Nim w niedzielę (29 stycznia) całą Polskę i Białystok rozgrzeje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w internecie rozkręcają się najróżniejsze aukcje. Pomysłów jest bez liku - wśród ofert z regionu jest choćby Cud Bilet do Zmiany Klimatu, obiad z posłem, lot balonem, spacer z przyrodnikiem, dzień wśród 16 km półek z książkami. My od siebie z okazji WOŚP dorzucamy zaś okładkę Magazynu Wyborczej - możesz zostać jej bohaterem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Licytować można najróżniejsze, często bardzo fantazyjne przedmioty, usługi, udział w przeróżnych wydarzeniach. Oferty znaleźć można na Allegro, wystawiają je indywidualnie poszczególne osoby lub firmy, albo też sztaby WOŚP w poszczególnych miastach. Pamiętać trzeba, że licytacje mają różne terminy, niektóre będą aktywne nawet do połowy lutego, inne kończą się w dniu finału, jak choćby nasza aukcja pierwszej strony białostockiej "Wyborczej". Zwycięzca licytacji ma niepowtarzalną okazję, by samemu zostać bohaterem okładki, może opowiedzieć o swojej firmie, pasjach, bliskich. Może też ją komuś poświęcić.

Okładkę białostockiej Wyborczej licytuj TU

Licytacja okładek lokalnych dodatków 'Gazety Wyborczej'
Licytacja okładek lokalnych dodatków 'Gazety Wyborczej'  Oprac. Studio Wyborcza.pl

WOŚP. Spacer po lesie, bilet do klubu

Sporo licytacji można znaleźć m.in. na Allegro białostockiego sztabu WOŚP. Wśród ich licytacji z najwyższą kwotą i z krótkim terminem jest obecnie wycieczka przyrodnicza po Podlasiu z ornitologiem (obecna cena to 1425 zł). Poprowadzi ją Michał Polakowski, który ptakami zajmuje się od 30 lat i niemal tyle czasu też pracuje jako przewodnik terenowy. Z WOŚP gra już po raz kolejny, a na jednodniową wyprawę dla 1-3 osób zaprasza w uzgodnionym terminie do końca 2023 roku.

Aukcję wycieczki dogania już WOŚP-owy prezent od Zmiany Klimatu – Cud Bilet do tego muzycznego klubu (w tej chwili 1250 zł). Co to takiego? Podwójna (prawie)nieograniczona wejściówka na wszystkie organizowane przez Zmianę Klimatu wydarzenia w całym 2023 roku – koncerty, imprezy, spotkania, seanse, spektakle oraz każde inne wydarzenia. Bilet jest imienny, czyli pozwala na wstęp wyłącznie właścicielowi, który może zabrać ze sobą jedną osobę towarzyszącą.

Zmiana Klimatu proponuje Cud-Bilet na wszystkie wydarzenia zorganizowane przez klub do końca 2023 roku
Zmiana Klimatu proponuje Cud-Bilet na wszystkie wydarzenia zorganizowane przez klub do końca 2023 roku  Fot. Materiały prasowe

– Będziemy informowali posiadacza, które wydarzenia są wyjęte spod cudownych właściwości Cud Biletu, ale jak dotąd są to raczej wyjątkowe sytuacje – informuje ekipa Zmiany Klimatu. I dodaje, że również w finałową niedzielę gra orkiestrowo, zaprasza od 14.30 do 21 na DJ MIXSHOW – bardzo luźną formułę imprezy, na której DJ-e mogą bez skrępowania pograć swoje własne, ulubione, niekoniecznie taneczne kawałki oraz popisać się swoimi umiejętnościami technicznymi (wystąpią m.in. Ortiz, Malczyk, BRKR, Finesee, Frankosski aka Frankee).

Abonament na kawę

A wśród aukcji proponowanych przez białostocki sztab WOŚP jeszcze m.in.: wiele obrazów (najwyższą cenę osiągnął jak dotąd obraz Małgorzaty Juzwy – 898 zł), dwudniowy pobyt ze śniadaniem dla 2 osób w hotelu Hampton by Hilton Białystok (obecnie 521 zł) czy specjalny bilet rodzinny do Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, dzięki któremu jego posiadacz będzie mógł spędzić z rodziną cały dzień na zwiedzaniu wystawy głównej i strefy edukacyjnej, wypytać o wszystko edukatora, wziąć udział w warsztatach laboratoryjnych (obecnie 182 zł).

White Bear Coffee wprowadziła do oferty nowość - kawowy deser Polarna Mocha, dochód ze sprzedaży którego wzbogaci fundusz Polar Bear Foundation
White Bear Coffee wprowadziła do oferty nowość - kawowy deser Polarna Mocha, dochód ze sprzedaży którego wzbogaci fundusz Polar Bear Foundation  Fot. Materiały prasowe

Wśród aukcji sztabu są też m.in. masaże, sesje w saunie, przedwojenne fotografie, gadżety, a także roczny abonament na kawę w The White Bear Coffee (obecna cena – 217 zł). Zwycięzca otrzyma od kawiarni własną filiżankę, podpisaną imieniem i nazwiskiem, z której może pić swoją ulubioną kawę przez okrągły rok w trzech kawiarniach do wyboru – przy ul. Sienkiewicza, Żelaznej lub Liniarskiego w Białymstoku.

LINK do licytacji białostockiego sztabu WOŚP: TUTAJ

Warto wiedzieć, że każdy, kto chce podarować jakiś przedmiot czy usługę w ramach białostockiej aukcji, do sztabu może się zgłaszać cały czas – propozycje licytacji przyjmowane są nawet do dnia finału. A w przypadku wielu aukcji licytować można będzie długo, bo do 12 lutego.

Obiad z posłem, lot balonem czy noc w hotelu?

Niezależnie od licytacji białostockiego sztabu WOŚP na Allegro można znaleźć też inne licytacje niezależnie proponowane przez osoby indywidualne czy firmy z regionu.

Swoje towarzystwo po raz kolejny oferuje poseł Robert Tyszkiewicz, który znów zaprasza na zwiedzanie Sejmu (dla dwóch osób) z sobą w roli przewodnika oraz obiad w sejmowej restauracji, zapewnia też bilety autobusowe lub PKP z miejsca zamieszkania do Warszawy. Obecnie jego oferta licytowana jest w wysokości 1075 zł.

Wśród propozycji jest lot balonem dla dwóch osób (od firmy Tooles) w okolicach Narwiańskiego Parku Narodowego oraz Białegostoku w dogodnym terminie. Obecna kwota licytacji to 1501 zł.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też (kwota licytacji to już 2050 zł) m.in. kilkugodzinny spacer (dla maksymalnie 5 osób) po Puszczy Knyszyńskiej z Pawłem Średzińskim, ekologiem, miłośnikiem przyrody, wieloletnim pracownikiem organizacji zajmujących się ochroną przyrody, autorem książek, m.in. o Syrii czy Afryce. Napisał m.in. książkę „Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych", a sam jest jednym z bohaterów książki Marcina Dorocińskiego „Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety". Spacer z Pawłem Średzińskim w licytacji osiągnął już kwotę 2050 zł.

Książkowy raj: 10 tys. m kw. z książkami

I wreszcie coś dla książkomaniaków! Zwiedzanie proponuje też Tania Książka i zaprasza do książkowego raju, czyli swojego olbrzymiego magazynu i biura. Oferta firmy Glosel (czyli właściciela jednej z najpopularniejszych księgarni TaniaKsiazka.pl i sklepu Bee.pl) to naprawdę rzadka okazja – oto zwycięzca wraz z osobą towarzyszącą pochodzić sobie może po niemal 10 tys. m kw., na których znajduje się kilkaset tysięcy książek. A to oznacza wędrówkę wśród 16 km półek wypełnionych od góry do dołu literaturą.

Tania Książka na WOŚP licytuje jeden dzień w swoim książkowym raju - magazynie z 16 km półek wypełnionych od góry do dołu literaturą.
Tania Książka na WOŚP licytuje jeden dzień w swoim książkowym raju - magazynie z 16 km półek wypełnionych od góry do dołu literaturą.  Fot. Materiały prasowe

– Umożliwimy Ci niesamowite emocje w sercu księgarni TaniaKsiazka.pl! Spełnimy marzenie książkoholików, pozwalając pogłaskać okładki, zadbamy o Twoją formę fizyczną, zapewniając możliwość zrobienia kilku tysięcy kroków i postaramy się, byś nie dostał/-a zawrotu głowy od ilości wrażeń. Kilka godzin na wyprawie między regały spędzisz pod opieką wykwalifikowanego przewodnika. To on pomoże Ci przygotować przesyłkę dla jednego z naszych klientów. Wspólnie zbierzecie książki z regałów do wózka, a potem – spakujecie w zgrabną paczkę. Dzięki temu poczujesz się częścią naszej gloselowej społeczności! [W biurze i chilloucie] ugościmy Cię kawą, herbatą i czymś na ząb. Poznasz nasz przyjazny zespół i odbierzesz wielką paczkę, w której znajdziesz 31 wybranych przez nas książek. Nie zapomnimy też o naszych kultowych zakładkach – dostaniesz ich całkiem spory zapas! – zaprasza ekipa Taniej Książki.

Co ciekawe, wystawiona kilka dni temu oferta Taniej Książki cieszyła się tak ogromną popularnością, że aukcja została już zakończona na kwocie 4550 zł. Dlatego firma postanowiła wystawić drugą aukcję – obecna kwota to 541 zł (licytacja potrwa do 2 lutego).

31. Finał WOŚP. Wylicytuj okładkę „Wyborczej"!

Z Orkiestrą od początku, czyli ostatnie 30 lat, gra też nasza „Wyborcza". Wspieramy ją od początku na różne sposoby. Nie tylko zapowiadamy i relacjonujemy związane z finałem wydarzenia – ale też sami zbieramy pieniądze (w ub. roku suma kwot z naszych wszystkich aukcji i e-skarbonki to prawie 198 tys. zł).

Wpłacać do e-skarbonki Wyborczej możesz TU

Gramy dla WOŚP
WESPRZYJ

Proponujemy też coś wyjątkowego: możliwość zostania bohaterem pierwszej strony białostockiej „Wyborczej". Wylicytuj okładkę naszego piątkowego magazynu i pokaż siebie, swoją pasję, swoją firmę, dzieło, ulubione miejsce w mieście, opowiedz, z czego jesteś dumny. Możesz też opowiedzieć o bliskich, o kimś, kto jest dla Ciebie wyjątkowy. Słowem: opowiedzieć możesz o wszystkim, co Ci przyjdzie do głowy (oczywiście w ramach ograniczeń zawartych w regulaminie).

Artykuły i zdjęcia ilustrujące tekst powstaną we współpracy z lokalną redakcją „Gazety Wyborczej", muszą spełniać jej standardy i nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa. Planowany termin publikacji – luty 2023 r. Licytacja trwa do 29 stycznia, aktualna cena białostockiej okładki to 565 zł.

TU LICYTUJ OKŁADKĘ BIAŁOSTOCKIEJ "WYBORCZEJ"

Gramy dla WOŚP
WESPRZYJ

Dodajmy jeszcze, że licytację pierwszej strony naszych tygodników lokalnych rozpoczęliśmy po raz pierwszy w historii dwa lata temu. Pomysł chwycił, ba, okazał się wielkim sukcesem! Z licytacji wszystkich okładek lokalnych wydań "Wyborczej" w całym kraju zebraliśmy 64 700 zł, które (wraz z pieniędzmi uzyskanymi z innych licytacji „Wyborczej") przekazaliśmy na rzecz WOŚP. W tym roku akcję powtarzamy po raz trzeci – w poprzednich latach bohaterami naszych jedynek zostały białostockie firmy: Inspeerity i Koku Sushi.

Inspeerity: cyfrowi wojownicy. Białostocka firma wygrała licytację naszej okładki dla WOŚP

A może spacer z Wajrakiem?

Poza okładkami "Wyborcza" proponuje jeszcze m.in. licytację spaceru po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem. Cieszy się olbrzymią popularnością, cenę wywindowano już do 7400 zł. W pakiecie z opowieścią i w towarzystwie Adama jest jeden nocleg w Białowieży dla 5-osobowej rodziny. Termin realizacji od początku marca do połowy kwietnia. Zwycięzca aukcji otrzyma dodatkowo nowy komiks z cyklu „Detektyw Wróbel", autorstwa Tomasza Samojlika i Adama Wajraka, dobranego duetu przyrodników z Puszczy Białowieskiej.

31 Finał WOŚP znów zakończył się rekordem. Ostateczny wynik zbiórki poznamy w marcu
31 Finał WOŚP znów zakończył się rekordem. Ostateczny wynik zbiórki poznamy w marcu  Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

WOŚP. Co na rynku w Białymstoku?

To będzie gorąca styczniowa niedziela. 29 stycznia w całej Polsce, także na Podlasiu, wyjdą wolontariusze z puszkami (w samym Białymstoku będzie ich 300, dzielnie kwestować będą też dziesiątki wolontariuszy sztabów WOŚP w innych podlaskich miastach). W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!". Pieniądze zbierane będą na zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, której zakażenie doprowadza do sepsy.

W Białymstoku tradycyjnie duża finałowa scena stanie na Rynku Kościuszki pod ratuszem. W koncercie głównym, który zacznie się o godz. 15, zagrają lokalne zespoły (m.in. Kapela Batareja, Prymaki), gwiazdą wieczoru ma być zespół Kombi.

– Jednak finał to nie tylko koncert, ale i inne atrakcje. Oprócz sceny na rynku od rana zainstalują się m.in. stoisko Wodnego Pogotowia Ratunkowego, stoiska policji i straży miejskiej, staną (w godz. 10-16) dwa krwiobusy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Będzie można podzielić się więc nie tylko dobrym słowem i sercem, ale też krwią, tak bardzo ważną także w przypadkach leczenia sepsy, na które zbieramy przecież w tym roku. Chętni będą mogli też zarejestrować się do bazy dawców szpiku w punkcie Fundacji DKMS – wylicza Natalia Stieszenko, szefowa białostockiego sztabu WOŚP.

W planie jest wystawa samochodów off road i pokazu wraz z symulacją wypadku, gdzie swoje możliwości i umiejętności zaprezentują strażacy jednostek OSP. Na rynku stanie też wóz strażacki, do którego będzie można zajrzeć. Swoje stoisko będzie miała też m.in. gmina Wasilków, pojawią się też morsy, koło gospodyń wiejskich.

– Będzie też oczywiście światełko do nieba o 20. Solidarnie nie strzelamy, by nie straszyć czworonogów. Nie będą to fajerwerki, postawiliśmy na sztuczne ognie. Będą to wyrzutnie zimnych ogni ustawione w kształt serca – coś nowego i niehałasującego – mówi Natalia Stieszenko.

Kolejowe klimaty

W tym roku białostocki sztab mieści się znów w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3. Tu 29 stycznia już od godz. 6 rano będą wydawane pierwsze puszki, tu wolontariusze będą też z nimi wracać. Jak informuje sztab – w mieście już stoi 50 puszek stacjonarnych, m.in. w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, zakładach usługowych, gastronomicznych, urzędach, przedszkolach.

W godz. 15-20 do siebie na Kolejową 26A zaprasza też Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa „Kolejowe Podlasie", które po raz kolejny wspiera WOŚP. Pasjonaci proponują zwiedzanie Ekspozycji Kolejowej, gdzie można zobaczyć wiele kolejowych ciekawostek, zarówno historycznych, jak i technicznych. Dużą atrakcją jest symulator pociągu pasażerskiego, na którym można się przekonać, jak wygląda praca maszynisty. Cała ekspozycja przeszła gruntowny remont, w niedzielę z WOŚP będzie to jej premierowe otwarcie po remoncie. Organizatorzy zapewniają, że zmiany są duże.

Program koncertu na Rynku Kościuszki:

 • godz. 15:00 – start
 • godz. 15:05 – La Venders
 • godz. 15:55 – Kapela Batareja
 • godz. 16:50 – Prymaki
 • godz. 17:55 – The Boars
 • godz. 19:00 – Dots
 • godz. 20:00 – Światełko do nieba
 • godz. 20:05 – Kombi
 • godz. 21:00 – Bad Falcon
 • godz. 22:00 – Kwestia 07
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem