W połowie stycznia aktor Jan Nowicki miał być gościem spotkania w kinie Forum w ramach Podlaskiej Akademii Filmowej. Niestety, zmarł na początku grudnia. Ale jego postać będzie z widzami w niedzielę (8 stycznia) - organizatorzy zapraszają o 15 na spotkanie poświęcone jego pamięci. Jana Nowickiego zobaczymy w filmie "Jeszcze nie wieczór", a o aktorze opowie jego przyjaciel, reżyser filmu - Jan Bławut.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Film „Jeszcze nie wieczór" powstał w 2008 roku i jest pełnometrażowym debiutem znakomitego dokumentalisty, który będzie gościem niedzielnego spotkania w kinie Forum. Obok Jana Nowickiego wystąpili inni znakomici, już nieżyjący aktorzy, m.in. Nina Andrycz, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, którzy grają w filmie na swój sposób samych siebie.

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2008 roku film otrzymał Srebrne Lwy za reżyserię oraz nagrodę za pierwszoplanową rolę męską dla Jana Nowickiego. Nagrodzono go też nagrodą publiczności na Festiwalu Polskich Filmów w Chicago za „piękny obraz jesieni ludzkiego życia, z miłością przedstawiający wielkich aktorów polskiej sceny i filmu".

Film 'Jeszcze nie wieczór' z Janem Nowickim w roli głównej
Film 'Jeszcze nie wieczór' z Janem Nowickim w roli głównej  Fot. Materiały prasowe

Faust po raz ostatni

Nowicki też poniekąd jest w filmie sobą – wciela się w Jerzego, ekscentrycznego gwiazdora kina, który niczym niespokojny duch, kipiący energią, pojawia się w Domu Aktora w Skolimowie. Bohater postanawia wnieść radość życia w mury pensjonatu i stopniowo zaraża swoją pasją byłych aktorów, porywając ich do zagrania raz jeszcze na scenie. W bardzo nietypowej scenerii zostaje wystawiony „Faust" Goethego.

Jak pisali o filmie krytycy – pełnometrażowy debiut znakomitego dokumentalisty jest pełen ciepła i humoru, radości życia, ale też nostalgii oraz refleksji na temat przemijania i konieczności pogodzenia się z nieuchronnym. W filmie zagrały też m.in. Ewa Krasnodębska, Sonia Bohosiewicz, Beata Tyszkiewicz.

Film 'Jeszcze nie wieczór' z Janem Nowickim w roli głównej
Film 'Jeszcze nie wieczór' z Janem Nowickim w roli głównej  Fot. Materiały prasowe

Film w kinie Forum odbywa się w ramach Podlaskiej Akademii Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury i we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Pokaz rozpocznie się 8 stycznia o godz. 15, bilety (13 zł) do kupienia w kasie kina Forum i na stronie.

Film 'Jeszcze nie wieczór' z Janem Nowickim w roli głównej. Plakat do filmu
Film 'Jeszcze nie wieczór' z Janem Nowickim w roli głównej. Plakat do filmu  Fot. Materiały prasowe

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem