Fascynował ją teatr, terapia przez dramę, siła słowa. Przez kilka dekad uczyła wiedzy o teatrze kolejne pokolenia studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Nie tylko w teorii, ale i w praktyce - z pasjonatami teatru przygotowała wiele spektakli. Nie żyje Mariola Wojtkiewicz, wieloletnia wykładowczyni na Wydziale Nauki o Edukacji UwB (wcześniej wydziale pedagogiki i psychologii).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pasję do teatru wyniosła ze szkoły - przed laty ukończyła wydział aktorski białostockiej Akademii Teatralnej. Ale ostatecznie do kreacji na scenie popychała innych, wspierając reżysersko i przygotowując ze studentami Uniwersytetu w Białymstoku wiele spektakli. Na tej uczelni prowadziła m.in. Studenckie Koło Teatralne „StuKotT", realizując niełatwe teksty - bo m.in. dramaty Becketta, Różewicza, Mrożka, Villqista, czy przekładając na scenę teatralną najnowsze, świeże teksty prozatorskie, jak choćby „Monologi waginy" według prozy Eve Ensler. Ze studentami prowadziła też zajęcia z wiedzy o teatrze, sztuki słowa i terapii przez dramę a także warsztaty zachowań komunikacyjnych.

Kreacja towarzyszyła jej też w życiu codziennym - uwielbiała projektowanie ogrodów, otaczanie się antykami niczym teatralnymi dekoracjami.

Zapamięta ją na pewno wielu pasjonatów słowa - jako członkini Stowarzyszenia Schola Humana, współorganizowała konkursy recytatorskie, wieczory poetyckie i warsztaty teatralne dla licealistów.

Jak przypomina Zakład Antropologii Kultury Uniwersytetu w Białymstoku (dawne kulturoznawstwo) - wspierała też Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", prowadząc zajęcia dla studentów z Białorusi oraz uczestnicząc w szkoleniach i kursach metodycznych organizowanych przez „Wspólnotę" dla nauczycieli z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy.

Wrażliwe na moc przekazu ucho, otwarte serce nie pozwalało jej siedzieć bezczynnie też w chwili, gdy minister Przemysław Czarnek zaczynał swoje pierwsze szkodliwe popisy - w 2020 roku wraz z blisko 70 innymi pracownikami Uniwersytetu w Białymstoku, reprezentującymi nauki społeczne i humanistyczne - domagała się, niestety bezskutecznie, odwołania ministra.

Na Facebooku Mariolę Wojtkiewicz żegnają przyjaciele. Prorektor Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Krzysztof Korotkich napisał: "Odeszła Przyjaciółka. Zgasło światło". Kierownik Zakładu Edukacji Artystycznej prof. UwB Marzanna Morozewicz zamieściła post: "Mariola reżyserować będzie już tylko niebiańskie spektakle... Kochana, do zobaczenia w lepszym i piękniejszym świecie". Z kolei dr Wojciech Siwak, długoletni współpracownik Marioli Wojtkiewicz z Wydziału Nauk o Edukacji napisał: "Pokój Twojej duszy, kochana Mariolu. Matkuj w lepszym świecie, gdzie Twoja dobroć, empatia i mądrość będą nagrodzone. Spoczywaj w pokoju".

Mariolę Wojtkiewicz żegnają też studenci z Koła Teatralnego "StuKoT" oraz koledzy i koleżanki ze Stowarzyszenia 9dwunastych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem