Ferie zimowe 2023. Za niecałe dwa tygodnie w podlaskich szkołach rozpoczną się zimowe ferie. Co zrobić, aby nasze dziecko nie spędziło dwóch tygodni wyłącznie przed ekranem smartfona i komputera? Zapisać na półzimowisko!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ferie zimowe 2023. Propozycji na zorganizowane pozostawienie dzieci pod dobrą opieką zimą jest mniej niż latem, ale zawsze można coś znaleźć. A że synoptycy prognozują, że śniegu na przełomie stycznia i lutego prawdopodobnie nie będzie, to tym bardziej należy zadbać o atrakcje dla dzieci, aby ferii nie spędziły, grając wyłącznie w gry komputerowe czy oglądając nie najmądrzejsze filmiki na TikToku.

Ferie zimowe 2023. Bądź eko z Widokiem

Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej „Widok" po raz kolejny zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na 5-dniowe turnusy bez laptopów i smartfonów, za to z bogatym program, tym razem pod hasłem „Ekoferie".

- Odwiedzi nas m.in. pani Ula, doktorantka z Uniwersytetu w Białymstoku, która opowie i pokaże dzieciom, jakie ptaki zimą od nas odlatują, zostają i przylatują - mówi Małgorzata Sadłowska-Suprun z Widoku, organizatorka zimowiska. - Potem z lornetkami pójdziemy do pobliskiego lasku, aby ich szukać. Na kolejnych zajęciach będziemy robić ekokarmniki i zdrową karmę dla ptaków. Dzieci dowiedzą się także, co to jest recykling i dlaczego warto segregować śmieci.

Las jest blisko, bo zajęcia odbywać się będą na terenie BOSiR-u, czyli popularnej wśród białostoczan plaży na Dojlidach. Tam, na I piętrze restauracji Pasja, obok wypożyczalni nart biegowych, dzieci będą miały swoją bazę i zapewnione trzy posiłki każdego dnia.

Codziennie zaplanowane są również ćwiczenia sportowe, aby zadbać o kondycję, oraz tradycyjne gry i zabawy: planszówki, rysowanie, skakanie, malowanie, a kto zechce - to i tańczenie, i śpiewanie. Odbędzie się wycieczka do białostockiej spalarni, aby na własne oczy przekonać się, że śmieci można zamienić w prąd i ciepło, nie zanieczyszczając powietrza i wody.

- A jeżeli pogoda nas miło zaskoczy i spadnie śnieg, to będą oczywiście zabawy z sankami, lepienie bałwanów oraz nauka jazdy na nartach biegowych – dodaje Sadłowska-Suprun.

Na zakończenie turnusu planowane jest ognisko z kiełbaskami, zabawami i konkursami, na którym mile widziani będą też rodzice.

Pierwszy, 5-dniowy turnus rozpocznie się  23, drugi 30 stycznia. Półkolonie są zgłoszone do bazy wypoczynku MEiN. Szczegółowy program na: www.widok.org.pl

Ferie zimowe 2023. Młodzieżowy Dom Kultury

W trakcie pierwszego turnusu (23-27 stycznia) ofertę na półzimowisko przygotował też Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Skierowana jest ona do dzieci w wieku 7-10 lat.

Zajęcia będą odbywały się w dwóch lokalizacjach (przy Żabiej 5 i Warszawskiej 79a) z doświadczonymi instruktorami MDK (m.in. warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne, informatyczne). Planowane są również wyjścia do innych instytucji kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

Organizatorzy zapewniają opiekę pedagogiczną w godzinach 8-16, ubezpieczenie oraz wyżywienie. Koszt to 300 zł za osobę.

Ferie zimowe 2023. Dom Kultury "Śródmieście"

Dom Kultury "Śródmieście" zaprasza na Zimowe Warsztaty Artystyczne. Odbędą się one w pierwszym tygodniu ferii (23-27 stycznia) w godz. 8-15.

Jak zapewniają organizatorzy, każdego dnia będą przygotowane niespodzianki m.in.: wizyta w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, Radiu Białystok i Epi-Centrum Nauki, seans w kinie Helios oraz aktywny wypoczynek w Jumper Parku Trampolin. Oprócz tego oczywiście zajęcia plastyczne lub teatralne oraz zapewniony posiłek i ubezpieczenie.

Dom Kultury "Śródmieście" zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy i szczegółowy program pod nr. tel.: 500 136 195 

Ferie zimowe 2023. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji

Ofertę na ferie zimowe 2023 przygotowała też kolejna miejska placówka. BOSiR zaprasza dzieci w wieku 7-13 lat na zajęcia z doskonalenia pływania. Basen przewidziano każdego dnia, ale jako że mamy ferie, będą też inne zabawy, warsztaty w Muzeum Farmacji, wyjście do Fikolandu czy kina.

Koszt jednego turnusu to 650 zł w tym posiłki (drugie śniadanie i obiad) oraz ubezpieczenie. Zapisy przyjmowane są pod numerem 725 232 694.

Ferie zimowe 2023 z teatrem

Specjalną ofertę dla nieco starszych dzieci (12-19 lat) przygotował Nie Teatr. W trakcie pierwszego tygodnia ferii (23-29 stycznia) zaprasza w godzinach 14.30-17.30. Przez siedem dni uczestnicy będą zgłębiali tajniki sceny i, jak zapewniają organizatorzy, świetnie się bawili.

Zajęcia poprowadzą aktorzy Teatru Dramatycznego im. Węgierki.

Za zajęcia z elementarnych zadań scenicznych, autoprezentacji i improwizacji będzie odpowiadał Bernard Bania, za plastykę ruchu, rytmikę i taniec - Paula Gogol. Z kolei Monika Zaborska zajmie się doskonaleniem dykcji i korekcją wad wymowy i elementami pantomimy.

Warsztaty zakończą się wewnętrzną prezentacją i pokazem przygotowanych w czasie trwania zajęć etiud.

Koszt zajęć to 410 zł.

Ferie zimowe 2023. Białystok - miejskie placówki kulturalne zapraszają dzieci na zajęcia i warsztaty
Ferie zimowe 2023. Białystok - miejskie placówki kulturalne zapraszają dzieci na zajęcia i warsztaty  Fot. Materiały prasowe

Ferie zimowe 2023. Muzeum Wojska

Muzeum Wojska zaprasza na zajęcia w ramach oferty „Styczniowy zryw". Grupy zorganizowane mogą skorzystać z trzech tematów: „Ale o co ten zryw?", „Powstanie w Muzeum" i „Mówią rzeczy?". Co warte podkreślenia, wszystkie warsztaty w okresie 21 stycznia – 5 lutego będą realizowane bezpłatnie. Dodatkowo placówka planuje zorganizować cykl warsztatów przeznaczonych specjalnie dla seniorów wraz z wnukami. Warto obserwować profil i stronę muzeum.

Placówka informuje też, że w trakcie ferii jest możliwość rezerwacji zajęć w Centrum Edukacji Muzeum Wojska na ul. Sienkiewicza 26. Zajęcia tam mają tematykę średniowieczną, a w związku z tym, że są to warsztaty zainicjowane przez organizację humanitarną UNICEF i miasto, mające na celu integrację dzieci polskich i pochodzących zza granicy, zajęcia te są bezpłatne.

W razie pytań, muzeum prosimy o kontakt z koordynatorem grup zorganizowanych pod numerem telefonu 535 956 007. Więcej informacji jest dostępnych na stronie muzeum.

Ferie zimowe 2023. Białystok - miejskie placówki kulturalne zapraszają dzieci na zajęcia i warsztaty
Ferie zimowe 2023. Białystok - miejskie placówki kulturalne zapraszają dzieci na zajęcia i warsztaty  Fot. Materiały prasowe

Ferie zimowe 2023. Białostocki Ośrodek Kultury

Białostocki Ośrodek Kultury na ferie po raz kolejny przygotował Akcję Zima. Nie jest to forma zorganizowanego półzimowiska, ale na każdy dzień ferii propozycja wspólnego spędzenia czasu i ciekawych warsztatów. Wszystkie zajęcia odbywają się w kinie Forum lub klubie FAMA przy ulicy Legionowej.

 • 23 stycznia, godz. 11, kino Forum; film: Martin i magiczny las; wiek:7+; bilet: 17 zł od osoby. Martin, młody chłopak z miasta, musi spędzić dwa tygodnie na letnim obozie w górach. Jest jednak jeden haczyk: nie będzie miał dostępu do telefonu, w tym do Internetu. Spędzi czas w otoczeniu przyrody, żyjąc jak dzikus – śpiąc w tipi, myjąc się w potoku, gotując posiłki na ognisku i bawiąc się w okolicznych lasach. To, co miało być karą, przyjmie nieoczekiwany obrót. Martin świetnie odnajdzie się w nowej rzeczywistości i zaprzyjaźni z żyjącymi w lesie zwierzętami.
 • 24 stycznia, godz. 10 i 12, klub FAMA; warsztaty ceramiczne: Na kole; prowadzenie: Paulina Horba; wiek: 9+; bilet: 60 zł od osoby. Podczas zajęć uczestnicy wykonają na kole garncarskim przedmioty z gliny. Każdy sam wybierze rzecz, jaką stworzy w tradycyjnej technice garncarskiej i samodzielnie ozdobi prostymi metodami dekoracyjnymi. Wyroby, które powstaną podczas warsztatów to m.in. kubki, czarki, miseczki, talerzyki. Uczestnicy sami wybiorą szkliwo ze specjalnego próbnika, a po upływie ok. 2-3 tygodni będą mogli odebrać gotowe (wypalone i poszkliwione) przedmioty.
 • 25 stycznia, godz. 11, klub FAMA; spotkanie: Mali Odkrywcy: Czy wombaty mają torby? prowadzenie: Paweł Średziński; wiek: 7+; bilet: 15 zł od osoby. Spotkanie poświęcone Australii i jej przyrodzie, którą niegdyś odkrywał polski badacz i podróżnik Paweł Edmund Strzelecki. Dzieci poznają niezwykłe zwierzęta zamieszkujące ten kontynent, dowiedzą się m.in. czy wombaty mają torby i skąd wzięła się nazwa diabeł tasmański. Opowieść o Australii będzie jednocześnie opowieścią o ludziach i krajobrazach. Młodzi uczestnicy spotkania odwiedzą cztery australijskie stany: Wiktorię, Nową Południową Walię, Queensland i Tasmanię. Usłyszą śmiech kukabury i odkryją inne ptaki typowe dla tego miejsca.
 • 26 stycznia, godz. 10 i 12, klub FAMA; warsztaty: Zimowe lampiony DIY; wiek: 7+; bilet: 15 zł od osoby. W jaki sposób produkuje się szkło? Jaki rodzaj szkła wykorzystywany jest do produkcji słoików i jak można nadać im drugie życie? Podczas warsztatów uczestnicy poznają odpowiedzi na te pytania oraz samodzielnie wykonają zimowe lampiony. Stworzą je z naturalnych materiałów, w duchu less waste, czyli wytwarzania jak najmniejszej ilości odpadów w poszanowaniu środowiska naturalnego.
 • 27 stycznia, godz. 11, klub FAMA; warsztaty: Między geologią a archeologią, czyli jakie skarby skrywa ziemia; prowadzenie: Ewa Jurzysta; wiek: 7+; bilet: 20 zł od osoby. Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki pracy archeologa i geologa. Dowiedzą się, czym różnią się te zawody, mimo że w jednym i drugim przypadku naukowcy pozyskują „skarby" spod ziemi. Zobaczą i dotkną skał, minerałów oraz zabytków archeologicznych. W części warsztatowej dowiedzą się, w jakim celu dawniej ludzie zbierali i używali minerałów, zrobią z nich też użytek, przygotowując własne malowidła naskalne na wzór tych historycznych.
 • 30 stycznia, godz. 11, kino Forum; film: Nel i tajemnica kurokota; wiek: 6+; bilet: 17 zł od osoby. Nel i jej gang ruszają na misję ratowania królestwa Mgiełkogrodu z rąk przebiegłego Tristana, który przemienia przyszłego króla w... kurokota – pół kurczaka, pół kota. Mądra, pełna humoru i czarująca animacja dla całej rodziny o tym, że z najlepszymi przyjaciółmi można dokonać rzeczy niemożliwych.
 • 31 stycznia, godz. 10 i 12, klub FAMA; warsztaty ceramiczne: Na kole; prowadzenie: Paulina Horba; wiek: 9+; bilet: 60 zł od osoby. Podczas zajęć uczestnicy wykonają na kole garncarskim przedmioty z gliny. Każdy sam wybierze rzecz, jaką stworzy w tradycyjnej technice garncarskiej i samodzielnie ozdobi prostymi metodami dekoracyjnymi. Wyroby, które powstaną podczas warsztatów to m.in. kubki, czarki, miseczki, talerzyki. Uczestnicy sami wybiorą szkliwo ze specjalnego próbnika, a po upływie ok. 2-3 tygodni będą mogli odebrać gotowe (wypalone i poszkliwione) przedmioty.
 • 1 lutego, godz. 11, klub FAMA; spotkanie: Jak pomagać zwierzętom, żeby im nie zaszkodzić; prowadzenie: Paweł Średziński; wiek: 7+; bilet: 15 zł od osoby. Pomaganie zwierzętom może wyglądać zupełnie inaczej niż to sobie wyobrażamy! Często słyszymy, że ludzie dokarmiają zwierzęta zimą. Okazuje się, że takie dokarmianie może być czasami szkodliwe dla zwierząt. Zła jakość pokarmu czy nienaturalne skupianie zwierząt w jednym miejscu mogą sprzyjać powstawaniu chorób. Do tego coraz cieplejsze zimy sprawiają, że dokarmianie bywa niepotrzebne. Złe dokarmianie to tylko jedna z rzeczy mogących zaszkodzić zwierzakom, dlatego warto wiedzieć, jak im pomagać (żeby nie zaszkodzić) nie tylko zimą, ale i przez cały rok.
 • 2 lutego, godz. 10 i 12, klub FAMA; warsztaty Zimowe lampiony DIY; wiek: 7+; bilet: 15 zł od osoby. W jaki sposób produkuje się szkło? Jaki rodzaj szkła wykorzystywany jest do produkcji słoików i jak można nadać im drugie życie? Podczas warsztatów dzieci poznają odpowiedzi na te pytania oraz samodzielnie wykonają zimowe lampiony. Stworzą je z naturalnych materiałów, w duchu less waste, czyli wytwarzania jak najmniejszej ilości odpadów w poszanowaniu środowiska naturalnego.
 • 3 lutego, godz. 11, klub FAMA; warsztaty: Między geologią a archeologią, czyli jakie skarby skrywa ziemia; prowadzenie; Ewa Jurzysta; wiek: 7+; bilet: 20 zł od osoby. Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki pracy archeologa i geologa. Dowiedzą się, czym różnią się te zawody, mimo że w jednym i drugim przypadku naukowcy pozyskują „skarby" spod ziemi. Zobaczą i dotkną skał, minerałów oraz zabytków archeologicznych. W części warsztatowej dowiedzą się, w jakim celu dawniej ludzie zbierali i używali minerałów, zrobią z nich też użytek, przygotowując własne malowidła naskalne na wzór tych historycznych.

Ferie zimowe 2023. Białostocki Teatr Lalek

BLT, jak na teatr przystało, zaprasza przede wszystkim na przedstawienia (tu znajdziecie repertuar). Ale w tym roku lalkarze zorganizują też warsztaty plastyczne dla dzieci „Lalka teatralna – kukła". Poprowadzą je specjaliści z pracowni plastycznej BTL:

 • 27 stycznia, godz. 11:00,
 • 28 stycznia, godz. 14:00,
 • 30 stycznia, godz. 10:00,
 • 31 stycznia, godz. 10:00.

Maksymalna liczba uczestników to 20 osób na warsztat. Placówka zaprasza grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne. Koszt uczestnictwa: 30 zł od osoby.

Ferie zimowe 2023. Galeria Arsenał

Galeria Arsenał zaprasza do udziału w twórczych warsztatach podczas ferii zimowych. Tej zimy działania edukacyjne wypełnią budynek Galerii Arsenał Elektrownia przy ulicy Elektrycznej 13 (wejście od ul. Świętojańskiej). Placówka zaprasza dzieci i młodzież, osoby indywidualne i grupy zorganizowane.

- Twórcze działania są znakomitym sposobem na poznawanie własnych emocji, potrzeb, spotkanie z drugim człowiekiem, to próba opowiedzenia mu o sobie, zobaczenie i usłyszenie, o czym on opowiada, oraz spotkanie ze sztuką – zapewniają organizatorzy

Placówka zaprasza też dzieci i młodzież z Ukrainy. Spotkanie i wspólne tworzenie może być dobrą okazją do wzajemnego poznania i integracji.

Korzystając z okazji, że elektrownia pozostanie cała do dyspozycji działań edukacyjnych, placówka proponuje uczestnikom w pełni korzystać z wszechstronnej przestrzeni, gdzie oprócz zajęć plastycznych będzie można biegać, skakać, krzyczeć. Natomiast po warsztatach galeria zaprasza do odpoczynku w kąciku czytelniczym.

Obowiązują elektroniczne zapisy.

Program zajęć. Warsztaty dla grup zorganizowanych 23.01.-3.02. (poniedziałek-piątek), godz. 9-14.

Odblask (5+) Ach, jak brakuje nam słońca! Uczestnicy sprawdzą, jakie kształty i kolory sprawią, że  błyszczy się także po zmroku. Dzieci zaprojektują i wykonają odblask według własnego pomysłu. Powstaną zawieszki, które przydadzą się podczas wieczornych wędrówek.  Może podczas spaceru miło byłoby mieć przy sobie własnoręcznie wykonanego odblaskowego pingwina?

Szczupaki, skoki i emocje, czyli ilustracje POP-UP (4+) Czy książki bywają nudne? Czy bywają takie, które się nigdy nie znudzą, choćby były czytane codziennie? Czy obraz/ilustracja w książce jest ważna? Uczestnicy dadzą szczupaka w świat wyskakujących i zaskakujących ilustracji w książce i sprawdzą, czy artyści sztuki współczesnej tworzą wielowymiarowe obrazy. Każde dziecko zrobi swoją ilustrację, wykorzystując technikę ilustracji POP-UP.

W kropki (3+) Czy wyobrażacie sobie malowanie samych kropek? Czy światowej sławy artysta może malować tylko kropki? Czy kropka może być ważnym elementem dzieła? Czy "i" bez kropki może istnieć? Uczestnicy pobawią się kolorami. Za pomocą specjalnego narzędzia do stawiania kropek stworzą niepowtarzalny gigantyczny obraz. Zainspirują się pracami współczesnych artystek i artystów, m.in. Yayoi Kusamy, Damiena Hirsta i Anny Panek. Poszukają głębiej w historii sztuki i przyjrzą się pracom pointylistów tj. Georges Seurat. Warsztaty trwają około 60 minut.

Prowadzenie: Katarzyna Kida, Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska.

Program zajęć. Warsztaty dla osób indywidualnych

 • Myśl a materia, czyli malarstwo fakturowe (4+). 25.01. (środa) godz.12:30. Jak zobrazować myśli i emocje? Uczestnicy poszukają odpowiedzi na to pytanie. Zastanowią się, czy obraz musi być płaski, poruszą zagadnienie faktury i materii obrazu. Warsztaty trwają około 90 minut.
 • Szczupaki, skoki i emocje, czyli ilustracje POP-UP (4+). 1.02. (środa) godz.12:30. Czy książki bywają nudne? Czy bywają takie, które się nigdy nie znudzą, choćby były czytane codziennie? Czy obraz/ilustracja w książce jest ważna? Uczestnicy dadzą szczupaka w świat wyskakujących i zaskakujących ilustracji w książce i sprawdzą, czy artyści sztuki współczesnej tworzą wielowymiarowe obrazy. Każde dziecko zrobi swoją ilustrację, wykorzystując technikę ilustracji POP-UP. Warsztaty trwają około 60 minut.

Ceramiczne warsztaty rodzinne

Placówka zaprasza dzieci powyżej 9. roku życia wraz z opiekunami na dwa warsztaty ceramiczne. Prowadzenie: Paulina Horba.

Warsztat I

29.01. – I grupa, godz. 10:00

29.01. – II grupa, godz. 12:30

Uczestnicy stworzą jeden większy lub dwa mniejsze naczynia w technice koła garncarskiego. Do wyboru będą kubki, czarki, filiżanki, miski, miseczki oraz inne naczynia. Każdy z warsztatowiczów z pomocą instruktorki będzie miał możliwość pracy na kole oraz tworzenia od podstaw swojego naczynia. Kolejnym etapem wykonywanym już samodzielnie będzie dekoracja wykonanych naczyń poprzez przyklejanie drobnych kształtów bądź też relief w ściance naczynia. 

Warsztat II

5.02. – I grupa, godz. 10:00

5.02., – grupa, godz. 12:30

Uczestnicy stworzą jedno większe lub dwa mniejsze naczynia, które wykonają modelując przygotowany wcześniej plaster gliny. W tej technice będą mogły być wykonane takie naczynia, jak paterki, talerzyki, mydelniczki, kadzielnice itp. Każdy sam zadecyduje, co będzie chciał wykonać i jak ozdobić wyrób prostymi technikami. Każdy wyrób wykonany na warsztatach będzie miał możliwość poszkliwienia po wcześniejszym wyborze szkliwa przez uczestnika.

Ceny biletów za udział w warsztatach: 10 zł od uczestnika. Dla posiadaczy Białostockiej Karty Dużej Rodziny zniżka w wysokości 50 proc. ceny biletu (5 zł).

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.

Ferie zimowe 2023. Białystok - miejskie placówki kulturalne zapraszają dzieci na zajęcia i warsztaty
Ferie zimowe 2023. Białystok - miejskie placówki kulturalne zapraszają dzieci na zajęcia i warsztaty  Fot. Materiały prasowe

Ferie zimowe 2023. Galeria im. Sleńdzińskich

Galeria Sleńdzińskich na ferie przygotowała warsztaty. W pierwszym tygodniu zaplanowano plastyczne, w drugim z grafiki komputerowej. Wszystkie zajęcia będą odbywały się w nowej siedzibie placówki przy Rynku Kościuszki 4.

Wyprawa na biegun – warsztaty plastyczne. W czasie pięciodniowych warsztatów uczestnicy odwiedzą północne i południowe koło podbiegunowe. Inspiracją do działań plastycznych stanie się m.in. kraina pingwinów czyli Antarktyda, poznają również mieszkańców odległej Arktyki, a może także zaprojektują igloo? Uczestnicy będą dużo eksperymentować z technikami plastycznymi, poznają mnóstwo odcieni koloru białego i wiele ciekawostek o najzimniejszych miejscach na ziemi.

Dzieci w wieku 7-11 lat (maks. 20 osób).

Termin: 23-27.01 w godzinach 11-12.30. Zapisy: 786 868 457, 85 652 32 77.

Miejsce: Rynek Kościuszki 4. Prowadzenie: Zespół Edukacji u Sleńdzińskich, opłata: 150 zł/ 50 proc. zniżki: Karta Dużej Rodziny.

Ferie GRA_FIKA  – grafika komputerowa oraz warsztat graficzny. Uczestnicy wcielą się w rolę grafika komputerowego. Poznają proces powstawania sztuki cyfrowej. Przyswoją wirtualną przestrzeń roboczą i porównają z przestrzenią grafiki warsztatowej. Zaprojektują logo, pobawią się techniką fotomontażu, przygotują plakat z wykorzystaniem darmowych programów graficznych. Na zajęciach oprócz pracy na komputerze wykorzystają wiele innych narzędzi plastycznych.

Dzieci i młodzież 10-15 lat (maks. 10 osób).

Termin: 30.01.-3.02 w godzinach 14:30-16:30. Zapisy: 786 868 457, 85 652 32 77.

Miejsce: Rynek Kościuszki 4. Prowadzenie: Robert Gudewicz. Opłata: 150 zł/ 50 proc. zniżki: Karta Dużej Rodziny.

Tajemnice Heleny – film i karty pracy. Czy chcecie poznać historię jednego z najbardziej intrygujących obrazów Ludomira Sleńdzińskiego? W czasie ferii będzie ku temu doskonała okazja! Odwiedźcie galerię, odszukajcie „Portret Heleny Dobrowolskiej" i obejrzyjcie film. Wtedy na pewno dowiecie się kim jest spoglądająca na nas tajemniczo kobieta z portretu? Gdzie się znajduje? Co kryje się za uchylonymi drzwiami? Czekają na Was także karty pracy z naklejkami i plastycznymi zadaniami.

Rodziny z dziećmi 6-11 lat (bez ograniczeń dotyczących liczby osób).

Termin: 23.01.-5.02. W godzinach pracy galerii.

Miejsce: Rynek Kościuszki 4. Opłata: bilet wstępu, w niedzielę – bezpłatnie.

Ferie zimowe 2023. Białystok - miejskie placówki kulturalne zapraszają dzieci na zajęcia i warsztaty
Ferie zimowe 2023. Białystok - miejskie placówki kulturalne zapraszają dzieci na zajęcia i warsztaty  Fot. Materiały prasowe

Miejskoaktywne ferie zimowe 2023

Również Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji na zimowe ferie przygotował bogatą i różnorodną ofertę. Oprócz półzimowiska zaprasza na łyżwy i jazdy samochodowe. Więcej miejsca będzie także na miejskich pływalniach – gdzie m.in. odbędą się specjalne kursy nauki i doskonalenia pływania.

Ślizgawka w ciągu dnia

Dla fanów sportów zimowych naturalnym miejscem jest lodowa tafla. W dniach 23 stycznia – 5 lutego Lodowisko BOSiR przy ul. 11 Listopada 28 przygotowało dużo więcej ogólnodostępnych wejść. Ślizgawka będzie funkcjonowała od poniedziałku do piątku w godz. 11-12:30; 13-14:30; 15-16:30; 17-18:30; 19-20:30, zaś w weekendy w godz. 11:30-13; 13:30-15; 15:30-17; 17:30-19; 19:30-21.

By pojeździć po tafli, nie trzeba mieć własnego sprzętu. Na miejscu jest do wypożyczenia ok. 800 par łyżew w rozmiarach od 25 do 50. Dla najmłodszych lub początkujących łyżwiarzy są także specjalne pingwinki, pandy i misie ułatwiające utrzymanie równowagi.

Wypożyczenie łyżew kosztuje 9 zł. Bilet wstępu kosztuje 14 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). 

Zimowa nauka pływania

W czasie ferii BOSiR zorganizuje intensywne kursy nauki i doskonalenia pływania. Będą to zajęcia grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych na różnych poziomach – zarówno dla początkujących, jak i tych doskonalących umiejętności pływackie. Lekcje planowane są codziennie od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie. Będą to dwa kursy po pięć lekcji każdy.

Na Pływalni Sportowej przy ul. Włókienniczej 4 zaplanowane są kursy na brodziku dla dzieci w wieku 5,5-7 lat, 8-10 lat, a na dużym basenie dla dzieci w wieku 8-12 lat, 12-15 lat oraz dla młodzieży i dorosłych.

Pływalnia Rodzinna przy ul Stromej 1a zaprasza na zajęcia na basenie z ruchomym dnem dzieci w wieku 5,5-8 lat oraz 8-11 lat. Na dużym basenie prowadzone będą kursy dla dzieci w wieku 8-12 lat oraz dla młodzieży i dorosłych.

Pływalnia Kameralna przygotowała kursy dla dzieci, zarówno rozpoczynających swoją przygodę z pływaniem, jak i tych, które już dobrze radzą sobie w wodzie.

Cena kursu to 90 zł i 110 zł. Zapisy przyjmowane są w kasach pływalni BOSiR.

Luźniej na pływalniach

Ferie zimowe to czas, kiedy szkoły nie prowadzą swoich zajęć pływackich. Zwalniają rezerwacje na torach basenowych, a to daje więcej wejść na basen dla klientów indywidualnych. Warto ten moment wykorzystać na trening i rekreację w wodzie. Od wczesnych godzin porannych do ok. 16 z pływalni korzysta mniej osób.

Motoarena dla przyszłych kierowców

Tor Białystok we wtorki i czwartki organizuje swobodne jazdy samochodowe. To miejsce nie tylko dla zawodowych kierowców. Tu każdy może sprawdzić lub podszkolić swoje umiejętności prowadzenia pojazdów. Także osoby, które nie mają prawa jazdy, ponieważ obiekt nie jest drogą publiczną. Na jazdy dla początkujących można umawiać się pod nr. tel. 699 677 115 i adresem tor@bosir.bialystok.pl.

Plenerowe atrakcje na Dojlidach

Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy" funkcjonuje przez cały rok. Aktualnie to miejsce odwiedzają miłośnicy morsowania. Jedną z zimowych atrakcji na Dojlidach jest też możliwość zorganizowania ogniska lub grilla. BOSiR przygotowuje drewno oraz kijki do pieczenia kiełbasek. Wynajęcie miejsca ogniskowego z przygotowaniem ogniska kosztuje 100 zł, wynajęcie miejsca grillowego kosztuje 25 zł za 60 min.

W Dojlidach warto też wybrać się na spacer wokół grobli, na przykład z kijkami nordic walking, które można wypożyczyć na miejscu (5 zł za godzinę). Można także korzystać z siłowni zewnętrznej i placów zabaw. Z nart raczej w tym sezonie już nie skorzystamy.

Wstęp na teren ośrodka jest bezpłatny. Bramy otwarte są w godz. 7-19.

***

Jeżeli organizujecie ferie dla dzieci, napiszcie do nas redakcja@bialystok.agora.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem