Intensywny weekend z esperanto szykują białostoccy pasjonaci języka stworzonego przez Zamenhofa. W weekend (9-11 grudnia) zapraszają na spotkania, koncerty muzyków polskich i szwedzkich, rozmowy. Będzie nawet tort. A jest co świętować - to już 23. Białostockie Dni Zamenhofa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chwalimy się od lat, że właśnie w Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof, tu spędził dzieciństwo, tu nasiąkał wielokulturowością i tu, słysząc różnojęzyczny gwar, zapragnął stworzyć łączący różne języki język międzynarodowy – właśnie esperanto. Od lat pasjonaci i animatorzy kultury, skupieni w Białostockim Towarzystwie Esperantystów oraz Centrum Ludwika Zamenhofa przypominają o wartościach esperanto i osobie twórcy podczas rozmaitych imprez. A w najbliższy weekend będą świętować po 23. Białostockie Dni Zamenhofa.

Esperanto. Dla tych, co pojęcie mają tylko zielone

Program przygotował Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, a dziać się będzie sporo. W siedzibie centrum przy ul. Warszawskiej 19 w piątek (9 grudnia) o 17 zostanie otwarta wystawa „Esperanto żyje – białostockie wspomnienia. Esperanto vivas – bjalistokaj rememoroj", odbędzie się też promocja polskojęzycznej książki „O Zamenhofie i esperancie inaczej. Dla tych, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia lub mają tylko zielone" autorstwa prof. Waltera Żelaznego.

W sobotę w jednej z siedzib Młodzieżowego Domu Kultury (Żabia 5) można wziąć udział w kursie dekorowania materiałowych toreb esperanckimi słowami (od 9). Z kolei w siedzibie Centrum Zamenhofa (Warszawska 19) imprezy odbywać się będą niemal przez cały dzień. Zaplanowano prelekcje (10.30-12.30 oraz 15-16.30), koncerty – Frey-Lech Band (16.30-17) i gości ze Szwecji, laureatów prestiżowej nagrody w esperanckiej kulturze FAME – Jomart i Natasa (g. 18).

Wcześniej, o 17 odbędzie się też prezentacja twórczości Lidii Ligęzy, Tomasza Chmielika i Waltera Żelaznego (wręczenie nagród z okazji 50-lecia działalności w esperanckim ruchu. A na finał soboty, o godz. 19 zaplanowano urodzinowy tort – Tort Ludwika, na 163. urodziny.

Msza, wycieczka i transmisja

W sobotę zostaną także złożone kwiaty przy pomniku Zamenhofa, w starym kościele farnym odbędzie się natomiast msza katolicka w języku esperanto (godz. 14). W niedzielę esperantyści wybiorą się na wycieczkę do Białowieży.

Na imprezy – wstęp wolny (oprócz posiłków i wycieczki, na które obowiązuje rejestracja – formularz zgłoszeniowy na stronie espero.bialystok.pl). UWAGA: ci, którzy dotrzeć na uroczystości nie mogą, będą mogli zobaczyć je online – większość wydarzeń będzie transmitowana na żywo na Facebooku Centrum im. Zamenhofa

Program

Piątek, 9 grudnia

(Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19)

*godz. 17 – Otwarcie Białostockich Dni Zamenhofa.

– Podsumowanie konkursu literackiego „Czym jest dla mnie szczęście?", rozdanie nagród. Prezentacja 12. numeru „Białostockich Zeszytów" z pracami konkursowymi

– Zwiedzanie wystawy „Esperanto żyje – białostockie wspomnienia. Esperanto vivas – bjalistokaj rememoroj"

– Ukulele i esperanto – koncert seniorów

* godz. 18 – Przedstawienie polskojęzycznej książki „O Zamenhofie i esperancie inaczej. Dla tych, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia lub mają tylko zielone" autorstwa prof. Waltera Żelaznego

(Klub Esperanto, ul. Piękna 3)

* godz. 20 – Spotkanie esperantystów z podwieczorkiem

Sobota, 10 grudnia

(Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Żabia 5)

* godz. 9-10.30 – Kurs dekorowania materiałowych toreb esperanckimi słowami

(Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19)

* godz. 10.30-12.30 – Seria prelekcji oraz film Romana Dobrzyńskiego obrazujący moment wręczenia „Medalu Tolerancji" Urszuli i Giuseppe Grattapaglia w ambasadzie RP w grudniu 2013

* godz. 12.30 – Obiad (zgłoszenia przez formularz)

(skwer Pawła Adamowicza)

* godz. 13.30-14 – Uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku L. Ł. Zamenhofa

(stary kościół farny, ul. Kościelna 2)

* godz. 14-14.45 – Msza katolicka w języku esperanto

(Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19)

* godz. 15-16.30 – Seria prelekcji

* godz. 16.30-17 – Koncert Frey-Lech Band w składzie: Katarzyna Breczko (śpiew), Joanna Gryko (skrzypce), Liliana Czyżewska (gitara, śpiew), Mateusz Januszczyk (trąbka, śpiew), Lech Mazurek – prowadzący (akordeon cyfrowy, śpiew)

* godz. 17 – Prezentacja twórczości Lidii Ligęzy, Tomasza Chmielika i Waltera Żelaznego. Wręczenie nagród z okazji 50-lecia działalności w esperanckim ruchu

* godz. 18 – Koncert: Jomart i Natasa (Szwecja), laureaci prestiżowej nagrody w esperanckiej kulturze FAME

* godz. 19 – Tort Ludwika, 163. urodziny

(Klub Esperanto, ul. Piękna 3)

* godz. 20 – Spotkanie esperantystów z podwieczorkiem

Niedziela, 11 grudnia

* godz. 9-16 – Wycieczka do Białowieży (zgłoszenia przez formularz; organizatorzy nie zapewniają noclegów. Jeśli potrzebujesz pomocy z zamówieniem noclegu, skontaktuj się: espero.bialystok.pl)

23. Białostockie Dni Zamenhofa odbędą się przy wsparciu finansowym z budżetu miasta Białegostoku

Konkurs literacki „Czym jest dla mnie szczęście?" odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Białegostoku

Organizatorzy: Białostockie Towarzystwo Esperantystów, Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem