To będzie gorąca styczniowa niedziela. 29 stycznia na ulice Białegostoku wyjdzie 300 wolontariuszy, będzie finałowy koncert pod ratuszem i wiele atrakcji, a mieszkańcy, tak jak w ciągu ostatnich trzech dekad, znów hojnie podzielą się sercem i datkami. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem: "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Białostocki sztab główny WOŚP pracuje pełną parą, dopina ostatnie szczegóły. A na niecałe dwa tygodnie przed 31. finałem przedstawiciele sztabu i miasta Białystok (które jest głównym partnerem wydarzenia) spotkali się z dziennikarzami, by opowiedzieć o orkiestrowych szczegółach w Białymstoku.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 31. w niedzielę, 29 stycznia
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 31. w niedzielę, 29 stycznia  Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

WOŚP 2023. Sepsa zbiera tragiczne żniwo

– W tym roku zbieramy na zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, której zakażenie doprowadza do sepsy. To zagrożenie dotyczy wszystkich, tak więc w tym roku naprawdę gramy dla wszystkich, dla dużych i małych – mówiła Natalia Stieszenko ze stowarzyszenia Finał Białystok, szefowa białostockiego sztabu WOŚP.

Jak bardzo zagrożenie dotyczy wszystkich, świadczą statystyki – z najnowszych badań wynika, że w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 procent wszystkich zgonów. W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Dlatego WOŚP, dzięki tegorocznej zbiórce, chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, co umożliwi skuteczniejsze leczenie sepsy.

Co na rynku?

Tradycyjnie duża finałowa scena stanie na Rynku Kościuszki pod ratuszem. W koncercie głównym, który zacznie się o godz. 15, zagrają nie tylko lokalne zespoły (m.in. Kapela Batareja, Prymaki), gwiazdą wieczoru ma być zespół Kombi.

Kombi
Kombi  Fot. Maciek Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

– Jednak finał to nie tylko koncert, ale i inne atrakcje. Oprócz niego na rynku zainstaluje się m.in. stoisko Wodnego Pogotowia Ratunkowego, stoiska policji i straży miejskiej, staną dwa krwiobusy z Centrum Krwiodawstwa. Będzie można podzielić się więc nie tylko dobrym słowem i sercem, ale i krwią, która jest bardzo ważna także w przypadkach leczenia sepsy. W planie jest wystawa samochodów, na rynku stanie też wóz strażacki, do którego będzie można zajrzeć. Swoje stoisko będzie miała też m.in. gmina Wasilków, pojawią się też morsy. Będzie też oczywiście światełko do nieba o 20. Solidarnie nie strzelamy, by nie straszyć czworonogów. Nie będą to fajerwerki, postawiliśmy na sztuczne ognie. Będą to wyrzutnie zimnych ogni ustawione w kształt serca – coś nowego i niehałasującego – wylicza Natalia Stieszenko.

WOŚP. Co na aukcjach

Na finałowej scenie między koncertami będą się odbywać także licytacje. Aukcje ruszyły też już w internecie na portalu Allegro.

– Wśród przedmiotów na białostockiej aukcji mamy m.in. obrazy artystów, zdjęcia, koszulki finałowe, vouchery na masaże i różne usługi i wiele różnych ciekawych ofert. Na chwilę obecną największą popularnością – zyskały największą kwotę – cieszą się m.in. oferty: auto na weekend od firmy Sieńko i Syn, które na tę chwilę zlicytowano na ponad 1400 zł, wycieczka przyrodnicza po Podlasiu (1100 zł) i „cud bilet" do klubu Zmiana Klimatu, który upoważnia do wejścia na wszystkie wydarzenia organizowane przez Zmianę Klimatu – wylicza szefowa sztabu.

Każdy, kto chce podarować jakiś przedmiot czy usługę w ramach białostockiej aukcji, do sztabu może się zgłaszać cały czas – propozycje licytacji przyjmowane są nawet do dnia finału. A licytować można będzie długo, bo do 12 lutego.

Finał w niedzielę handlową

W tym roku białostocki sztab mieści się znów w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3. Tu 29 stycznia już od godz. 6 rano będą wydawane pierwsze puszki, tu wolontariusze będą też z nimi wracać.

– W tym roku na białostockie ulice wyjdzie więcej wolontariuszy niż w latach ubiegłych, bo 300 osób, w tym dwie będą miały terminale płatnicze. 29 stycznia to również niedziela handlowa, więc mamy nadzieję, że wszystkie galerie handlowe otworzą przed nami swoje drzwi, a kupujący swoje serca – mówi Magdalena Łapińska, koordynatorka wolontariuszy. – Każdy z wolontariuszy będzie mógł od razu po zdaniu puszki dowiedzieć się, ile zebrał, więc myślę, że z godziny na godzinę będziemy informować, jaką kwotę udało się zebrać w Białymstoku. Pierwsze wypełnione puszki trafią do nas około godz. 15, ostatnie – o godz. 22. Każdy wolontariusz oprócz puszki będzie miał też identyfikator z hologramem i identycznym jak puszka numerem.

Jak informuje sztab – w mieście już stoi 50 puszek stacjonarnych, m.in. w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, zakładach usługowych, gastronomicznych, urzędach, przedszkolach.

– Grają z nami bardzo różne instytucje, przeważnie te, które uczestniczyły w finale także w poprzednich latach – same się zgłaszają. I słyszę zwykle: „Pani Natalio, my ponownie chcemy puszkę" – mówi szefowa sztabu.

Miasto i inni wspierają finał

Jedna z puszek już tradycyjnie stoi w siedzibie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, który jest głównym partnerem wydarzenia. Magistrat udostępnił sztabowi lokal przy św. Rocha, wspiera też organizację białostockiego finału kwotą 50 tys. zł.

– Warto pomagać, to oczywiste. Z uwagi na ogólnopolską i lokalną rangę wydarzenia, a także szczytny cel miasto Białystok wspiera tę inicjatywę – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – To także świetna okazja do promocji Białegostoku. Dlatego na promocję miasta w ramach finału WOŚP przeznaczyliśmy 50 tys. zł. Myślę, że białostoczanie jak zawsze okażą się szczodrzy, mamy nadzieję, że po raz kolejny uda się zebrać kilkaset tysięcy złotych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 31. w niedzielę, 29 stycznia
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 31. w niedzielę, 29 stycznia  Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

Magistrat przekazuje, że promocja Białegostoku opierać się ma na przyznaniu miastu tytułu Partnera Głównego wydarzenia oraz ekspozycji logotypu miasta i działaniach z tym związanych.

Jak informuje sztab – w tym roku finał wspiera także urząd marszałkowski (kwotą 10 tys. zł).

– Mamy też kilku mniejszych partnerów, również dla nas ważnych. Każde, nawet najmniejsze, wsparcie jest dla nas na wagę złota, bo dzięki nim możemy organizować finał. To m.in. firma Palisander, Spółka Lech, Buniak Druk, wspiera nas też m.in. Grupa Ratownicza Nadzieja, o bezpieczeństwo podczas koncertu zadba firma Jarhead – mówią przedstawicielki sztabu.

WOŚP. Gramy bez focha. Naprawdę Wielka Orkiestra

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy zagrała w 1993 roku. Dzięki charytatywnym zbiórkom organizacja wsparła wiele placówek medycznych i uratowała życie wielu ludziom. W czasie zeszłorocznego finału WOŚP na ratunek dziecięcej okulistyki zebrano w całym kraju i poza jego granicami ponad 224,3 mln zł, czyli ponad 13,5 mln zł więcej niż przed rokiem.

Program koncertu na Rynku Kościuszki:

godz. 15:00 – start

godz. 15:05 – La Venders

godz. 15:55 – Kapela Batareja

godz. 16:50 – Prymaki

godz. 17:55 – The Boars

godz. 19:00 – Dots

godz. 20:00 – Światełko do nieba

godz. 20:05 – Kombi

godz. 21:00 – Bad Falcon

godz. 22:00 – Kwestia 07

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem