Czy jest coś, co możemy zrobić dla ciężko, nieuleczalnie chorych dzieci? Prawdę mówiąc - tak. Są łóżka, które co prawda ich nie uzdrowią, ale sprawią, że ich życie będzie łatwiejsze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zbliża się Boże Narodzenie i jak już od 13 o tej porze zaczynamy świąteczną akcję „Gazety Wyborczej" – razem z naszymi Czytelnikami i Darczyńcami ubieramy wirtualne świąteczne drzewko.

***WIRTUALNA CHOINKA DARCZYŃCÓW***

Każda bombka i ozdoba wykupione przez firmę, instytucję bądź osobę prywatną to konkretna kwota, która zostanie przeznaczona na wybrany cel charytatywny. W tym roku przedstawiciele Fundacji „Pomóż Im", prowadzącej hospicjum dla dzieci, z którą współpracujemy, zdecydowali, że pierwszą potrzebą są łóżka rehabilitacyjne dla ich podopiecznych – nieuleczalnie chorych dzieci.

Tydzień temu po raz kolejny rozpoczęliśmy akcję „Choinka Darczyńców" i dzięki Wam już na starcie drzewko wyglądało imponująco, a ozdoby na nim były warte 11 070 zł! Teraz Choinka Darczyńców jest jeszcze piękniejsza. Na drzewku dzięki Waszej dobroci zawieszamy dziś kolejne ozdoby. Grupa Chorten wspomogła Fundację „Pomóż Im" gwiazdą, Krekom – dzwonkiem, a Promotech – dużą bombką. W sumie drzewko jest warte 15 760 zł. Dziękujemy!

Choinka Darczyńców 2022
Choinka Darczyńców 2022  Fot. Agencja Wyborcza.pl

Choinka Darczyńców

Historia Choinki Darczyńców pokazuje, że niejeden raz przekazaliście Państwo wsparcie większe, niż ktokolwiek mógł oczekiwać. Przed rokiem zebraliśmy 18 320 zł, dzięki czemu udało się kupić więcej niż zaplanowane dwa materace przeciwodleżynowe dla podopiecznych Fundacji „Pomóż Im". Dwa i cztery lata temu zbieraliśmy na koncentratory tlenu, natomiast trzy lata temu – na budowę hospicjum stacjonarnego w Makówce (Fundacji „Hospicjum Proroka Eliasza" finalnie udało się to wielkie dzieło!).

Cele akcji były przeróżne: wsparcie rozbudowy białostockiego hospicjum Dom Opatrzności Bożej, wózek elektryczny i specjalistyczne łóżko dla rodzeństwa z chorobą genetyczną, podnośnik i remont domowej łazienki dla chorych dzieci. Szymonowi choremu na białaczkę, podopiecznemu Fundacji „Bajkowa Fabryka Nadziei", stworzyliśmy wymarzony pokój. Zebraliśmy też kwotę potrzebną na wyposażenie gabinetu ginekologicznego w Hospicjum Perinatalnym w Białymstoku. W sumie w ciągu tych wszystkich lat udało się zebrać ponad 237 tys. zł!

Choinka Darczyńców 2022

I prosimy o jeszcze. Jak zwykle odwołujemy się do Państwa empatii, szczodrości i otwartych serc, prosząc o hojne wsparcie tegorocznego celu – zakupu łóżek ortopedycznych dla podopiecznych Fundacji „Pomóż Im".

– Te łóżka nie uzdrowią dzieci, które cierpią z powodu bardzo ciężkich i nieuleczalnych chorób. Ale dzięki tym specjalistycznym łóżkom ich życie, niezależnie od tego, jak będzie długie, może być lepsze i łatwiejsze. Dzieci, a także ich rodziców, którzy przy tych łóżkach spędzają wiele godzin. Bez takiego sprzętu nie da się dobrze opiekować chorymi dziećmi – tłumaczy dr Dariusz Kuć, lekarz z Hospicjum dla Dzieci Fundacji „Pomóż Im".

– Specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne to przede wszystkim bezpieczeństwo dla pacjenta i wygoda w pielęgnacji i opiece nad ciężko chorymi dziećmi – mówi Krystyna Skrzycka. – W hospicjum większość pacjentów to dzieci leżące, wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz medycznych. Regulowane łóżko z materacem przeciwodleżynowym pozwala przeprowadzać takie zabiegi w większym komforcie nie tylko dla pacjenta, ale również dla opiekuna, rodzica. W domowym hospicjum prowadzonym przez Fundację „Pomóż Im" mamy ponad 30 pacjentów w bardzo różnym wieku i w różnym stanie. Ważne, aby takie łóżko było dopasowane do potrzeb chorego, dlatego chcielibyśmy zakupić w najbliższym czasie cztery łóżka rehabilitacyjne dla większych dzieci oraz trzy łóżka dla maluszków. Mamy świadomość, że to dość śmiałe marzenia, ponieważ koszty takich łóżek kształtują się na poziomie ok. 4 tys. zł za łóżko dla starszych i ok. 5 tys. zł dla niemowlaków, ale Czytelnicy i stali uczestnicy akcji „Choinka Darczyńców" już tak wiele razy pokazali swoje ogromne serca, iż wierzymy, że i tym razem osiągniemy wyznaczony cel. Oczywiście wszystkim już dziś nisko się kłaniamy i za każde wsparcie dziękujemy w imieniu naszych podopiecznych i ich rodzin.

Choinka Darczyńców 2022
Choinka Darczyńców 2022  Fot. Agencja Wyborcza.pl

Jak ubrać Choinkę Darczyńców

Wystarczy kupić ozdobę świąteczną na naszej choince. Nasi niezawodni Darczyńcy, na których możemy liczyć co roku, już się zaangażowali. Ogromnie dziękujemy za to Darczyńcom, którymi są:

– Grupa Chorten, która ufundowała gwiazdę;

– Krekom (dzwonek);

– Promotech (duża bombka);

– Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej – Najwyższe Kolegium Muzułmańskie (dzwonek);

– Sieńko i Syn – Autoryzowany Dealer Volkswagen i Audi (duża bombka);

– AC S.A. (duża bombka);

– PSS Społem Białystok (duża bombka);

– APS Automatyka – Pomiary – Sterowanie (gwiazda);

– Benmar (gwiazda);

– Bipol (dzwonek).

Na choince swoją ozdobę może powiesić każdy. Chcielibyśmy, aby na tym wyjątkowym drzewku swoje logo umieszczały firmy z Białegostoku i regionu. Do kupowania bombek zachęcamy także osoby prywatne i wszystkich zainteresowanych.

Choinka Darczyńców – cennik ozdób:

  • średnia bombka – 300 zł,
  • duża bombka – 500 zł,
  • dzwonek – 1000 zł,
  • gwiazda – 2000 zł.

Podajemy numer konta fundacji: PL44 1160 2202 0000 0000 9776 5536.

Przystrojona choinka będzie publikowana w piątki 16 grudnia oraz 23 grudnia w „Tygodniku Białystok", a także codziennie na stronie bialystok.wyborcza.pl (grafikę będziemy aktualizować codziennie poza weekendami).

Informacje dla firm i instytucji oraz osób prywatnych chcących wziąć udział w akcji pod adresem e-mail: choinka@bialystok.agora.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem