Uczą tańca, przygotowują spektakle, do projektów wciągają młodzież i dzieci, amatorów i zawodowców. Co z tej pasji tancerzy i choreografów wynika - zobaczyć można m.in. w najbliższy weekend, w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie tancerze pokażą swój spektakle. Ale to tylko część pomysłów Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, realizującego wraz z OiFP program "Przestrzenie Sztuki Białystok".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kuratorem programu jest znana choreografka Karolina Garbacik, współtwórczyni Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca (organizującego wiele ciekawych projektów, m.in. festiwal tańca współczesnego "Kalejdoskop"). W ramach programu "Przestrzenie Sztuki Białystok", realizowanego wraz z OiFP - w ciągu ostatnich dwóch miesięcy już wydarzyło się dużo, a do końca roku wydarzy się jeszcze sporo. Najbliższe spektakle do zobaczenia na scenie kameralnej opery przy Odeskiej w ciągu najbliższych dni to:

*piątek (25 listopada), godz. 19 – spektakl taneczny Kieleckiego Teatru Tańca. „Ballady Mickiewicza Tanecznie";

*niedziela (27 listopada), godz. 19 – spektakl w choreografii Magdaleny Niedzielskiej „Humanimal".

*środa (30 listopada), godz. 19, premiera, pt. „Trzech Budrysów" w choreografii i reżyserii Wojciecha Blaszko i Marcina Rogalskiego.

To tylko część wydarzeń w ramach programu. Sporo ich się już odbyło, a do końca roku, czyli zakończenia projektu, będzie ich znacznie więcej.

Przestrzenie Sztuki. Szczegółowe informacje

Tańczą uczniowie

Jednym z działań są minispektakle realizowane z uczniami. Podlaskie Stowarzyszenie Tańca do realizowanego w ramach programu projektu „Więcej niż Tańczące Parabole", zakładającego edukację nieformalną w obszarze tańca uczniów szkół średnich, wciągnęło cztery licea ogólnokształcące w regionie: III LO w Białymstoku, I LO w Łomży, I LO i II LO w Bielsku Podlaskim. Założenie jest takie, że po serii lekcji teoretycznych oraz wykładach perfomatywnych, młodzież liceów przygotowuje minispektakle pod kierunkiem choreografów, które prezentują przed publicznością.

Tydzień temu uczynili to już m.in. uczniowie z III LO w Białymstoku, dając pokaz w Danceoffni. W niedzielę (27 listopada) uczynią to uczniowie I LO w Łomży (godz. 18, Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży, ul. Wojska Polskiego 3), w poniedziałek (28 listopada) – uczniowie II LO w Bielsku Podlaskim (godz. 18 – Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim, ul. 3 Maja 2).

Projekt 'Przestrzenie Sztuki' w Białymstoku realizowany jest do końca roku 2022. W bogatym programie znalazły się m.in. spektakle, spotkania, warsztaty, potańcówka, rozmowy
Projekt 'Przestrzenie Sztuki' w Białymstoku realizowany jest do końca roku 2022. W bogatym programie znalazły się m.in. spektakle, spotkania, warsztaty, potańcówka, rozmowy  Fot. Materiały organizatorów/Anna Kalinowska

Taniec dla każdego

Animatorzy organizują też działania familijne – takim były choćby otwarte warsztaty tańców różnych narodów Europy dla dzieci i rodziców, które w Danceoffni poprowadziła pedagog specjalizująca się w tańcach charakterystycznych – Olesia Sheremet. Chętni skorzystali też z warsztatów dla instruktorów, choreografów i tancerzy (prowadzone przez Jana Saratę), czy warsztaty tańca ulicznego, prowadzone przez Michała Kaczorowskiego.

– Znajdujemy się właśnie w najbardziej gorącym, obfitującym w wydarzenia momencie realizacji programu Program Przestrzenie Sztuki Białystok. Przed nami bardzo dużo interesujących wydarzeń – spektakli, warsztatów, pokazów – spotkań ze sztuką tańca w różnych jej odsłonach. To szeroka oferta wydarzeń, w której niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Działania zaplanowano z myślą o bardzo zróżnicowanym odbiorcy, od dzieci, młodzieży przez rodziny po seniorów, oraz bardzo zróżnicowanych formach tańca, jak taniec klasyczny, współczesny, streetowy, ludowy. Do tej pory odbyło się wiele wydarzeń: spektakle, warsztaty, projekty edukacyjne, wystawa, pokaz filmów, potańcówka, spotkania choreografów i inne. Program edycji 2022 kończy się wraz z końcem roku. Wiele więc jeszcze przed nami – informuje Anna Kalinowska, koordynator promocji Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca (PST wraz OiFP to lokalni operatorzy programu, realizowanego pod auspicjami Ministerstwa Kultury przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).

Co się jeszcze wydarzy?

Co się jeszcze, poza wymienionym wyżej projektami, wydarzy się w grudniu i listopadzie?

* 17 grudnia – Opera i Filharmonia Podlaskiej zaprasza na stworzoną w ramach programu premierę krótkometrażowego spektaklu tanecznego, pt. „Legendy Romantyzmu" w reżyserii Roberta Burzyńskiego

* Trwają spotkania, pt. „Towarzyszenie tańcowi – jak prowadzić rozmowy o tańcu?" (to cykl warsztatów, których celem jest wyposażanie publiczności profesjonalnej w narzędzia do prowadzenia rozmów pospektaklowych. Do warsztatów wciąż można dołączyć).

* Performance – „Z ulicy na deski teatru" (w sobotę, 26 listopada, na scenie kameralnej OiFP oraz 6 grudnia 2022 w galerii handlowej odbędą się stworzone w ramach programu pokazy z udziałem tancerzy ulicznych.

* „Paralaksa" – czyli trzy premiery krótkometrażowe ujęte w jednym wieczorze – trwają próby i przygotowania w ramach projektu „Koncerty Poruszone. Paralaksa", którego finałem będzie prezentacja sceniczna trzech etiud tworzonych przez uczniów różnych szkół baletowych z Polski pod kierunkiem trzech choreografów do jednego utworu muzycznego Miłosza Bembinowa. Finałowa prezentacja będzie miała miejsce 20 grudnia o godz.18 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Podleśnej 2.

* 11 grudnia o godz. 19 – „U-czucie" – pokaz pracy warsztatowej z audiodeskrypcją – finał projektu prowadzonego z osobami niewidomymi i niedowidzącymi (projekt zaczyna się w grudniu – to cykl spotkań osób tańczących z osobami niewidomymi i niedowidzącymi). Efektem projektu będzie pokaz pracy warsztatowej z audiodeskrypcją, prezentowany na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej 11 grudnia o godz. 19.

* w grudniu w Studiu Działań Kreatywnych Danceoffnia zrealizowane zostaną dwa warsztaty w ramach projektu „Nauczyciel w podróży": (1) 10-11 grudnia warsztat „Pomyśl ciałem, rusz głową" z Karoliną Januszek, dla młodzieży i osób dorosłych oraz (2) 17-18 grudnia „Warsztaty tańca współczesnego" z Mikołajem Karczewskim dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat.

* 11 grudnia odbędą się warsztaty w ramach zdrowotnego komponentu programu pt. „Profilaktyka urazów – Automasaż" z Izabelą Zawadzką dedykowane tańczącej młodzieży i osobom dorosłym.

Aktualne informacje dotyczące wydarzeń znaleźć można na stronie na stronie Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Projekt 'Przestrzenie Sztuki' w Białymstoku realizowany jest do końca roku 2022. W bogatym programie znalazły się m.in. spektakle, spotkania, warsztaty, potańcówka, rozmowy
Projekt 'Przestrzenie Sztuki' w Białymstoku realizowany jest do końca roku 2022. W bogatym programie znalazły się m.in. spektakle, spotkania, warsztaty, potańcówka, rozmowy  Fot. Materiały organizatorów/Anna Kalinowska

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Heh, Białystok... ciekawe, czy ktoś spróbował kupić bilet na dzisiejszy, niedzielny spektakl? Wiadomo, dlaczego opera i jej strona, to katastrofa... - powód ten sam, co w stadninie w Janowie.
  Repertuar>projekty> w przewinąć do połowy strony i jest "przestrzenie sztuki Białystok"> na dole jest link do FB > na FB jest link w wyróżnionych do dzisiejszego spektaklu> tam jest link po bilet.

  Czasem zastanawiam się, czy w Białymstoku działa jakaś mroczna siła, która próbuje utrudnić dostęp do jakże ubogiej oferty kulturalnej? Tutaj nie działa żaden serwis z zapowiedziami. W Wyborczej to są tylko artykuły po wydarzeniach.
  Kiedyś brało się jedną z trzech gazet lokalnych i w każdej było info o weekendowych wydarzeniach.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0