Białostocki epizod i ślad Teatru Dramatycznego w biografii Krzysztofa Krawczyka sprawiły, że po latach z repertuarem słynnego piosenkarza postanowił się zmierzyć aktor białostockiego teatru Piotr Szekowski. Do współpracy zaprosił swoją żonę, Agnieszkę Możejko-Szekowską, również aktorkę tego teatru. Tak powstał projekt "Jantar/Krawczyk".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piosenki sław polskiej estrady zabrzmią w piątek (9 grudnia) o godz. 20 na scenie Nie Teatru (dawna Astoria), który użycza jej na prezentację dwojga białostockich aktorów. Kolejny koncert – 3 lutego, szczegóły na nieteatr.pl.

Białostocki epizod

Skąd wziął się pomysł na recital? Z ciekawości. Któregoś razu Piotr Szekowski obejrzał film biograficzny o Krzysztofie Krawczyku i zaintrygował go białostocki epizod z życia znanego wokalisty.

Krzysztof Krawczyk miał zaledwie rok, gdy wraz z rodzicami, aktorami i śpiewakami operowymi przeprowadził się z Katowic do Białegostoku. Tutaj jego ojciec January Krawczyk dostał angaż w Teatrze Miejskim (taką nazwę nosił kiedyś Teatr Dramatyczny). Był rok 1947, January podjął pracę na dwa sezony. Na początku lat 50. wędrującą artystyczną rodzinę wywiało do Poznania, a potem do Łodzi. Ale to w Białymstoku słynny polski piosenkarz spędził swoje pierwsze dziecięce lata.

Ponad 70 lat po tamtym okresie białostocki aktor z teatru, w którym kiedyś pracował ojciec Krzysztofa Krawczyka, postanowił wrócić do tamtej epoki, przypomnieć białostocki epizod piosenkarza i spojrzeć twórczo na znane i mniej znane piosenki Krawczyka.

Śpiewające małżeństwo

Do pomysłu Piotr Szekowski namówił swoją żonę.

– W rozmowach z Agnieszką szukaliśmy repertuaru, który uzupełniłby recital o pierwiastek żeński. W pewnym momencie jednogłośnie padło nazwisko Anny Jantar – mówi aktor.

Oboje są aktorami śpiewającymi. Szekowski jest absolwentem AST w Krakowie na Wydziale Aktorskim ze specjalizacją wokalno-aktorską, Agnieszka Możejko-Szekowska to laureatka kilku festiwali piosenkarskich, z kilkoma recitalami piosenki aktorskiej na koncie (ostatnio można posłuchać, jak śpiewa w spektaklu Teatru Dramatycznego „Chłopcy").

Na scenie Nie Teatru aktorom będzie towarzyszył kwartet jazzowy pod kierownictwem muzycznym Marcina Nagnajewicza i to w jego aranżacjach usłyszymy interpretacje piosenek legend polskiej sceny. Zespół muzyczny wystąpi w składzie: Marcin Nagnajewicz (piano, aranżacje), Kamil Skorupski (sax), Gabriel Tomczuk (bass), Maciej Dziedzic (perkusja).

Kolejny koncert w wykonaniu artystów z premierowym repertuarem odbędzie się 3 lutego 2023 r.

Agnieszka Możejko-Szekowska i Piotr Szekowski, aktorzy Teatru Dramatycznego w Białymstoku
Agnieszka Możejko-Szekowska i Piotr Szekowski, aktorzy Teatru Dramatycznego w Białymstoku  Fot. Materiały prasowe

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem