Środowe spotkanie (niewykluczone, że wzorem innych spotkań zarejestrowane zostanie na stronie Ośrodka Pogranicze) poświęcone będzie twórczości dwóch poetek – Iryny Mularczuk ze Lwowa (poetki, autorki czterech tomików, krytyczki literackiej zajmującej się m.in. badaniem twórczości Igora Rymaniuka) oraz Hanny Osadko z Tarnopola (poetki, artystki, redaktorki, członkini Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy).
Spotkanie jednocześnie promuje tomiki wierszy z serii „Biblioteka Poezji Ukrainy – w obliczu wojny". Do Ośrodka Pogranicze dotarła właśnie druga seria dziesięciu tomików – pierwsza rozeszła się szybko i to tak, że nie został już ani jeden zestaw. Teraz można wesprzeć twórców z Ukrainy, kupując drugą serię.
Ekipa Ośrodka Pogranicze pod wodzą Krzysztofa Czyżewskiego wspiera twórców z Ukrainy praktycznie od początku. Niemal zaraz po wybuchu wojny Pogranicze zaproponowało twórcom z Ukrainy program rezydencjalny. Ośrodek zaprosił m.in. do Sejn i Krasnogrudy kilkadziesiąt osób - artystów, pisarzy, tłumaczy i animatorów kultury, z rodziną, zaoferował im bezpieczne miejsce, spokój, stypendium, warunki do tworzenia.
Natomiast w czerwcu ub.r. wraz z ukraińskimi gośćmi Pogranicze w dawnej jesziwie w Sejnach otworzyło świetlicę „Zustricz-Dom Spotkań".
Wkrótce też w ramach współpracy dwóch oficyn wydawniczych - Pogranicza z Sejn i Dżezwa ze Lwowa powstał pomysł, by wydać wiersze poetów z Ukrainy i również w ten sposób – duchowo i realnie – dać wsparcie twórcom z Ukrainy w tak trudnym czasie. Pierwsza seria poezji ukraińskiej tworzonej w obliczu trwającej od 2014 roku rosyjskiej agresji okazała się sukcesem – po pierwszej serii nie ma już śladu, a kupujący poza zakupem tomików przysyłali też darowizny na rzecz autorów z Ukrainy.
Teraz Pogranicze wydało drugą serię. Jej zakup (tomiki sprzedawane będą razem za 100 zł, ale można oczywiście wpłacać więcej) to konkretna pomoc na rzecz twórców z Ukrainy.
W serii znalazł się tomik poezji m.in. bohaterki środowego wieczoru – Hanny Osadko z Tarnopola, która do Krasnogrudy (mieści się tu Międzynarodowe Centrum Dialogu prowadzone przez Ośrodek Pogranicze) przyjechała razem z córką, po śmierci męża zabitego na wojnie. Serię współtworzą też m.in. poezje Oksany Zabużko czy Sierhija Żadana, który cały czas w swoim rodzinnym Charkowie niesie pomoc humanitarną wszystkim potrzebującym, a w tomie „Krzycz ptaku" relacjonuje wojnę w formie dziennika. O swoich emocjach, dramatach osobistych, ciemnym czasie, gniewie, żalu, o tym, co w zasadzie niewyrażalne w obliczu wojny, która wdarła się do ich kraju, zabija bliskich – na różne sposoby piszą wszyscy autorzy.
Drugą serię tworzą następujące tomy:
* Olha Brahina – woda pamięci (tł. Julia Fiedorczuk i Natalia Trochym),
* Hałyna Hulijewa – Kość w gardle (tł. Joanna Lewandowska),
* Ija Kiwa – czarne róże czasu (tł. Aneta Kamińska),
* Ołeh Kocarew – Sprzątanie po okupacji (tł. Aneta Kamińska),
* Wasyl Machno – Psalmy (tł. Bohdan Zadura),
* Hanna Osadko – 73 emocje (tł. Agnieszka Wolny-Hamkało i Krzysztof Czyżewski),
* Darija Suzdałowa – My – pograniczni (tł. Krzysztof Czyżewski),
* Iryna Szuwałowa – niewyrażalne (tł. Aneta Kamińska),
* Oksana Zabużko – Wiersze ciemnych lat (tł. Bohdan Zadura)
* Serhij Żadan – Krzycz, ptaku. Dziennik wojenny, wiersze i pieśni (tł. Aleksandra Zińczuk).
Na Facebooku Ośrodka Pogranicze co jakiś czas przeczytać można kilka słów o każdym z autorów – przedstawia ich Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze i tłumacz kilku tomików na język polski.
O bohaterce środowego spotkania – Hannie Osadko i jej tomiku „73 emocje" (który przetłumaczył wraz z Agnieszką Wolny-Hamkało) Krzysztof Czyżewski napisał kilka tygodni temu tak:
„Hanna Osadko przyjechała do Krasnogrudy jesienią, z Tarnopola, razem z córką Sonią. Tyle świetlistej energii, ciepła i cichej pracowitości wnosi w nasz polodowcowy krajobraz… Przyjechała jak tylko zdołała się podnieść po śmierci męża, zabitego na wojnie. Podnosząc się (bo czy można tu użyć czasu dokonanego?), podnosi ze sobą cały świat. Z miłością zabiera maluchy z pracowni „Gucia Zaczarowanego" w podróże do królestwa wyobraźni, tworzy bajeczne ilustracje do książki dla dzieci, którą zaraz wydamy po ukraińsku i polsku, pisze… Jest też niezrównaną kucharką – jakiż to stół wigilijny będziemy mieli w tym roku!
Napisała o sobie: „Lubię wędrować, lubię czarne czereśnie i Bradbury’ego. Bardzo lubię lubić… każdy ma swoje szczęście. Dla mnie tym szczęściem jest dostrzeganie życiowych drobiazgów, często niewidocznych dla innych, odciskających głęboki ślad na tym, co myślę i jak czuję". Obroniła doktorat z filozofii, jest autorką pięciu tomów poezji i krótkiej prozy, wielu książek dla dzieci, które często sama ilustruje. Była wielokrotnie nagradzana za twórczość literacką i plastyczną. Na koniec dodaje: „Tak to więc wygląda. Ale, proszę przyznać – w porównaniu z czarnymi czereśniami i Bradburym to są prawdziwe głupstewka. Nie mówię już – w porównaniu z Miłością, która jest ponad wszystko".
Wiersze Hani są mikrokosmiczne, intymnie międzyludzkie i wierne temu, co tata mówił przez sen: trzymają się ziemi, korony drzew i dzieci. Tym bardziej bolesne się stają, gdy wdziera się w nie zbrojna agresja, jak w wierszu „Wyliczanka o wojnie"".
Krzysztof Czyżewski, a wraz z nim cała pograniczna ekipa zachęca do kupowania tomików i wspierania ukraińskich twórców.
– Wsparcie Ukrainy w tej okrutnej wojnie to bieg na długi dystans. Zwłaszcza teraz, w czas coraz ostrzejszej zimy, gdy wielu Ukraińcom brakuje światła i ciepła, nie możemy zaniechać pomocy. Program rezydencyjny Pogranicze/Ukraina trwa nieprzerwanie, a obecnie robimy wszystko, by go poszerzyć. Wciąż potrzebujemy Państwa zaangażowania. Jest po temu nowa okazja – piszą na Facebooku "pogranicznicy" z Sejn w kontekście drugiej serii poezji.
Wszystkie dziesięć tomików (nie będą sprzedawane pojedynczo) można nabyć, wpłacając przelew z dopiskiem „Darowizna na wsparcie twórców z Ukrainy" w wysokości 100 zł lub więcej na konto Fundacji Pogranicze.
konto PL: PL92 1240 5891 1111 0010 4401 1913
konto EUR: PL26124058911978001052340366
konto USD: PL53124058911787001042509362
BIC/SWIFT: PKOPPLPW
Płatność PayPal: TUTAJ Po dokonaniu wpłaty należy wysłać potwierdzenie przelewu wraz z adresem, na który książki mają zostać wysłane na: zuzanna@pogranicze.sejny.pl.
Więcej szczegółów na Facebooku Ośrodka Pogranicze
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze