Ruben Silva, znakomity dyrygent boliwijskiego pochodzenia przez wiele dekad związany z Polską, poprowadzi w piątek (9 grudnia) o 19 koncert symfoniczny w Operze I Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej. Jako solista wystąpi Maciej Kułakowski (wiolonczela).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii usłyszymy: Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonina Dvoraka i III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa. Koncert odbędzie się na Dużej Sali OiFP przy ul. Odeskiej.

Ruben Silva urodził się w La Paz w Boliwii, w tym mieście kończył Konserwatorium Muzyczne (gitara, fortepian, perkusja) oraz dyrygenturę i kompozycję na Uniwersytecie Katolickim. Jego kariera potoczyła się błyskawicznie – w 1975 roku został dyrygentem orkiestry konserwatorium oraz założył Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną. W tym okresie był także kierownikiem chóru Uniwersytetu Katolickiego, asystentem dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz oraz dyrygentem Orkiestry Kameralnej. Gościnnie dyrygował największymi orkiestrami swojego kraju.

Pod koniec lat 70. zmienił kontynent i wiele w swoim życiu – w 1978 roku otrzymał stypendium polskiego rządu na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej. I już tu został. Prowadzi bardzo intensywne życie zawodowe i artystyczne, kierował kilkoma orkiestrami i filharmoniami w kraju, dyryguje spektaklami na całym świecie. Jest ceniony za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i doskonały warsztat dyrygencki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem