Jak na trzy sposoby tanecznie można zinterpretować jeden utwór muzyczny, skomponowany na chór i orkiestrę? Przekonajcie się sami - we wtorek (20 grudnia) o 18 w sali filharmonii unikatowe wydarzenie: "Koncerty Poruszone. Paralaksa". To trzy taneczne premiery realizowane przez tancerzy z całej Polski. Z udziałem orkiestry i chóru na żywo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pokaz, organizowany w ramach programu „Przestrzenie Sztuki. Białystok", zapowiada się interesująco.

– Blisko 100 muzyków, 16 tancerzy, trzech choreografów i jeden, po trzykroć interpretowany utwór muzyczny. 20 grudnia w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Podleśnej 2 zaprezentowane zostaną trzy taneczne, krótkometrażowe premiery, będące trzykrotną interpretacją taneczno-muzyczną utworu Miłosza Bembinowa „Object in the Q" – zaprasza Anna Kalinowska z Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, które koordynuje realizowany w tym roku program „Przestrzenie Sztuki. Białystok".

Jeden temat muzyczny, trzy pomysły na taniec

Podczas wieczoru zatańczą uczniowie szkół baletowych i studenci wydziałów tanecznych polskich uczelni artystycznych wyłonieni w drodze konkursu otwartego. Na żywo wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego: zaśpiewa Chór Mieszany i Zespół Wokalny, zagra Orkiestra Symfoniczna pod batutą Kazimierza Dąbrowskiego. Każdy ze spektakli będzie realizowany przez innego choreografa – Andrzeja Morawca („friENDship"), Sylwię Hefczyńską-Lewandowską („Powidoki") oraz Eduarda Bablidze-Sabeli („Objects"), jednak wszystkim będzie towarzyszył ten sam temat muzyczny trzykrotnie interpretowany Miłosza Bembinowa.

Fot. Anna Kalinowska

Przygotowane choreografie powstają w oparciu o różne techniki tańca – taniec klasyczny, kontakt-improwizację oraz taniec współczesny. Jak tłumaczą organizatorzy – idea projektu zasadza się na próbie tanecznego ujęcia jednego tematu muzycznego na kilka różnych sposobów, zderzeniu technik tanecznych oraz współdziałaniu w procesie twórczym tańca i muzyki na żywo.

Wyjątkowe spotkanie w szczególnym momencie

– To unikatowe, a nawet, w pewnym sensie – monumentalne wydarzenie w Białymstoku. Piękne wykonawczo, z tak liczną i piękną oprawą muzyczną na żywo – mówi pomysłodawczyni i reżyserka wydarzenia Karolina Garbacik, białostocka choreografka, niestrudzona propagatorka tańca współczesnego, współtwórczyni Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, Danceoffni czy festiwalu „Kalejdoskop". – Na scenie zobaczymy kwiat polskiego tańca – uczniów i studentów szkół baletowych i choreograficznych. Ta młodzież za chwilę wejdzie na sceny zawodowo. Dzięki projektowi już teraz ma okazje współtworzyć z uznanymi, polskimi choreografami. Ma też szansę doświadczyć tej niezwykłej interakcji, jaka zachodzi między muzyką wykonywaną na żywo a ciałem w ruchu. To ważne doświadczenie edukacyjne, również dla uczniów szkoły muzycznej.

Skąd taki tytuł wydarzenia łączącego trzy taneczne projekty: „Koncerty Poruszone: Paralaksa"?

– Samo pojęcie „Paralaksa" – zaczerpnięte z optyki, oznacza efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanego z różnych kierunków. W przypadku naszego projektu na jeden temat muzyczny patrzymy z trzech różnych perspektyw. I interesuje nas ów „błąd", ten efekt niezgodności, zderzenie myślenia o jednym temacie muzycznym w obszarze trzech różnych technik tanecznych – tłumaczy Anna Kalinowska.

Fot. Anna Kalinowska

Przestrzeni Sztuki Białystok

Wtorkowy pokaz (wstęp na wejściówki, informacje na stronie Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca) to ważny element tegorocznego obfitego i różnorodnego programu Przestrzenie Sztuki Białystok, który właśnie dobiega końca. I na swój sposób finał edycji 2022, w ramach której zrealizowano w regionie szereg wydarzeń w zakresie tańca, m.in. spektakli, rezydencji, warsztatów, pokazów, wystaw, wykładów. Lokalny operator programu – Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska od września do grudnia zapraszali na spotkanie ze sztuką tańca w różnych jej odsłonach. Działania zaplanowano z myślą o bardzo szerokiej grupie odbiorczej (od dzieci, młodzieży, przez rodziny, po seniorów) oraz bardzo zróżnicowanych formach tańca (taniec klasyczny, współczesny, streetowy, ludowy).

„Przestrzenie Sztuki" to program rozwijany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest promowanie artystów i grup artystycznych niezwiązanych formalnie z dużymi instytucjami. Opiera się on na wsparciu już istniejących ośrodków kultury, które mają się stać ogólnopolskimi, interdyscyplinarnymi centrami. Program ma też na celu zwiększenie udziału tańca w kulturze, wzrost tożsamości artystyczno-kulturalnej i przyspieszenie rozwoju turystyki kulturalnej regionu.

Fot. Anna Kalinowska

Projekt „Koncerty Poruszone" jest realizowany przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok oraz przez Fundację Rozwoju Sztuki Tańca, która otrzymała dofinansowanie na ten cel z budżetu miasta Białystok. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Realizacja:

* Kierownictwo muzyczne, dyrygent – Kazimierz Dąbrowski

* Przygotowanie chórów – Monika Bierć, Ewa Barbara Rafałko

* Reżyseria widowiska – Karolina Garbacik

* Wykonanie taneczne:

POWIDOKI" – Karolina Paczkowska, Jakub Pewiński, Michalina Pitry, Michelle Stolarek, Angelika Bosacka,

OBJECTS" – Kajetan Stabeusz, Mateusz Buszka, Jagoda Świderska, Pola Stefańska, Elene Bablidze,

friENDship" – Róża Zofia Borowska, Zuzanna Alicja Knyszewska, Magdalena Winnicka, Oliwia Kardasz, Weronika Juchimiuk, Wiktoria Baczar

* Wykonanie muzyczne:

Chór Mieszany, Zespół Wokalny oraz Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem