Podlaski Urząd Wojewózki w piątkowym komunikacie stwierdza: "W ramach rutynowych działań, przewidzianych w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego, w całym kraju powstały punkty wydawania preparatów jodowych".
LISTA PUNKTÓW WYDAWANIA JODKU POTASU
Jak przypominają urzędnicy, punkty wydawania jodku potasu utworzyły samorządy w obiektach użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, przychodnie, świetlice wiejskie czy OSP. Za dystrybucję preparatu odpowiadały powiatowe jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
Powtórzono: "W województwie podlaskim, tak jak w całym kraju, nie ma obecnie zagrożenia, a utworzenie punktów wydawania jest elementem działań prewencyjnych" - jak można zrozumieć - głównie związku z wojną w Ukrainie.
Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy przebywający w województwie podlaskim zostaną o tym powiadomieni wszelkimi dostępnymi i możliwymi kanałami informacyjnymi. Eksperci podkreślają, że dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia powinni wziąć dwie tabletki, dzieci w wieku 3-12 lat 1, zaś dzieci w wieku 1 miesiąca do 3. roku życia pół. Noworodkom podaje się ćwiartkę tabletki.
Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu. Nie należy stosować preparatów na własną rękę.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Fix it pls.