Najróżniejsze emocje - lęk, niepewność, bezradność, melancholię - na różne sposoby w swoich fotografiach próbuje sportretować Joanna Krukowska. W piątek (13 stycznia) o godz. 18 w Spodkach rozpocznie się wernisaż jej wystawy pt. "Bezdech".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Joanna Krukowska to białostocka fotografka, absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa. Pierwsze kroki w fotografii stawiała, robiąc fotoreportaże z imprez kulturalnych w Podlaskim Instytucie Kultury, gdzie pracowała w dziale promocji przez ponad 12 lat. Obecnie w swoich pracach skupia się na fotografii portretowej i krajobrazowej, starając się – jak sama mówi – „ukazywać piękno ukryte w melancholii i melancholię ukrytą w pięknie". 

Joanna Krukowska
Joanna Krukowska  Fot. Materiały Podlaskiego Instytutu Kultury

Organizator wystawy – Podlaski Instytut Kultury – zaprasza na wernisaż tak: „Autorka, świadoma, że każdy nosi w sobie trudne stany psychiczne, stara się poprzez swoje prace skonfrontować nas z tym, co na co dzień ukrywamy – nie tylko przed światem, ale często też sami przed sobą. Strach, ból, melancholia czy bezradność na zdjęciach fotografki ukazane są jako kruche postacie, czasem bez twarzy, zamarłe w niewygodnych pozycjach gdzieś na peryferiach rzeczywistości. Joanna Krukowska, mimo że to nie ona pozuje przed obiektywem, opisuje swoje prace jako autobiograficzne. Na pierwszej indywidualnej wystawie autorka wydobywa na powierzchnię własne lęki i niepewności, mając nadzieję, że również odbiorcy jej fotografii odnajdą w nich swoje »smuty i pustoty«".

Wystawa w Spodkach (św. Rocha 14) potrwa do 3 lutego 2023 r.

Prace Joanny Krukowskiej można oglądać też na jej profilu na Facebooku i Instagramie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem