31. Finał WOŚP w Białymstoku. W niedzielę (29.01) od godz. 6 rano w białostockim sztabie wydawane były puszki, a od godz. 10 wolontariusze i wolontariuszki z identyfikatorami ruszyli w miasto. Z uśmiechem zachęcali przechodniów do wsparcia najgorętszej i największej akcji charytatywnej w polskiej historii, prawdziwego światowego fenomenu. Warto było wyjść z domu! W centrum miasta spacerowały radosne tłumy, na scenie na Rynku Kościuszki o godz. 15 zaczęły się koncerty, a puszki szybko się zapełniały - do godz. 17.30 wrzucono do nich ponad 57 tys. zł!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

TUTAJ MOŻESZ WYLICYTOWAĆ OKŁADKĘ BIAŁOSTOCKIEJ WYBORCZEJ

Oj, będzie się działo! Wolontariusze WOŚP w całej Polsce, także na Podlasiu, kwestują z puszkami. W samym Białymstoku jest ich 300. A możliwości wsparcia Orkiestry jest też o wiele więcej, choćby poprzez internetowe aukcje czy zasilenie internetowych puszek.

Mapa lokalizacji puszek stacjonarnych i tegorocznych atrakcji finału WOŚP

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!". Pieniądze zbierane są na zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, której zakażenie doprowadza do sepsy. I oczywiście jak co roku wszyscy liczymy na pobicie rekordu hojności.

Jurek Owsiak to nasz narodowy skarb

Jurek Owsiak, pierwszy finał WOŚP
Jurek Owsiak, pierwszy finał WOŚP  Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl

W sobotę, na dzień przed finałem, Adam Musiuk, zastępca prezydenta Białegostoku, relacjonował w mediach społecznościowych przygotowania i ostatnie szlify w białostockim sztabie Orkiestry w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3: - Już jutro 31. finał Wielkiej Orkiestry Pomocy Świątecznej, a dziś trzeba było złożyć puszki i przygotować miejsce, w którym jutro będzie pracował sztab. Świetni ludzie w sztabie, było dużo uśmiechu, serdeczności, ale i pracy. Jurek Owsiak to nasz narodowy skarb i wszyscy chętnie włączają się WOŚP. Jutro wypełniamy puszki gotówką – te pieniądze będą ratować nasze zdrowie, zdrowie naszych dzieci, naszych bliskich!!!

Przygotowania do 31.finału WOŚP w Białymstoku
Przygotowania do 31.finału WOŚP w Białymstoku  Fot. Adam Musiuk

A w niedzielę od godz. 6 rano wydawane były puszki, tutaj też wolontariusze będą też z nimi wracać. Jak informuje sztab – w mieście stoi 50 puszek stacjonarnych, m.in. w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, zakładach usługowych, gastronomicznych, urzędach, przedszkolach. Wolontariusze z identyfikatorami już od godz. 10 krążą po mieście, z uśmiechem zachęcając przechodniów do wsparcia najgorętszej i największej akcji charytatywnej w polskiej historii, prawdziwego światowego fenomenu. Kwestują z przyjaciółmi, rodzinnie, z czworonożnymi pupilami. Ciepło ubrani, bo w Białymstoku aura zimowa i temperatura na lekkim minusie, a nierzadko - fantazyjnie poprzebierani. Kwestuje też - a jakże, jak co roku - łazik marsjański.

31. finał WOŚP w Białymstoku. Kwestuje łazik marsjański z ekipą Politechniki Białostockiej
31. finał WOŚP w Białymstoku. Kwestuje łazik marsjański z ekipą Politechniki Białostockiej  Fot. Grzegorz Dąbrowski/Agencja Wyborcza

Wraz z samodzielnie skonstruowanym łazikiem marsjańskim kwestują studenci z koła naukowego Białystok Dynamics z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

- Zapraszamy na Rynek Kościuszki. Pokażcie swoje serca! - zachęcają.

WOŚP w Białymstoku. Piękne i ciche światełko do nieba

Scena finału - jak zwykle na Rynku Kościuszki. Obok usytuowały się stoiska m.in. Wodnego Pogotowia Ratunkowego, policji i straży miejskiej. W godz. 10-16) dostępne są dwa krwiobusy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

- Można podzielić się więc nie tylko dobrym słowem i sercem, ale też krwią, tak bardzo ważną także w przypadkach leczenia sepsy, na które zbieramy przecież w tym roku. Chętni będą mogli też zarejestrować się do bazy dawców szpiku w punkcie Fundacji DKMS – wylicza Natalia Stieszenko, szefowa białostockiego sztabu WOŚP.

W planie są wystawa samochodów off-road i pokaz wraz z symulacją wypadku, gdzie swoje możliwości i umiejętności zaprezentują strażacy jednostek OSP. Na rynku stanął też wóz strażacki, do którego można zajrzeć. Swoje stoisko ma też m.in. gmina Wasilków. Nie brakuje pań z koła gospodyń wiejskich.

– Będzie też oczywiście "Światełko do nieba" o 20. Solidarnie nie strzelamy, by nie straszyć czworonogów. Nie będą to fajerwerki, postawiliśmy na sztuczne ognie. Będą to wyrzutnie zimnych ogni ustawione w kształt serca – coś nowego i niehałasującego – mówi Natalia Stieszenko.

Fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Wyborcza.pl

Słodkiego miłego życia

Od godz. 15 na białostockim Rynku Kościuszki jest jeszcze głośniej i weselej. Zaczął się wielki finał, zaczęły się koncerty, pod sceną gromadzi się wierna publiczność, a wodzireje to Adam Neczyperowicz i Kuba Pilat.

Na Rynku Kościuszki po godz. 15 zaczęły się pierwsze koncerty i pierwsze licytacje
Na Rynku Kościuszki po godz. 15 zaczęły się pierwsze koncerty i pierwsze licytacje  Fot. Materiały białostockiego sztabu WOŚP

Zagrały już La Venders i  Kapela Batareja, a do 23 grać będą jeszcze  w kolejności: 

godz. 16.50 – Prymaki

godz. 17.55 – The Boars

godz. 19 – Dots

godz. 20 – "Światełko do nieba"

godz. 20.05 – Kombi

godz. 21 – Bad Falcon

godz. 22 – Kwestia 07

Kombi
Kombi  Fot. Maciek Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

KOMBI Łosowski to zespół wielkich przebojów, w rytm których bawią się kolejne pokolenia publiczności. Specjaliści od "Słodkiego miłego życia" oraz najbardziej znanego w polskiej muzyce intra, skomponowanego i niezmiennie granego przez Sławomira Łosowskiego, lidera i założyciela KOMBI, czyli Łysego w spodniach w biało-czarne paski przy klawiszach. W końcu 2022 r. minęło równe 40 lat, gdy Sławomir Łosowski skomponował „Słodkiego miłego życia", a w 2023 r. mija 40 lat od nagrania piosenki i jej premiery radiowej. To największy przebój KOMBI i jeden z największych polskich hitów wszech czasów.

Wykąp się dla WOŚP 

Na Rynku Kościuszki na wszystkich zmarzlaków czekają już rozgrzane podlaskie morsy. Rozstawili basen na placu przy Nie Teatrze (dawna Astoria) i zapraszają do wspólnej kąpieli. Od godz. 14 do 15 do zimnej wody może wejść każdy. Oczywiście zgodnie z wskazówkami morsów - do wody wchodzić może po kilka osób.  

31. finał WOŚP w Białymstoku. Podlaski Klub Morsów zaprasza do lodowatej kąpieli na Rynku Kościuszki
31. finał WOŚP w Białymstoku. Podlaski Klub Morsów zaprasza do lodowatej kąpieli na Rynku Kościuszki  Fot. Grzegorz Dąbrowski/Agencja Wyborcza

Poprzez wspólne morsowanie do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dołącza Podlaski Klub Morsów, dołączyć możesz również Ty.

W MDK gorąco od południa! 

Nim na dobre rozkręci się impreza pod Ratuszem, kilka kilometrów dalej, w Młodzieżowym Domu Kultury od kilku godzin trwają licytacje, koncerty i występy podopiecznych i przyjaciół MDK. Ten jeden z najstarszych białostockich domów kultury Orkiestrze towarzyszy od bardzo dawna i zazwyczaj tworzy też własny sztab WOŚP. W orkiestrową niedzielę zawsze jest tu wyjątkowo głośno, pełno i radośnie, i tak jest też teraz.  

WOŚP 2023 w Młodzieżowym Domu Kultury. Niezmordowany Piotr Doliński prowadzi licytację najróżniejszych przedmiotów zgłoszonych na aukcję
WOŚP 2023 w Młodzieżowym Domu Kultury. Niezmordowany Piotr Doliński prowadzi licytację najróżniejszych przedmiotów zgłoszonych na aukcję  Fot. Facebook MDK/Printscreen

Piotr Doliński, od lat towarzyszący MDK-owi przy WOŚP, niezrównany konferansjer (znany też m.in. z imprez Białostockiego Ośrodka Kultury) dwoi się i troi, prowadząc z humorem licytacje, przeplatane rozmaitymi występami podopiecznych i przyjaciół MDK.

Zapowiedział już na początku:

- Proszę państwa, moim zadaniem jest wyciągnięcie od państwa pieniędzy, w dobrym celu. Macie państwo pieniądze?  

Chór rodziców i podopiecznych MDK i wszystkich, którzy na licytację przyszli odkrzyknął zgodnie: - Taak! 

I tak zaczęły się aukcje, które niezmordowany Doliński okrasza swoimi żartami. A dzięki darczyńcom współpracującym z MDK i pracownikom MDK, którzy o to zadbali - przedmiotów najróżniejszych do wygrania jest dużo: koszulki i piłki od Jagiellonii, vouchery na paintballa, do pokoju zagadek, parku linowego, czy jurajskiego parku dinozaurów, bilety do Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Dramatycznego i Heliosa, rodzinne bilety do wioski indiańskiej w Supraślu, najróżniejsze pamiątki i gadżety związane z Białymstokiem, świeżo upieczone serniki, pierniki i inne smakołyki, nawet zestawy sushi…. 

Zaglądajcie w ciągu dnia do MDK na Warszawską 79, warto!  

W Białymstoku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała na torach

W godz. 15-20 do siebie na Kolejową 26A zaprasza też Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa „Kolejowe Podlasie", które po raz kolejny wspiera WOŚP. Pasjonaci proponują zwiedzanie Ekspozycji Kolejowej, gdzie można zobaczyć wiele kolejowych ciekawostek, zarówno historycznych, jak i technicznych.

Kto chciał, mógł spróbować, jak jeździ się lokomotywą. A wszystko za sprawą symulatora, jaki znajduje się na kolejowej ekspozycji, w sąsiedztwie białostockiego dworca. 

Z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było - wrzucając do puszki datek - zobaczyć ekspozycję przygotowaną przez stowarzyszenie "Kolejowe Podlasie". Czego na niej nie ma! Są kawałki kolejowej infrastruktury, są najróżniejsze tabliczki. Jest sztandar Zespołu Szkół Zawodowych PKP im. inż. Ernesta Malinowskiego czy też okolicznościowe proporczyki.  

Z tablicy można dowiedzieć się jak kursowały pociągi ze Starosielc czy z przystanku Zimnochy. Można też zobaczyć umundurowanie kolejarskie czy... zastawę stołową z WARS-u. 

Ale najwięcej frajdy sprawiała możliwość spróbowania swych sił jako maszynista. Zarówno młodsi, jak i starsi mieli frajdę próbując swych sił w symulatorze kolejowym. 

31. finał WOŚP w Białymstoku. Z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było - wrzucając do puszki datek - zobaczyć ekspozycję przygotowaną przez stowarzyszenie 'Kolejowe Podlasie'
31. finał WOŚP w Białymstoku. Z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było - wrzucając do puszki datek - zobaczyć ekspozycję przygotowaną przez stowarzyszenie 'Kolejowe Podlasie'  Fot. Andrzej Kłopotowski

Najciekawsze aukcje WOŚP

Pamiętajcie, że w internecie na dobre rozkręciły się najróżniejsze aukcje na rzecz WOŚP. Pomysłów jest bez liku - wśród ofert z regionu jest choćby Cud Bilet do Zmiany Klimatu, obiad z posłem, lot balonem, spacer z przyrodnikiem, dzień wśród 16 km półek z książkami. My od siebie z okazji WOŚP dorzucamy zaś okładkę "Magazynu Wyborczej" - możesz zostać jej bohaterem.

Licytować można najróżniejsze, często bardzo fantazyjne przedmioty, usługi, udział w przeróżnych wydarzeniach. Oferty znaleźć można na Allegro białostockiego sztabu WOŚP - wystawiają je indywidualnie poszczególne osoby lub firmy albo też sztaby WOŚP w poszczególnych miastach.

Licytacje mają różne terminy, niektóre będą aktywne nawet do połowy lutego, inne kończą się w dniu finału, jak choćby nasza aukcja pierwszej strony białostockiej "Wyborczej". Zwycięzca licytacji ma niepowtarzalną okazję, by samemu zostać bohaterem okładki, może opowiedzieć o swojej firmie, pasjach, bliskich. Może też ją komuś poświęcić. Planowany termin publikacji – luty 2023 r. Licytacja trwa do 29 stycznia, aktualna cena białostockiej okładki to 565 zł.

TU LICYTUJ OKŁADKĘ BIAŁOSTOCKIEJ WYBORCZEJ

Z Orkiestrą od początku, czyli ostatnie 30 lat, gra też nasza „Wyborcza". Wspieramy ją od początku na różne sposoby. Nie tylko zapowiadamy i relacjonujemy związane z finałem wydarzenia – ale też sami zbieramy pieniądze (w ub. roku suma kwot z naszych wszystkich aukcji i e-skarbonki to prawie 198 tys. zł).

Wpłacać do e-skarbonki Wyborczej możesz TU

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem