Mija właśnie pierwszy tydzień ferii zimowych, część organizatorów ma jeszcze wolne miejsca na najbliższy tydzień. Niektóre z zajęć są bezpłatne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ferie zimowe 2023. Propozycji na zorganizowane pozostawienie dzieci pod dobrą opieką zimą jest mniej niż latem, ale zawsze można coś znaleźć. A że synoptycy prognozują, że w drugim tygodniu ferii śniegu nie będzie, to tym bardziej należy zadbać o atrakcje dla dzieci, aby wolnego czasu nie spędziły, grając wyłącznie w gry komputerowe czy oglądając nie najmądrzejsze filmiki na TikToku.

Ekoferie z Widokiem i BOSiR-em

Kilka wolnych miejsc na turnusie rozpoczynającym się od najbliższego poniedziałku jest jeszcze na ekoferiach, prowadzonych przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok (tel. 600 96 12 66).

- Odwiedzi nas m.in. pani Ula z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która opowie i pokaże nam, które ptaki odlatują, a które zimują razem z nami - opowiada Małgorzata Sadłowska, organizatorka ferii. - Pójdziemy też do lasu z lornetkami ich szukać. Zrobimy ekokarmnik i zdrową karmę dla ptaków. Odwiedzimy spalarnię śmieci, aby przekonać się, jak ważna jest segregacja i że można śmieci zamienić w prąd i ciepło. Codziennie też trochę poćwiczymy, m.in. w siłowni kajakarzy klubu Dojlidy Białystok, pod okiem trenerki Weroniki. W programie także mnóstwo innych zabaw i gier, m.in. terenowa gra detektywistyczna "Kto zatruł staw?".

A na zakończenie turnusu, w piątek po południu, odbędzie się ognisko z kiełbaskami i pieczonymi jabłkami na deser, na które zaproszeni są także rodzice.

Ofertę przygotował też BOSiR. W drugim tygodniu ferii zaprasza dzieci w wieku 7-13 lat na zajęcia z doskonalenia pływania. Basen przewidziano każdego dnia, ale jako że mamy ferie, będą też inne zabawy, warsztaty w Muzeum Farmacji, wyjście do Fikolandu czy kina.

Koszt turnusu to 650 zł, w tym posiłki (drugie śniadanie i obiad) oraz ubezpieczenie. Zapisy przyjmowane są pod numerem 725 232 694.

Dla fanów sportów zimowych naturalnym miejscem jest lodowa tafla. W dniach do 5 lutego lodowisko BOSiR przy ul. 11 Listopada przygotowało dużo więcej ogólnodostępnych wejść. Ślizgawka będzie funkcjonowała od poniedziałku do piątku w godz. 11-12:30; 13-14:30; 15-16:30; 17-18:30; 19-20:30, zaś w weekendy w godz. 11:30-13; 13:30-15; 15:30-17; 17:30-19; 19:30-21.

By pojeździć po tafli, nie trzeba mieć własnego sprzętu. Na miejscu jest do wypożyczenia ok. 800 par łyżew w rozmiarach od 25 do 50. Dla najmłodszych lub początkujących łyżwiarzy są także specjalne pingwinki, pandy i misie ułatwiające utrzymanie równowagi.

Wypożyczenie łyżew kosztuje 9 zł. Bilet wstępu kosztuje 14 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Ferie z wędką

Chcesz dowiedzieć się więcej o rybkach? Chcesz poznać ciekawe metody wędkowania? Polski Związek Wędkarski w Białymstoku zaprasza serdecznie dzieci i młodzież do lat 16 na bezpłatne zajęcia, które odbędą się w dniach 30 stycznia - 1 lutego w godz. 10-12 w siedzibie PZW przy ul. Romualda Traugutta 18. Zgłoszenia uczestnictwa w zajęciach przyjmowane są pocztą elektroniczną - adres: biuro@pzwbialystok.org. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko uczestnika oraz nr telefonu opiekuna prawnego.

Ferie w Muzeum Wojska

Muzeum Wojska zaprasza na zajęcia w ramach oferty „Styczniowy zryw". Grupy zorganizowane mogą skorzystać z trzech tematów: „Ale o co ten zryw?", „Powstanie w Muzeum" i „Mówią rzeczy?". Co warte podkreślenia, wszystkie warsztaty są realizowane bezpłatnie. Dodatkowo placówka planuje zorganizować cykl warsztatów przeznaczonych specjalnie dla seniorów wraz z wnukami. Warto obserwować profil i stronę muzeum.

Placówka informuje też, że w trakcie ferii jest możliwość rezerwacji zajęć w Centrum Edukacji Muzeum Wojska na ul. Sienkiewicza 26. Zajęcia tam mają tematykę średniowieczną, a w związku z tym, że są to warsztaty zainicjowane przez organizację humanitarną UNICEF i miasto, mające na celu integrację dzieci polskich i pochodzących z zagranicy, zajęcia te są bezpłatne.

W razie pytań placówka prosi o kontakt z koordynatorem grup zorganizowanych pod numerem telefonu 535 956 007. Więcej informacji jest dostępnych na stronie muzeum.

Ferie zimowe 2023. Białostocki Ośrodek Kultury

Białostocki Ośrodek Kultury na ferie prowadzi akcję Zima. Nie jest to forma zorganizowanego półzimowiska, ale na każdy dzień ferii propozycja wspólnego spędzenia czasu i ciekawych warsztatów. Wszystkie zajęcia odbywają się w kinie Forum lub klubie FAMA przy ulicy Legionowej.

•  30 stycznia, godz. 11, kino Forum; film: „Nel i tajemnica kurokota"; wiek: 6+; bilet: 17 zł od osoby. Nel i jej gang ruszają na misję ratowania królestwa Mgiełkogrodu z rąk przebiegłego Tristana, który przemienia przyszłego króla w... kurokota – pół kurczaka, pół kota. Mądra, pełna humoru i czarująca animacja dla całej rodziny o tym, że z najlepszymi przyjaciółmi można dokonać rzeczy niemożliwych.

•  31 stycznia, godz. 10 i 12, klub FAMA; warsztaty ceramiczne: Na kole; prowadzenie: Paulina Horba; wiek: 9+; bilet: 60 zł od osoby. Podczas zajęć uczestnicy wykonają na kole garncarskim przedmioty z gliny. Każdy sam wybierze rzecz, jaką stworzy w tradycyjnej technice garncarskiej i samodzielnie ozdobi prostymi metodami dekoracyjnymi. Wyroby, które powstaną podczas warsztatów, to m.in. kubki, czarki, miseczki, talerzyki. Uczestnicy sami wybiorą szkliwo ze specjalnego próbnika, a po upływie ok. 2-3 tygodni będą mogli odebrać gotowe (wypalone i poszkliwione) przedmioty.

•  1 lutego, godz. 11, klub FAMA; spotkanie: Jak pomagać zwierzętom, żeby im nie zaszkodzić; prowadzenie: Paweł Średziński; wiek: 7+; bilet: 15 zł od osoby. Pomaganie zwierzętom może wyglądać zupełnie inaczej, niż to sobie wyobrażamy! Często słyszymy, że ludzie dokarmiają zwierzęta zimą. Okazuje się, że takie dokarmianie może być czasami szkodliwe dla zwierząt. Zła jakość pokarmu czy nienaturalne skupianie zwierząt w jednym miejscu mogą sprzyjać powstawaniu chorób. Do tego coraz cieplejsze zimy sprawiają, że dokarmianie bywa niepotrzebne. Złe dokarmianie to tylko jedna z rzeczy mogących zaszkodzić zwierzakom, dlatego warto wiedzieć, jak im pomagać (żeby nie zaszkodzić) nie tylko zimą, ale i przez cały rok.

•  2 lutego, godz. 10 i 12, klub FAMA; warsztaty Zimowe lampiony DIY; wiek: 7+; bilet: 15 zł od osoby. W jaki sposób produkuje się szkło? Jaki rodzaj szkła wykorzystywany jest do produkcji słoików i jak można nadać im drugie życie? Podczas warsztatów dzieci poznają odpowiedzi na te pytania oraz samodzielnie wykonają zimowe lampiony. Stworzą je z naturalnych materiałów, w duchu less waste, czyli wytwarzania jak najmniejszej ilości odpadów w poszanowaniu środowiska naturalnego.

•  3 lutego, godz. 11, klub FAMA; warsztaty: Między geologią a archeologią, czyli jakie skarby skrywa ziemia; prowadzenie; Ewa Jurzysta; wiek: 7+; bilet: 20 zł od osoby. Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki pracy archeologa i geologa. Dowiedzą się, czym różnią się te zawody, mimo że w jednym i drugim przypadku naukowcy pozyskują „skarby" spod ziemi. Zobaczą i dotkną skał, minerałów oraz zabytków archeologicznych. W części warsztatowej dowiedzą się, w jakim celu dawniej ludzie zbierali i używali minerałów, zrobią z nich też użytek, przygotowując własne malowidła naskalne na wzór tych historycznych.

Ferie zimowe 2023. Galeria Arsenał

Galeria Arsenał zaprasza do udziału w twórczych warsztatach podczas ferii zimowych. Tej zimy działania edukacyjne wypełnią budynek Galerii Arsenał elektrownia przy ulicy Elektrycznej 13 (wejście od ul. Świętojańskiej). Placówka zaprasza dzieci i młodzież, osoby indywidualne i grupy zorganizowane.

- Twórcze działania są znakomitym sposobem na poznawanie własnych emocji, potrzeb, spotkanie z drugim człowiekiem, to próba opowiedzenia mu o sobie, zobaczenie i usłyszenie, o czym on opowiada, oraz spotkanie ze sztuką – zapewniają organizatorzy.

Placówka zaprasza też dzieci i młodzież z Ukrainy. Spotkanie i wspólne tworzenie może być dobrą okazją do wzajemnego poznania i integracji.

Korzystając z okazji, że elektrownia pozostanie cała do dyspozycji działań edukacyjnych, placówka proponuje uczestnikom w pełni korzystać z wszechstronnej przestrzeni, gdzie oprócz zajęć plastycznych będzie można biegać, skakać, krzyczeć. Natomiast po warsztatach galeria zaprasza do odpoczynku w kąciku czytelniczym.

Obowiązują elektroniczne zapisy.

Program zajęć. Warsztaty dla grup zorganizowanych

 • Odblask (5+) - Ach, jak brakuje nam słońca! Uczestnicy sprawdzą, jakie kształty i kolory sprawią, że błyszczy się także po zmroku. Dzieci zaprojektują i wykonają odblask według własnego pomysłu. Powstaną zawieszki, które przydadzą się podczas wieczornych wędrówek. Może podczas spaceru miło byłoby mieć przy sobie własnoręcznie wykonanego odblaskowego pingwina?
 • Szczupaki, skoki i emocje, czyli ilustracje POP-UP (4+) - Czy książki bywają nudne? Czy bywają takie, które się nigdy nie znudzą, choćby były czytane codziennie? Czy obraz/ilustracja w książce jest ważna? Uczestnicy dadzą szczupaka w świat wyskakujących i zaskakujących ilustracji w książce i sprawdzą, czy artyści sztuki współczesnej tworzą wielowymiarowe obrazy. Każde dziecko zrobi swoją ilustrację, wykorzystując technikę ilustracji POP-UP.
 • W kropki (3+) - Czy wyobrażacie sobie malowanie samych kropek? Czy światowej sławy artysta może malować tylko kropki? Czy kropka może być ważnym elementem dzieła? Czy "i" bez kropki może istnieć? Uczestnicy pobawią się kolorami. Za pomocą specjalnego narzędzia do stawiania kropek stworzą niepowtarzalny gigantyczny obraz. Zainspirują się pracami współczesnych artystek i artystów, m.in. Yayoi Kusamy, Damiena Hirsta i Anny Panek. Poszukają głębiej w historii sztuki i przyjrzą się pracom pointylistów tj. Georges Seurat. Warsztaty trwają około 60 minut.

Prowadzenie: Katarzyna Kida, Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska.

Program zajęć. Warsztaty dla osób indywidualnych

 • Szczupaki, skoki i emocje, czyli ilustracje POP-UP (4+). 1 lutego (środa) godz. 12:30. Czy książki bywają nudne? Czy bywają takie, które się nigdy nie znudzą, choćby były czytane codziennie? Czy obraz/ilustracja w książce jest ważna? Uczestnicy dadzą szczupaka w świat wyskakujących i zaskakujących ilustracji w książce i sprawdzą, czy artyści sztuki współczesnej tworzą wielowymiarowe obrazy. Każde dziecko zrobi swoją ilustrację, wykorzystując technikę ilustracji POP-UP. Warsztaty trwają około 60 minut.

Ceramiczne warsztaty rodzinne

Placówka zaprasza dzieci powyżej 9. roku życia wraz z opiekunami na warsztaty ceramiczne. Prowadzenie: Paulina Horba.

 • 5 lutego – I grupa, godz. 10
 • 5 lutego – grupa, godz. 12:30

Uczestnicy stworzą jedno większe lub dwa mniejsze naczynia, które wykonają, modelując przygotowany wcześniej plaster gliny. W tej technice będą mogły być wykonane takie naczynia, jak paterki, talerzyki, mydelniczki, kadzielnice itp. Każdy sam zadecyduje, co będzie chciał wykonać i jak ozdobić wyrób prostymi technikami. Każdy wyrób wykonany na warsztatach będzie miał możliwość poszkliwienia po wcześniejszym wyborze szkliwa przez uczestnika.

Ceny biletów za udział w warsztatach: 10 zł od uczestnika. Dla posiadaczy Białostockiej Karty Dużej Rodziny zniżka w wysokości 50 proc. ceny biletu (5 zł).

Ferie zimowe 2023. Galeria im. Sleńdzińskich

Galeria Sleńdzińskich na drugi turnus przygotowała warsztaty z grafiki komputerowej. Zajęcia będą odbywały się w nowej siedzibie placówki przy Rynku Kościuszki 4.

Ferie GRA_FIKA  – grafika komputerowa oraz warsztat graficzny. Uczestnicy wcielą się w rolę grafika komputerowego. Poznają proces powstawania sztuki cyfrowej. Przyswoją wirtualną przestrzeń roboczą i porównają z przestrzenią grafiki warsztatowej. Zaprojektują logo, pobawią się techniką fotomontażu, przygotują plakat z wykorzystaniem darmowych programów graficznych. Na zajęciach oprócz pracy na komputerze wykorzystają wiele innych narzędzi plastycznych.

Dzieci i młodzież 10-15 lat (maks. 10 osób).

Termin: 30 stycznia- 3 lutego w godzinach 14:30-16:30. Zapisy: 786 868 457, 85 652 32 77.

Miejsce: Rynek Kościuszki 4. Prowadzenie: Robert Gudewicz. Opłata: 150 zł/ 50 proc. zniżki: Karta Dużej Rodziny.

Tajemnice Heleny – film i karty pracy.

Czy chcecie poznać historię jednego z najbardziej intrygujących obrazów Ludomira Sleńdzińskiego? W czasie ferii będzie ku temu doskonała okazja! Odwiedźcie galerię, odszukajcie „Portret Heleny Dobrowolskiej" i obejrzyjcie film. Wtedy na pewno dowiecie się, kim jest spoglądająca na nas tajemniczo kobieta z portretu? Gdzie się znajduje? Co kryje się za uchylonymi drzwiami? Czekają na Was także karty pracy z naklejkami i plastycznymi zadaniami.

Rodziny z dziećmi 6-11 lat (bez ograniczeń dotyczących liczby osób).

Codziennie w godzinach pracy galerii.

Miejsce: Rynek Kościuszki 4. Opłata: bilet wstępu, w niedzielę – bezpłatnie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem