W kwietniu 1943 roku w getcie warszawskim, a w kilka miesięcy też później - w sierpniu, w getcie białostockim - polscy Żydzi rzucili się do heroicznej walki z nazistami. Na znak pamięci o powstańcach warszawskich na ulicach kilku polskich miast w kwietniu rozdawane będą papierowe żonkile. Poszukiwani są wolontariusze, którzy chcą wesprzeć akcję i wręczać kwiaty przechodniom. Zgłaszać się można do 5 lutego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcję „Żonkile" organizuje warszawskie Muzeum POLIN, które poszukuje chętnych (od 14 lat wzwyż) do współpracy przy tej społeczno-edukacyjnej akcji w różnych polskich miastach, również w Białymstoku. W naszym mieście do akcji dołącza Białostocki Ośrodek Kultury.

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia (środa) w ramach akcji wolontariusze w Warszawie, a także w Białymstoku, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie będą informować przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczać im papierowe żonkile – symbol pamięci. W przypadku akcji w Białymstoku, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie początkowo zgłaszać się można było do 31 stycznia, organizatorzy przedłużyli jednak termin zgłoszeń do 5 lutego. Nabór w Warszawie potrwa do 13 lutego br.

Jeśli chcesz wesprzeć akcję i rozdawać żonkile w Białymstoku, zapoznaj się z poniższymi informacjami i uzupełnij formularz zgłoszeniowy. Uwaga: kwestionariusz jest aktywny w dniach 10-31 stycznia 2023. Obowiązuje limit osób, które organizatorzy mogą przyjąć.

Akcja 'Żonkile', przypominająca o powstaniu w getcie w warszawskim
Akcja 'Żonkile', przypominająca o powstaniu w getcie w warszawskim  Fot. Maciej Jaźwiecki / Muzeum POLIN

Informacje o wolontariacie

* Do udziału w wolontariacie organizatorzy zapraszają osoby powyżej 14. roku życia oraz osoby, które „rocznikowo" mają 14 lat (tj. urodzone w 2009 roku lub wcześniej). Akcja Żonkile odbywa się 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku będzie to środa.

* Twoim zadaniem będzie rozdawanie na ulicach Białegostoku papierowych kwiatów podczas kilkugodzinnego dyżuru oraz informowanie, że tego dnia obchodzimy rocznicę powstania, którego symbolem jest wręczany żonkil.

* Instytucją partnerską w Białymstoku jest Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

* Akcja poprzedzona będzie wykładem historycznym online oraz stacjonarnym warsztatem komunikacyjnym w Białymstoku, podczas których dowiesz się (lub poszerzysz swoją wiedzę ) o powstaniu w warszawskim getcie oraz poznasz sprawdzone sposoby, jak mówić o akcji.

* 8-10 godzin – to minimalna liczba godzin, którą spędzisz, biorąc udział w podstawowych aktywnościach w ramach wolontariatu. Ponadto, dla chętnych, przewidziane są dodatkowe spotkania online, organizowane przez edukatorów Muzeum POLIN.

* * Główną formą kontaktu będzie e-mail. Organizatorzy proszą o podanie w formularzu adresu mailowego, który sprawdzasz regularnie oraz zwrócenie uwagi, czy nie ma w nim żadnych literówek.

Jeśli w dniu wypełniania poniższego formularza nie masz ukończonych 18 lat, pobierz ze strony plik ze wzorem zgody rodzica / opiekuna prawnego i prześlij organizatorom podpisany skan bądź odeślij pocztą.

* O szczegółach akcji w Białymstoku organizatorzy opowiedzą podczas grupowego spotkania informacyjnego online (na platformie ZOOM) w wybranym w formularzu terminie.

*Kontakt: wolontariat@polin.pl.

Akcja Żonkile odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem