych seniorów. I pamiętajmy, że jest to sytuacja - choć trudna - to tymczasowa - o tym, jak żyć w czasach pandemii, mówi prof. Joanna Zajkowska, konsultant ds. epidemiologii.
Czytelniczka zaalarmowała nas, że w klinice neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trwają wizyty rodziców. - Czy aby nie jest to niebezpieczne - pyta? Szpital odpowiada, że wizyty faktycznie są, obwarowane wyjątkowymi środkami ostrożności, ale niewykluczone, że w związku z rozwojem epidemii lada moment zostaną wstrzymane.
Według danych wojewody podlaskiego w naszym województwie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w szpitalu przebywa jedna osoba, pięć jest objętych kwarantanną, a 228 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Od wtorku (10 marca) będą kontrole na granicach.
Jestem przyszłą rodzącą oczekującą w każdej chwili na poród mojego pierwszego dziecka, której przed dwoma dniami odebrano możliwość odbycia porodu rodzinnego w towarzystwie osoby bliskiej (męża), co jest niezgodne z Kartą Praw Kobiety Rodzącej.
Białostoczanie skarżą się na długi czas oczekiwania na pomoc na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Lekarze - też narzekają na warunki. W pierwszym konkursie żaden z nich nie zadeklarował chęci pracy tutaj od 21 lutego.
29 lekarzy z SOR-u w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku złożyło wypowiedzenia z pracy. Mają miesięczny termin wypowiedzenia. Dyrekcja szpitala powiadomiła NFZ i prowadzi rozmowy z pracownikami, zapewniając, że funkcjonowanie oddziału ratunkowego nie jest zagrożone.
Za dwa tygodnie personel szpitala uniwersyteckiego, oskarżony o błąd w sztuce, ponownie usłyszy wyrok. Najpierw lekarz rezydent i dwie doświadczone położne zostali uniewinnieni, ale sąd okręgowy nakazał zbadać sprawę ponownie.
Maja Karwowska to pierwsze dziecko urodzone w nowym 2020 roku w Białymstoku. Na świat przyszła o godzinie 5:30 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Nieszczęśliwy zbieg zdarzeń - tak sąd w Białymstoku określił to, co wydarzyło się w lipcu 2012 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a skutkiem czego była śmierć noworodka. I prawomocnie uniewinnił dyżurującego ginekologa od zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.
Oskarżony personel szpitala uniwersyteckiego został w pierwszej instancji uniewinniony, ale sąd okręgowy nakazał zbadać sprawę ponownie. W tym tygodniu proces o narażenie wcześniaka zacznie się po raz drugi przed Sądem Rejonowym w Białymstoku.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.