W poniedziałek (16 stycznia) rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, a we wtorek (17 stycznia) z tej okazji w Centrum Alfa przy ul. Świętojańskiej podlaski NFZ organizuje akcję profilaktyczną. W godz. 13-17 można skorzystać z porad doradców ds. profilaktyki, porozmawiać z paniami, które pokonały raka szyjki macicy, dowiedzieć się, gdzie można wykonać bezpłatnie cytologię.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada pomiędzy 16 a 22 stycznia 2023 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Podlaski oddział wojewódzki NFZ razem ze Stowarzyszeniem "Eurydyki" oraz Fundacją "Zdrowe Miasto" organizuje wydarzenie profilaktyczne pod hasłem "Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!". Akcja odbędzie się na parterze CH "Alfa" – zaprasza Beata Leszczyńska, rzeczniczka podlaskiego oddziału NFZ.

Konsultanci NFZ oraz wolontariuszki Stowarzyszenia "Eurydyki" będą zachęcać panie do badań profilaktycznych. Będzie można otrzymać "Przewodnik pacjenta 2023", w którym zawarte są adresy i telefony placówek medycznych, z którymi podlaski NFZ zawarł umowy na udzielenie świadczeń – w tym wykaz wszystkich gabinetów ginekologicznych w województwie podlaskim. Eurydyki specjalnie na tę okazję przygotowały dla wszystkich chętnych "teczki zdrowia", które w swojej grafice zawierają opis istotnych informacji dotyczących nowotworu szyjki macicy.

Program profilaktyki raka szyjki macicy

– Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, gdy stany przedrakowe są wyleczalne. W ramach programu profilaktycznego panie w wieku 25–59 lat mogą bezpłatnie i bez skierowania raz na 3 lata wykonać cytologię. Badanie można wykonać w gabinetach ginekologicznych oraz niektórych gabinetach położnych POZ, które posiadają kontrakt z NFZ – informuje Beata Leszczyńska.

Co dalej? – Jeśli wszystko będzie w porządku, a wynik cytologii nie wskaże żadnych niepokojących zmian, badanie będzie można bezpłatnie powtórzyć po 3 latach. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka, tj. kobiety zakażone HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV, mają prawo do badań profilaktycznych co 12 miesięcy. W przypadku nieprawidłowego wyniku i konieczności dalszej diagnostyki wykonuje się badanie kolposkopowe lub kolposkopię z biopsją i badaniem histopatologicznym pobranych wycinków.

Wykaz miejsc w województwie podlaskim, gdzie można wykonać cytologię: TUTAJ.

Dramatyczne statystyki

Pięć Polek dziennie umiera na raka szyjki macicy. Najczęściej dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Tymczasem cytologia może uratować życie. Niestety zaledwie 16,25 proc. Podlasianek w wieku 25–59 lat wykonuje cytologię w programie badań przesiewowych.

Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów ginekologicznych, któremu można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę. Cytologia daje szansę na bardzo wczesne wykrywanie nieprawidłowości. Dzięki niej można wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy choroby.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem