Nominowany do tegorocznych Oscarów, zdobywca ponad 20 nagród na festiwalach - film "Lunana. Szkoła na końcu świata" - w środę (3 stycznia) o 18 pokaże kinie Forum. To produkcja nakręcona rzeczywiście w najbardziej oddalonej szkole na świecie - położonej na wysokości 5 tys. m wsi w Bhutanie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdzie tylko pokazywany jest film, tam błyskawicznie zdobywa entuzjazm publiczności. Ale też nic w tym dziwnego – „Lunana" ma w sobie spokój, piękno i mądrość swoich bohaterów, które pospołu sprawiają, że widzowie zatrzymują się, ulegają magii obrazu, a w pędzącym świecie równowaga choć na chwilę zostaje zachowana. To niespieszna piękna historia o poszukiwaniu szczęścia, zderzeniu dwóch światów i potrzeb, rozgrywająca się w majestatycznej scenerii Himalajów.

Mieszkający w stolicy Bhutanu – Thimphu – młody Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. – Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… jaka – opisują film dystrybutorzy.

Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

 

Bilety na pokaz kupić można w kasie kina (22 zł) lub online (18 zł, na stronie kina Forum).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem