Judel Rotsztejn - przed wojną znał go cały Augustów. Fotografował miasto i mieszkańców, dokumentował uroczystości, robił zdjęcia dla magistratu i gazet. Sam Rotsztejn wojny niestety nie przeżył. Ale zachowała się cząstka jego archiwum i teraz, po latach, w ramach pewnego projektu - powraca. W piątek (20 stycznia) o godz. 19 w Książnicy Podlaskiej wernisaż "Teraz Wtedy. Przedwojenna fotografia Augustowa w bliższej odsłonie".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystawa w Książnicy Podlaskiej (ul. Skłodowskiej 14 A) będzie prezentowana krótko, bo zaledwie tydzień, od 20 do 26 stycznia w godzinach pracy Książnicy – warto o tym pamiętać.

Tak naprawdę na wystawie będzie można zobaczyć wystawę fotografii z dwóch różnych okresów – pochodzących z międzywojnia i zrobionych współcześnie. Taki jest koncept projektu Wojciecha Kaszleja, augustowskiego fotografa, który przygotował ekspozycję. Kaszlej od dawna jest zafascynowany twórczością Judela Rotsztejna. Dzięki współpracy z Muzeum Ziemi Augustowskiej zrekonstruował archiwalne zdjęcia przedwojennego fotografa, poddał je też profesjonalnej koloryzacji.

Na wystawie obok zdjęć Rotsztejna sprzed blisko stu lat pokaże współczesne fotografie tych samych miejsc. Tak za pomocą zdjęć z różnych okresów spotka się przeszłość i teraźniejszość Augustowa.

Judel Rotsztejn (1892–1942)

Polski fotograf żydowskiego pochodzenia, działający w Augustowie w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego atelier w latach 20. mieściło się pierwotnie w kamienicy Rechtmanów przy ul. 3 Maja 16, zwanej też Domem Turka (a zwanej tak dlatego, że w międzywojniu swoją cukiernię miał tu też Bośniak Kiamil Takosz, którego miejscowi nazywali Turkiem; w późniejszych latach Dom Turka zyskał mroczną sławę – za okupacji sowieckiej, w latach 1940–1941, w kamienicy swoją katownię urządziło NKWD, a później, w latach 1945–1956 – UB; w piwnicach budynku przetrzymywano też osoby złapane podczas obławy augustowskiej).

Po opuszczeniu Domu Turka Rotsztejn pod koniec lat 20. przeniósł swój zakład fotograficzny do kamienicy przy Rynku Zygmunta Augusta, gdzie także zamieszkał. Współpracował z wieloma tytułami prasowymi w Polsce, m.in. z „Ilustrowanym Kuryerem Codziennym", był oficjalnym fotografem augustowskiego ratusza i starostwa.

Fotografował mieszkańców Augustowa, robił im zdjęcia portretowe, okolicznościowe, uwieczniał pejzaże Augustowa i okolic (m.in. jeziora Białe, Necko, Sajno, Kanał Augustowski). Podczas hitlerowskiej okupacji Rotsztejn wraz z innymi augustowskimi Żydami został zamknięty w miejscowym getcie. Prawdopodobnie po jego likwidacji 2 listopada 1942 r. został razem ze swoimi współbraćmi wywieziony do obozu zagłady w Treblince i tam zginął.

Jak informuje Justyna Sawczuk z Książnicy Podlaskiej, wernisaż w Białymstoku będzie połączony z uroczystą inauguracją działalności Stowarzyszenia „Odra-Niemen" Oddział Podlaski.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem