W białostockiej Famie mieli wystąpić na początku grudnia, jednak z powodu choroby jednego z muzyków koncert został odwołany. Ale zagrają półtora miesiąca później - w sobotę (14 stycznia) o 20. Pablopavo i Ludziki zjawią się z ostatnią płytą "Mozaika". Będzie ironicznie, gorzko, ale i lirycznie. Jak mówi Pablopavo: "Muzycznie, jak to zwykle u nas, jest inaczej niż dotąd".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Paweł Sołtys, wokalista, poeta, tekściarz, celnie punktujący rzeczywistość, w wydanej na wiosnę płycie zapisał sporo popandemicznych emocji, które dotykają każdego z nas: zmęczenie, poczucie izolacji, gorzką nutę, chęć ucieczki od szarości. Ale jak to zwykle u Pablopavo bywa – melancholia i ironia graniczą też z nutą optymizmu i ciekawym, za każdym razem innym pomysłem muzycznym. W „Mozaice" pomieści się i knajpiany klimat, i poezja śpiewana, i raggamuffin, i pobrzeża rocka, funku czy americana. Całość daje ciekawy efekt, który wbrew niewesołym tekstom potrafi też słuchających mocno ożywić.

Pobocze muzyczne

Mozaika" to już szósta studyjna płyta Pablopavo i Ludzików, a sam Paweł Sołtys mówi o niej tak:

– Pod okiem i uchem DjZero nagraliśmy na nią 11 utworów rożnej długości. Napisałem 9 tekstów, jeden napisał Earl Jacob, a jeden wzięliśmy z książki Marcina Sendeckiego. Muzycznie, jak to zwykle u nas, jest inaczej niż dotąd. Jedni mówią, że bliżej Molesty, drudzy, że raczej Anawa, czyli najpewniej jest to jakieś pobocze muzyczne, gdzie walają się niedoszłe przeboje i przerdzewiałe refreny. Ostatnie [cztery] lata, jakie minęły od wydania płyty „Marginal", nie były dla nikogo łatwe. Ani dla grajków, ani dla słuchaczy. I trochę o tym jest ta płyta, ale też trochę o tym, że są rzeczy, które pomagają przetrwać najcięższe chwile.

Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl

Pablopavo

Pablopavo (rocznik 1978) na muzycznym rynku jest już, bagatela, 30 lat. Pierwszy zespół założył z kolegami w 1993 roku. Grał i śpiewał w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie (istniejący do dziś) i Ba-lan. W 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany „Telehon". I od tamtej pory pod tym szyldem powstało już sześć płyt studyjnych. Pablopavo wydał też albumy solowe, a w 2020 roku do życia (głównie festiwalowego) powołał Naprawdę Duży Zespół i wydał „Wszystkie Nerwowe Piosenki’’ – wyłącznie na winylu.

Gościnnie pojawił się na mniej więcej 50 krążkach innych wykonawców. W 2014 roku Pablopavo otrzymał Paszport „Polityki" w kategorii „Muzyka Popularna".

***

Fama, 14 stycznia, godz. 20, Fama (zachowują ważność bilety z 3 grudnia), kontakt do kasy Forum: tel. 85 746 13 20.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem