Polska Akcja Humanitarna zauważa, że sytuacja przy granicy z Białorusią wciąż jest poważna – codziennie dziesiątki ludzi starają się przejść na polską stronę. Wielu się to udaje. Ci, których złapie straż graniczna czy wojsko, są wywożeni do granicy i przepychani przez bramki techniczne w granicznym płocie, po czym koczują na mrozie po białoruskiej stronie granicy, nieprzepuszczani w głąb kraju przez tamtejszych pograniczników. Wiele osób nie jest przygotowanych na niskie temperatury, śnieg lub zamarzający deszcz i brak możliwości ogrzania się. Chorują, umierają.
Na polsko-białoruskim pograniczu pomoc niosą organizacje pozarządowe, aktywiści i mieszkańcy regionu. Jak informuje Grupa Granica, już w pierwszej połowie stycznia tego roku zwróciło się do niej ponad 120 osób. Ludzie przebywający w przygranicznych lasach nie są przygotowani na tak trudne warunki atmosferyczne. Brakuje ciepłych ubrań, leków, żywności i wody. Szczególnie zagrożone są kobiety, w tym kobiety w ciąży, jak również najmłodsze dzieci, narażone na hipotermię i odwodnienie.
Następca Hanny Machińskiej: Służbom na granicy trzeba przypominać o międzynarodowych standardach
„Pomagaczy" wspiera Polska Akcja Humanitarna, która od sierpnia 2022 r. prowadzi magazyn w Białymstoku. To stamtąd organizacje mogą pobierać żywność, buty, śpiwory i ciepłą odzież.
– Korzystamy z magazynu PAH i jesteśmy zadowoleni ze współpracy, bo widzimy zaangażowanie i dbałość, choć oczywiście chcielibyśmy być bardziej zadowoleni – uśmiecha się Beata Siemaszko z Grupy Granica, mieszkanka regionu zaangażowana w pomoc humanitarną. – Rzeczywiście, o ile magazyn jest zapełniony, są to rzeczy przydatne, a formuła odbierania zamówień nie jest skomplikowana.
– Nie ukrywamy, że sytuacja jest bardzo trudna – przyznaje Katarzyna Pietrzak, koordynatorka działań PAH na granicy polsko-białoruskiej. – Już teraz słyszy się o przypadkach poważnych odmrożeń, zapalenia płuc, ogólnego wyziębienia organizmu. A przecież na razie mamy bardzo łagodną zimę.
Polska Akcja Humanitarna wskazuje, jak teraz można wspierać migrantów i migrantki w pasie przygranicznym – m.in. poprzez zbiórkę z marką Ubrania do Oddania.
– Aktywistom i organizacjom, którzy od 2021 r. pomagają na pograniczu, kończą się już środki na działanie – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – Dlatego wraz z Ubraniami do Oddania rozpoczęliśmy specjalną akcję, która pozwoli nam wypełnić magazyn zimową odzieżą, przystosowaną do niskich temperatur.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Kupując w "Sklepie na Granicy", można uratować komuś życie
Aby wesprzeć ten cel, należy przekazać Ubraniom do Oddania niezniszczone i czyste ubrania, buty, akcesoria i tekstylia domowe. Każdy 1 kg ubrań to kolejny 1 zł na wirtualnym koncie PAH na platformie. Po zakończeniu zbiórki i posortowaniu rzeczy Ubrania do Oddania przekażą do magazynu PAH wyselekcjonowaną odzież zimową o równowartości zebranych środków.
– Przekaż swoje ubrania w ramach akcji PAH x Ubrania do Oddania.
– Wpłać na zbiórkę Grupy Granica.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze