W Białymstoku kończy się wyjątkowy festiwal im. Izabeli Branickiej, po raz 12. organizowany przez pasjonatów z Fundacji "Pro Anima", propagujących muzykę minionych stuleci. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Łotewscy artyści wykorzystują dudy i lirę korbową, oba udokumentowane w tradycyjnej muzyce łotewskiej, a także narodowy instrument kokle (rodzaj bałtyckiej cytry skrzynkowej).
– Dialogi muzyki dawnej i instrumentalne improwizacje są wyjątkowe, tworząc niespotykaną atmosferę, w której przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Schola Cantorum Riga wykonuje chorał gregoriański i inne repertuary muzyki dawnej. Szczególne uznanie publiczności otrzymują programy wykonywane wspólnie z gościnnymi artystami reprezentującymi różne instrumenty: lira korbowa, dudy, flet, duduk, organy, marimba, instrumenty perkusyjne, gitara akustyczna, saksofon – informują organizatorzy koncertu.
LINK DO TRANSMISJI KONCERTU: niedziela (20 listopada), godz. 19
I przypominają:
– Schola Cantorum Riga już od ponad dwóch dekad regularnie wykonuje chorał gregoriański i inne utwory muzyki dawnej, opierając swoją interpretację na studiach najstarszych rękopisów neumatycznych. Na przestrzeni lat rozwinęła się w grupę o bardzo szerokim i zróżnicowanym repertuarze. Jej głównym celem jest wykonywanie muzyki na wysokim poziomie artystycznym i profesjonalnym, co znajduje odzwierciedlenie w licznych koncertach grupy na Łotwie i za granicą oraz w jej regularnych projektach nagraniowych.
Chociaż Schola Cantorum Riga wykonuje głównie muzykę średniowiecza, okazjonalnie wykonuje również kompozycje współczesnych kompozytorów (jak Rihards Dubra, Henning Sommerro, Nic Gotham, Ren?te Stivri?a itp.), które często są tworzone specjalnie dla zespołu. Jednym z najważniejszych miejsc Schola Cantorum Riga jest katedra w Rydze, w której zrealizowano niezliczone projekty koncertowe obejmujące muzykę dawną, a także prawykonania kompozycji współczesnych kompozytorów.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze