Nowym rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został prof. Marcin Moniuszko, dotychczasowy prorektor ds. nauki na tej uczelni. Niedawno "w związku z obecnymi w przestrzeni medialnej nieuprawnionymi sugestiami o istnieniu rzekomego konfliktu interesów" zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady Agencji Badań Medycznych.
Centrum Bioinformatyki i Biostatystyki Klinicznej zbuduje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Ma już wykonawcę.
Prorektor do spraw nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko zrezygnował "w związku z obecnymi w przestrzeni medialnej nieuprawnionymi sugestiami o istnieniu rzekomego konfliktu interesów z funkcji przewodniczącego rady Agencji Badań Medycznych". Tymczasem wymieniany jest on jako najpoważniejszy kandydat na nowego rektora UMB.
Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku zaprasza na "seans z pogranicza snu, neomitologii, ezoteryki, momentami skrzyżowany z odzwierciedleniem realizmu, a nierzadko zakropiony również oryginalnym humorem." W czwartek (11 stycznia) otwarcie wystawy rysunków Jerzego Konstantynowicza.
W całej Europie, także w Polsce mamy do czynienia z epidemią otyłości i jej konsekwencjami: nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, stanem przedcukrzycowym, hiperlipidemią, co przekłada się na wyższe ryzyko chorób układu krążenia: zawałów i niewydolności serca, udarów mózgu. Białostoccy naukowcy alarmują: Pobudka!
Białystok. W najbliższy wtorek (12 września) rozpoczną się zapisy na Uniwersytet Zdrowego Seniora. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Na uczelniach wyższych trwa dodatkowy nabór. Wolne miejsca są również na jednej z najlepszych szkół medycznych w Polsce. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął rekrutację.
W środę (17 maja) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprasza na dzień otwarty na dziedzińcu Pałacu Branickich. Zaplanowane imprezy odbędą się w godz. 10-14. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.
To będzie bardzo intensywny czas. W połowie maja, przez 6 dni, 12 uczelni w regionie zaplanowało ponad 500 otwartych wydarzeń z najróżniejszych dziedzin. XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 14-19 maja. W programie: eksperymenty, spotkania, opowieści, koncerty muzyki poważnej, zajęcia sportowe, pokazy medyczne, piknik rodzinny.
Dokładnie chodzi o nową inwestycję, która powstanie przy ul. Żurawiej. Wykonawcą będzie Budimex.
Pieniądze pochodzą z programu REACT-EU, uruchomionego przez Komisję Europejską w odpowiedzi na skutki pandemii COVID-19. Nowy sprzęt trafi m.in. do Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Kliniki Neurochirurgii czy Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.
Łukasz Łabieniec, doktorant z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, we współpracy z lekarzem Łukaszem Lisowskim z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracował algorytm, który pomoże we wczesnym wykrywaniu uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, pasjonaci biologii i chemii, mają świetną okazję, by się trochę podszkolić, złapać uczelniany klimat i porozmawiać z ekspertami akademickimi o tym, co ich naprawdę interesuje. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprasza na bezpłatne zajęcia i konsultacje. Trzeba się tylko zarejestrować.
Po raz dziesiąty seniorzy rozpoczęli naukę na Uniwersytecie Zdrowego Seniora w Białymstoku. To wspólny projekt Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego, Stowarzyszenia "Pro Salute" oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
- Staramy się wypełniać białe plamy w opiece psychologiczno-psychiatrycznej - zapewniał minister zdrowia podczas otwarcia Centrum Psychiatrii w Białymstoku, z pierwszym w Podlaskiem całodobowym oddziałem psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Przy okazji minister oznajmił, że umowy, zgodnie z którymi pieniądze na inwestycje będą przekazane szpitalom dziecięcym, mają być podpisane w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Choć czeki "z pianki" dyrekcjom tych szpitali już wręczono.
Co o historii Białegostoku mówią wykopy na dziedzińcu paradnym? Czy widać tu ślady czasów Branickich, Wiesiołowskich, Raczkiewiczów? A może zapisane są pradzieje? I które miejsca w Białymstoku warto byłoby oddać w ręce archeologów, by wiedzieć o naszym mieście jeszcze więcej? M.in. o tym opowiada archeolog z Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Maciej Karczewski, prof. UwB, który kieruje pracami archeologicznymi na dziedzińcu Pałacu Branickich.
Drastyczne podwyżki cen energii i ogrzewania powodują, że białostockie uczelnie wyższe szukają oszczędności gdzie się da. Niektóre w zimie zdecydują się m.in. na wprowadzenie zajęć zdalnych. Najbardziej radykalną decyzję musiała podjąć białostocka Akademia Teatralna - studenci będą uczyć się online prawie przez dwa miesiące.
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał blisko 230 milionów na rozbudowę i modernizację. Pieniądze pochodzą z Funduszu Medycznego. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku.
Blisko 400 studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpocznie od października staż w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku.
Były już fragmenty kafla i monety. A teraz spod bruku dziedzińca pałacu Branickich wyłonił się... obiekt z czasów pierwszych właścicieli Białegostoku. Datowany jest na XV-XVI wiek!
Czy pod dziedzińcem Pałacu Branickich powinna powstać podziemna aula? Dlaczego Uniwersytet Medyczny chce budować ją w tak prestiżowym - ale i ważnym dla historii Białegostoku miejscu?
Kategoria A+ w dyscyplinie nauk farmaceutycznych, Kategoria A w dyscyplinie nauk medycznych i Kategoria A w dyscyplinie nauk o zdrowiu - to wyniki ewaluacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprezentowane przez ministra nauki i edukacji.
Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowy dzień. Jeden z najstarszych akademickich zespołów chóralnych w Polsce - Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - obchodzi 70-lecie. To rozpięte na dekady: setki chórzystów, niezliczona liczba koncertów, nagród, wyjazdów, przyjaźni na całe życie. - Chór był dla nas oknem na świat - wspomina wieloletnia członkini chóru prof. Teresa Sierpińska, prodziekan UMB. W sobotę (28 maja) chórzyści jubileusz będą świętować koncertem w filharmonii (o godz. 17), spotkaniami i balem.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku szukają pacjentów do bezpłatnych badań: - Chorujesz na chorobę Hashimoto? Zgłoś się na darmowe USG tarczycy.
W środę (11 maja) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprasza na Dzień Otwarty na dziedzińcu Pałacu Branickich. Zaplanowane imprezy odbędą się w godz. 10-14. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.
Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku wzięły udział w XXXVII Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2022, który odbył się w dniach 22-23 kwietnia na terenie Centrum EXPO XXI w Warszawie. Specjalną nagrodę zdobyły organizowane przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej East Design Days.
W ramach spotkania ,,Las w nas" dowiedzieć się będzie można, jak bliskie spotkania z naturą wpływają na nasze zdrowie, co współczesna nauka mówi o naszych relacjach z naturą w kontekście naszego zdrowia, jak sobie radzić z "syndromem deficytu natury", czym jest japońska tradycja shinrin-yoku oraz dlaczego warto poddać się lasoterapii i kąpielom leśnym.
Pomoc dla Ukrainy. 35 paczek z lekami i środkami opatrunkowymi dojechało w sobotę (16 kwietnia) do szpitala w Tarnopolu na Ukrainie. - Dziękuję wszystkim w imieniu służby zdrowia w Tarnopolu - powiedział dr Krzysztof Tyburczy z Białegostoku, który zainicjował zbiórkę, do wszystkich, którzy się w nią włączyli.
Chodzi o projekt prowadzony przez Zakład Biotechnologii Żywności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, związany z pozytywnym wpływem spożywania aronii u osób z zaburzeniami metabolicznymi. UMB szuka 100 chętnych do udziału w projekcie, oferując też za darmo badania, m.in. specjalistyczne badania krwi.
Pomoc Ukrainie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku zatrudni lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy. Oferuje również zakwaterowanie w pokojach pracowniczych.
Wojna na Ukrainie. Trzy największe białostockie uczelnie gotowe są przyjąć studentów, uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Oczekują jednak obiecywanego przez resort edukacji i nauki rozporządzenia, które regulowałoby te kwestie. Tymczasem wiceminister tego resortu ogłosił wstrzymanie kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i z ośrodkami badawczymi, co dotyczy też białostockich szkół wyższych.
Budowa centrum psychiatrii zakończyć się ma w maju bieżącego roku. Planowe oddanie budynku do użytku powinno nastąpić do 31 grudnia 2022 r. Niewykluczone jednak, że pierwsi pacjenci będą przyjmowani już we wrześniu.
- To miejsce pamięci Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Tak trzeba traktować supraskie katakumby - przekonuje dr hab. Maciej Karczewski, prof. UwB z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.
Znane są wyniki lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego, który obowiązkowo zdają studenci uniwersytetów i akademii medycznych kształcących stomatologów. I mamy dobrą wiadomość - białostocki "Medyk" kolejny już raz jest w czołówce w Polsce.
W piątek (4 lutego) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nowoczesną procedurę przydatną w diagnostyce nowotworów płuc zastosowano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
- Odkrycie to oznacza, że będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę, by identyfikować osoby, które mają predyspozycje do tego, by ciężko przechodzić COVID-19. Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego - mówił w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski w nawiązaniu do wyników badań białostockich naukowców.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponaddwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia oraz śmierci z powodu COVID-19. Wykazali, że oprócz zaawansowanego wieku i otyłości czynnikiem ryzyka jest nasz profil genetyczny. Jest nawet bardziej istotny niż choroby współistniejące.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku wykonano nowatorską operację uwolnienia więzadła łukowatego pośrodkowego metodą laparoskopową. Chodzi o pomoc pacjentom zmagającym się z bardzo silnym poposiłkowym bólem brzucha. To pierwsza taka operacja w naszym regionie i druga w Polsce.
Politechnika Białostocka wraz z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Uniwersytetem w Białymstoku i Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie zadeklarowała wolę współpracy na rzecz ochrony zabytkowych katakumb Klasztoru Męskiego Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu.
Przedstawiciele wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, inicjują akcję "Zaproś Studenta na Święta". Uczelnia zwróciła się do swoich pracowników z propozycją zaproszenia zagranicznych studentów i doktorantów do wspólnego spędzenia Wigilii lub Świąt Bożego Narodzenia.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.