Zdaniem rzecznika praw obywatelskich wojewoda podlaski, zakazując przerzucania, przekazywania i odbierania przedmiotów przez linię granicy z Białorusią, przekroczył swoje uprawnienia. RPO zaskarżył rozporządzenie w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Domaga się jego uchylenia.
W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim "w związku z kryzysem na rynku nośników energii, wynikającym z sytuacji geopolitycznej" ograniczono pracownicom i pracownikom dostęp do czajników elektrycznych. Na wszelki wypadek postanowiono też, że część z nich będzie zarekwirowana.
Obowiązujący obecnie zakaz przebywania na całym odcinku pasa drogi przy granicy polsko-białoruskiej jest niezgodny z ustawą o ochronie granicy państwowej. Dowodzi tego prawnik Kamil Syller. - Głównymi beneficjentami tego zakazu są mundurowi łamiący prawa człowieka - zwraca uwagę.
Jak poinformowano w środę (31 sierpnia) na internetowej stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej z Białorusią. Zakaz będzie obowiązywał do 30 listopada.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania na obszarze 200 metrów od linii polsko-białoruskiej granicy, gdzie do końca czerwca ma powstać stalowa bariera. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 lipca do 15 września.
Samorząd podlaskiego powiatu sokólskiego utworzy pierwszy w regionie powiatowy dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Powstanie na ostatnich piętrach budynku Zespołu Szkół w Suchowoli, gdzie od grudnia 2021 roku działa Zakład Aktywności Zawodowej. W planie jest utworzenie tu na potrzeby takich kobiet 16 pokoi z aneksami kuchennymi.
Premier Mateusz Morawiecki mianował na stanowisko drugiego wicewojewody podlaskiego Bogusławę Szczerbińską. W poniedziałek (22 listopada) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył jej akt powołania.
Szczepienia to jedyna droga do pokonania pandemii COVID-19 - mówili w poniedziałek (31.05) podczas konferencji wojewoda i samorządowcy. Mobilny kontener stanął przed Urzędem Gminy w Suwałkach. Od środy (2.06) do niedzieli (6.06) na chętnych będą czekać tam jednodawkowe szczepionki Johnson&Johnson. Wystarczy mieć e-skierowanie.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski podpisali ostatnio nie wiedzieć czemu porozumienie o współpracy. Jak mówili obaj podczas konferencji prasowej, jego celem jest "zapewnienie na terenie województwa podlaskiego sprawnej i skutecznej realizacji zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym".
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zakażony jest koronawirusem - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki. Dzień wcześniej wręczał odznaczenia i składał kwiaty m.in. w asyście wojska z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Wojewoda podlaski zapewnił działaczy i działaczki Stowarzyszenia Polska 2050, że już w sezonie letnim przygotowywano wiele działań związanych ze skutkami pandemii koronawirusa. Ich efekt - jak mówią - to zmniejszanie się liczby dostępnych łóżek, a dwa planowane szpitale tymczasowe w Białymstoku zapewne w pełnym zakresie nie będą działać od grudnia - kiedy mają ruszyć.
W obu szpitalach tymczasowych w Białymstoku potrzeba 34 lekarzy, 121 pielęgniarek i ratowników oraz 82 salowych, sanitariuszy i opiekunów medycznych. Potrzebni są też pracownicy administracyjni. Tymczasem do poniedziałkowego (9 listopada) poranka wszystkich chętnych do pracy było tylko 25.
Wojewoda Bohdan Paszkowski mówi, że "mamy określony potencjał opieki zdrowotnej i musimy sobie w tych trudnych czasach próbować tymi dostępnymi środkami radzić. W tej chwili zmierzamy do tego, żeby ok. 35-40 proc. naszego potencjału medycznego przesunąć na walkę z COVID-em". O ile się nie mylę, rząd, który reprezentuje Paszkowski w Podlaskiem, pierwszy lockdown ogłosił w marcu. Minęło osiem miesięcy i co?
Koronawirus. Wojewoda podlaski, wykorzystując ustawę o chorobach zakaźnych, przeniósł trzy pielęgniarki z ich macierzystych miejsc pracy do Zakładu Opieki Leczniczej w Augustowie, a jednego z lekarzy do ZOL w Szczuczynie. Stało się tak na wniosek tych placówek.
Wojewoda podlaski nie zamierza odwołać podlaskiej wojewódzkiej konserwator zabytków i jej zastępczyni. Domagali się tego członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939".
Władza nie może walczyć z pandemią koronawirusa przez organizowanie konferencji prasowych, na których zresztą ogranicza się do podawania statystyk oraz ogłaszania kolejnych stref, a całą realną walkę z pandemią pozostawia lekarzom, służbie zdrowia i samorządom - ostrzega poseł PO Robert Tyszkiewicz.
Lider fundacji, która chciała zorganizować kontrmanifestację wobec pierwszego Marszu Równości w Białymstoku, orędownik budowy tu pomnika "Łupaszki" i aktywnie działający "na rzecz ochrony cywilizacji łacińskiej w Polsce oraz Europie" został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi. Na wniosek wojewody podlaskiego (PiS).
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski (PiS) zaapelował do białostockich radnych, aby nie odwoływali się od decyzji WSA w sprawie nazwy ulicy "Łupaszki" w Białymstoku. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uważa, że forsowanie nazwy tej ulicy to brak szacunku dla mniejszości.
Już pięciu pracowników podlaskiego urzędu marszałkowskiego zakażonych jest koronawirusem. Jak wynika z naszych informacji, koszty przeprowadzenia badań pracowników tego urzędu w związku z pierwszymi przypadkami zakażeń pokryto z budżetu państwa. Dlaczego także z tych środków nie można przebadać pracowników białostockich przedszkoli czy żłobków?
Wojewoda podlaski (PiS) w odpowiedzi zarządowi województwa podlaskiego (PiS - Porozumienie) nie obiecuje, że przychyli się do jego wniosku, aby cofnąć decyzję o ustanowieniu Szpitala Wojewódzkiego w Łomży jednoimiennym szpitalem zakaźnym. A marszałek nie zamierza w tej sprawie występować do faktycznie decydującego w tej sprawie, czyli ministra zdrowia.
Chodzi o lokalizację linii kolejowej na odcinku Szepietowo - Łapy. To piąta decyzja dotycząca prac na linii kolejowej E75 Czyżew - Białystok, czyli fragmentu międzynarodowej trasy Rail Baltica. Podpis wojewody umożliwia kolejny etap działań - m.in. inwestor będzie mógł ubiegać się o pozwolenie na budowę.
Radni sejmiku podlaskiego przyjęli strategię rozwoju regionu do 2030 r., której podlaska przyroda nie jest filarem. A wojewoda ich przekonywał, wspominając o walce z koronawirusem: - System już lepiej zaczyna funkcjonować. Już jest lepsza koordynacja tego wszystkiego.
Wojewoda podlaski "uprzejmie prosi" środowiska pielęgniarek i położnych, lekarzy oraz fizjoterapeutów o zgłaszanie się do pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa. Podobne prośby wystosowali inni wojewodowie po tym, jak doszło do nieprawidłowości z wystawianiem nakazów do takiej pracy m.in. matkom na urlopach macierzyńskich czy samotnie wychowującym dzieci.
W Podlaskiem rośnie liczba zakażonych koronawirusem i osób poddanych kwarantannie. Weekend (28-29 marca) większość białostoczan spędza w domach. Jednak w Białymstoku zdarzało się, że dzieci beztrosko spędzały czas na placach zabaw.
- Wybory uzupełniające w Czeremsze nie odbędą się 19 kwietnia - zapewnił wojewoda podlaski. Stało się tak po tym, jak "Wyborcza" wytknęła mu, że w związku z pandemią koronawirusa przeniósł datę tych wyborów na dzień, kiedy wielu tutejszych prawosławnych mieszkańców akurat będzie świętować Wielkanoc.
Będzie to drugie laboratorium w podlaskiej stolicy, w którym będą przeprowadzane badania próbek na obecność koronawirusa. Na początku przyszłego tygodnia zostanie uruchomione przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wojewoda nie wyklucza, że takich laboratoriów może być w Podlaskiem więcej.
Wojewoda podlaski w końcu uznał, że "zaistniały okoliczności", aby przenieść termin wyborów uzupełniających do rad gmin Czeremcha i Rudka, jakie były zaplanowane na 5 kwietnia. Nowy termin wyznaczył na 19 kwietnia, kiedy pandemia koronawirusa ma być tuż po szczytowej fazie, w prawosławną Wielkanoc.
Zbliża się data wyborów uzupełniających do rad podlaskich gmin Czeremcha i Rudka. Wojewoda podlaski mógłby przesunąć ich datę. Jego rzeczniczka, pytana przez "Wyborczą" o taką możliwość, enigmatycznie twierdzi: - W tych sprawach będziemy informowali, jeżeli zaistnieje taka okoliczność.
Obserwując pojawiające się w internecie opinie, słuchając tych docierających z różnych stron naszego regionu oraz kierując się własnymi, dziennikarskimi doświadczeniami, jestem coraz bardziej pewien, że w trwającej wojnie z pandemią koronawirusa najsłabszym ogniwem w Podlaskiem jest wojewoda Bohdan Paszkowski.
Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że wojewoda podlaski i Ministerstwo Zdrowia przedwcześnie obwieścili o drugim przypadku osoby zakażonej w Podlaskiem. Ponowne badanie próbki pobranej od 28-latki z Białegostoku nie potwierdziło zakażenia.
Wojewoda Bohdan Paszkowski wydał decyzję o przekształceniu drugiego szpitala w Podlaskiem w tzw. jednoimienny, czyli wyłącznie zakaźny, w którym znajdą się pacjenci z koronawirusem. Tym razem wskazał szpital MSWiA w Białymstoku.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaczął w piątek (13 marca) wspierać wojewódzką stację sanitarno-epidemiologicznej w uruchomieniu laboratorium do badania próbek na obecność koronawirusa. Docelowo ma stworzyć także własne laboratorium.
Piętnaście kilometrów dróg powstanie w ramach budowy kolejnego odcinka drogi Via Baltica. Tym razem mowa jest o okolicach węzła "Łomża Południe".
Minister Dariusz Piontkowski wspólnie z wiceministrem Adamem Andruszkiewiczem wspólnie chronią dzieci i młodzież przed niebezpiecznymi treściami w internecie. - Jesteśmy częścią globalnego internetu i zawsze będziemy jako Polska, ponieważ jesteśmy oazą wolności, nie stosujemy cenzury - zastrzega przy tym Andruszkiewicz.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski (PiS) wezwał radnych do przestrzegania zasad dotyczących łączenia mandatu w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poinformował w tym kontekście o zamiarze wygaszenia mandatu wasilkowskiemu radnemu, jednocześnie prezesowi tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej.
To już koniec sporu o najważniejszy dokument planistyczny dla Białegostoku. Wojewoda nie będzie dłużej kwestionować jego zapisów. I nie pójdzie ze skargą do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Absolutnie mnie nie zaskoczyła decyzja wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego unieważniająca uchwałę białostockiej rady miejskiej, zgodnie z którą pozbawiono jedną z ulic patrona, jakim był od kwietnia ubiegłego roku "Łupaszko", czyli Zygmunt Szendzielarz.
- Ja wiedziałem, że tak będzie - tak można najkrócej podsumować wypowiedzi poszczególnych radnych miejskiej totalnej opozycji spod znaku PiS. Właśnie odnieśli się do faktu, że wojewoda z ich partii uchylił najważniejszy dokument planistyczny Białegostoku.
- Nie ukrywam, że serce boli, że zostaliśmy zmuszeni jako NSZZ "Solidarność" rozpocząć protest przeciwko temu rządowi, który jest nam bardzo bliski - mówił podczas czwartkowej pikiety przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku przewodniczący podlaskiej "S", Józef Mozolewski.
Taras Romanczuk jest już Polakiem. We wtorek pomocnik Jagiellonii Białystok z rąk wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego odebrał akt nadania obywatelstwa polskiego.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.