Podlaski Urząd Wojewódzki opublikował w piątek (14 października) wykaz punktów wydawania preparatów jodowych w naszym regionie. Urzędnicy przypominają, aby jodek potasu zastosować tylko i wyłącznie w momencie wystąpienia zagrożenia, a nie profilaktycznie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podlaski Urząd Wojewózki w piątkowym komunikacie stwierdza: "W ramach rutynowych działań, przewidzianych w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego, w całym kraju powstały punkty wydawania preparatów jodowych".

LISTA PUNKTÓW WYDAWANIA JODKU POTASU

Jak przypominają urzędnicy, punkty wydawania jodku potasu utworzyły samorządy w obiektach użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, przychodnie, świetlice wiejskie czy OSP. Za dystrybucję preparatu odpowiadały powiatowe jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Powtórzono: "W województwie podlaskim, tak jak w całym kraju, nie ma obecnie zagrożenia, a utworzenie punktów wydawania jest elementem działań prewencyjnych" - jak można zrozumieć - głównie związku z wojną w Ukrainie.

Jodek potasu. Co robić w razie skażenia radiacyjnego?

Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy przebywający w województwie podlaskim zostaną o tym powiadomieni wszelkimi dostępnymi i możliwymi kanałami informacyjnymi. Eksperci podkreślają, że dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia powinni wziąć dwie tabletki, dzieci w wieku 3-12 lat 1, zaś dzieci w wieku 1 miesiąca do 3. roku życia pół. Noworodkom podaje się ćwiartkę tabletki.

Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu. Nie należy stosować preparatów na własną rękę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Link do wykazu prowadzi do pliku na lokalnym dysku użytkownika joakli w katalogu Pobrane :D
  Fix it pls.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0