W parafiach archidiecezji białostockiej świece w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można nabywać już od pierwszej niedzieli Adwentu (27 listopada). A w chwilę później, 29 listopada, akcja Caritas zainaugurowana została oficjalnie po raz 29. Środki ze sprzedaży świec przeznaczone zostaną na pomoc najmłodszym w Polsce i za granicą. Skorzystają m.in. dzieci z Ukrainy, ale też Afryki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku Caritas przygotowaa 2 mln świec, które zapłoną na świątecznych stołach. Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię".

Dla dzieci polskich i ukraińskich

– Pozyskane podczas akcji fundusze umożliwią finansowanie działań dla najuboższych dzieci organizowane w parafiach oraz diecezjach. To m.in. zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku, posiłków, a także zajęć edukacyjnych w świetlicach oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu – informuje Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępczyni dyrektora Caritas Polska.

Letni wypoczynek dla dzieci pochodzących m.in. z rodzin zastępczych, niepełnych i ubogich to jedna z najważniejszych inicjatyw realizowanych m.in. dzięki środkom pozyskanym w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD). W tym roku taki wypoczynek zorganizowało w miejscach atrakcyjnych turystycznie blisko 40 Caritas diecezjalnych. Skorzystało z niego blisko 15 tys. dzieci, w tym 2 tys. dzieci z Ukrainy.

– Jednym z założeń tegorocznego wypoczynku organizowanego przez Caritas była integracja dzieci ukraińskich z dziećmi polskimi. Mając na uwadze traumatyczne przeżycia, jakich doświadczyli nasi najmłodsi ukraińscy goście, przeprowadzono specjalne warsztaty wspierające w zakresie edukacji, zdrowia psychicznego, sprawności fizycznej i szeroko rozumianej profilaktyki – dodaje Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Środki z akcji wspierają również program stypendialny „Skrzydła". W związku z kryzysem związanym z wojną za naszą wschodnią granicą do programu zostały włączone również dzieci ukraińskie uczące się w polskich szkołach. W tym roku, w ramach „Skrzydeł", Caritas przekazał najuboższym dzieciom polskim i ukraińskim 590 stypendiów. Ponadto 310 szczególnie uzdolnionych dzieci otrzymało stypendia w ramach programu "Skrzydła – Dwa Talenty", który wspiera rozwój ich pasji.

Serce dla Afryki, Madagaskaru i Wenezueli

Jak informuje w komunikacie Caritas – od 1996 r. część środków z akcji przeznaczana jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych regionach świata. Dzięki ofiarności Polaków w ubiegłych latach udało się m.in. odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych, i zorganizować dożywianie dzieci w dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli. W tym roku część funduszy z wcześniej prowadzonych akcji Caritas przekazał na wsparcie budowy przedszkola dla ok. 180 dzieci z rodzin zamieszkujących najbiedniejsze dzielnice Jaunde w Kamerunie. Budowę rozpoczęły polskie misjonarki, siostry pallotynki, które na co dzień posługują w Kamerunie, niosąc wsparcie najuboższym mieszkańcom tego kraju.

– Część środków pozyskanych z tegorocznej akcji WDPD (10 gr od każdej Świecy Caritas) również zostanie przeznaczona na wsparcie dzieł misyjnych, których adresatami są dzieci. Księża salezjanie pracujący na Madagaskarze zorganizują dożywianie dzieci z obszarów wiejskich dotkniętych suszą. Z kolei księża pallotyni będą prowadzić dożywianie dzieci emigrantów z terenów objętych działaniami wojennymi w Burkina Faso oraz kontynuować dożywianie dzieci z rodzin dotkniętych skrajnym ubóstwem w Wenezueli. Ze wsparcia skorzysta ok. pół tysiąca najmłodszych z krajów globalnego Południa – czytamy w komunikacie Caritasu.

Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?

* Odbierając Świecę Caritas w parafii lub placówce Caritasu

* Wysyłając SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)

* Dokonując płatności online lub wypełniając przelew  – na stronie Caritasu.

Dzieło, które łączy

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach, to jedna z najstarszych akcji Caritasu. Połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności Chrystusa oraz naszej solidarności z potrzebującymi.

Od 2000 r. WDPD jest akcją ekumeniczną, która obecnie organizowana jest przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Każdego roku odbywa się także jej wspólna inauguracja. W tym roku miała ona miejsce 29 listopada w Warszawie, w siedzibie Caritas Polska. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, pani Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Polskiej, ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor ośrodka ELEOS, a także przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego.

Związek Harcerstwa Polskiego dołączył do akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 1997 r., w ramach corocznej akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomienie, zapalone od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego, niesione są przez skautów z różnych krajów jako symbol jedności, braterstwa i pokoju. W tym roku przekazanie płomienia naszym harcerzom odbędzie się 11 grudnia. Dzięki nim światło w postaci zapalonych Świec Caritas trafi do naszych parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dając ludziom ciepło i rozpalając w sercach nadzieję. Nadzieję, że przyjdzie kiedyś czas bez głodu i wojen.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem