Do tej pory wszystko się układało. W Białymstoku dostali schronienie, opiekę i salę do ćwiczeń, na której nie żałują wylewanego potu. Tancerze i tancerki z Charkowa i Zaporoża mieli pojechać w połowie września na turniej do Austrii, ale właśnie dowiedzieli się, że sponsor, który miał zapewnić im dojazd, wycofał się. Cała nadzieja w zrzutce i hojności Polaków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Kochani, wbrew wszystkiemu złemu, co się rozlewa dookoła, dzieje się też dużo dobrego. Do Białegostoku udało się dojechać 40 tancerkom i tancerzom z Charkowa i Zaporoża. Mają od 5 do 25 lat, w większości to dziewczyny. Miasto Białystok dało wikt i opierunek, Politechnika Białostocka udostępniła im salę. Ćwiczą w niej po 6 godzin dziennie. Przygotowali kapitalne, energetyczne, rock&rollowe show o japońskiej wojowniczce Mulan. Mieli z nim pojechać 15 września na turniej do Austrii. I kilka dni temu dowiedzieli się... że sponsor, który miał im zapewnić dojazd, wycofał się. Nie pozwólmy, by przez taki drobiazg tańczące wojowniczki i wojownicy musieli się poddać. Potrzebują AŻ i TYLKO 20 tys. zł na autobus. Zrzućmy się, choćby po kilka złotych. Obiecują, że jeśli zdobędą medal, będzie dla wszystkich, którzy im pomogą - napisało Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, uruchamiając zrzutkę:

Tu można wpłacić pieniądze

W dyscyplinie akrobatyki zdobyli, co się da

Sportowy Klub SUMMIT to utytułowany zespół z dużymi osiągnięciami w rock'n'rollu akrobatycznym, wielokrotny mistrz Ukrainy, a także medalista międzynarodowych zawodów Światowej Federacji Rock'n'Rolla Akrobatycznego WRRC. Istnieje od 25 lat. W dyscyplinie akrobatyki rock&roll osiągnął już chyba wszystko. Tylko w 2021 roku jego zawodnicy zdobyli złoty i srebrny medal mistrzostw świata w kategorii juniorów, brązowy medal mistrzostw świata w kategorii juniorów, brązowy medal mistrzostw świata kobiet.

Jednak hala sportowa, w której trenowali w Charkowie, została zbombardowana. Ludzie nie mogą tam spotykać się w większych grupach, bo to niebezpieczne. Tancerze przestali więc ćwiczyć. Uciekając przed wojną, rozjechali się po kraju i Europie. Mimo to SUMMIT w tym roku otrzymał zaproszenia na prestiżowe turnieje: w Austrii, Krakowie (1 października), na Słowacji (15 października) i w Finlandii (12 listopada). Trenerzy postanowili nie rezygnować.

Tancerze i tancerki z Charkowa i Zaporoża
Tancerze i tancerki z Charkowa i Zaporoża  Fot. Materiały prasowe

Sportowa rodzina zaopiekowana

W marcu w Białymstoku znalazła schronienie przed wojną Maryna Michno, jedna z trenerek. Wspierana przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK w sierpniu zaprosiła na Podlasie 40-osobową grupę taneczną, żeby mogła przygotować się do turniejów. Udało im się pokonać trudną drogę i granicę.

Mieszkają w domu studenta Gamma na terenie kampusu Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej. Korzystają z pomieszczeń hali widowiskowo-sportowej uczelni, które pod względem logistycznym są najkorzystniejszym obiektem do przeprowadzania treningu grupy. Organizacyjnie grupę wspiera Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej „Widok".

– Mamy przyjemność gościć ukraińską młodzież. Grupa jest zakwaterowana w jednym z naszych akademików, gdzie mają bardzo dobre warunki bytowe. Mają też blisko na codzienne treningi, bo korzystają z uczelnianej hali sportowej, wyposażonej w siłownię oraz prysznice – mówi kanclerz Politechniki Białostockiej Wojciech Konopacki.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Politechnice Białostockiej za to, że zapewniła nam mieszkanie i udostępniła piękną, dużą salę do treningów. Dzięki temu mamy bardzo dobre warunki, ułatwiające przygotowanie do turnieju – mówi Maryna Michno, trenerka grupy SUMMIT. – Jesteśmy też wdzięczni miastu Białystok, że zaopiekowało się naszą sportową rodziną. Dziękujemy, że możemy tu przebywać, bo sytuacja w Ukrainie jest teraz bardzo trudna i nasze dzieci nie mają możliwości, by trenować. Tu mamy godne warunki, dzięki którym dzieci mogą przygotować się do turnieju oraz wyjazdu, żeby zaprezentować swoje umiejętności i zdobyć wysokie miejsca.

Tancerze i tancerki z Charkowa i Zaporoża
Tancerze i tancerki z Charkowa i Zaporoża  Fot. Materiały prasowe

Stają do walki o rock&rolla

Przez ostatni miesiąc w Białymstoku młodzież przygotowywała show. Tańczy z taką energią i mocą, że ściany się trzęsą.

– To bardzo trudny taniec. Bardzo szybki i jednocześnie piękny, z wysokim podnoszeniem nóg, rąk, z wyrazistymi kostiumami oraz muzyką. Trzeba bardzo dużo czasu poświęcić na treningi, żeby zdobyć miejsca na podium. Bardzo dbamy o to, żeby dopracować wszystkie elementy występu – wyjaśnia jedna z zawodniczek, Julija Michno.

Treningi zespołu w Hali Widowiskowo-Sportowej Politechniki Białostockiej odbywają się od poniedziałku do soboty, po sześć godzin dziennie!

– Poranny trening trwa trzy godziny, drugi – wieczorny – także. W ciągu doby wychodzi sześć godzin, jednak to wciąż zbyt mało. Do dopracowania jest bardzo dużo niuansów, aby każda linia, figura była bardzo ładna i precyzyjna – tłumaczy Maryna Michno. – Zaczynamy rozgrzewką, następnie dopracowujemy każdy element. Potem wykonujemy trening siłowy. Musimy pracować nad mięśniami. Nasz sport wymaga ogromnego wysiłku fizycznego i mentalnego. W Białymstoku zostaniemy do 15 września. Potem wyjeżdżamy na pierwsze zawody do Austrii - planowała.

Byli już gotowi pokazać się na scenie, na miejscu mają wszystko zapewnione, ale na dwa tygodnie przed zawodami od jednego ze sponsorów przyszła informacja, że z powodu inflacji nie jest w stanie zapłacić za transport tancerzy.

- Mamy dwa wyjścia: albo spakować się i wracać do domu, albo jeszcze raz zawalczyć – mówi Maryna, trenerka. – Stajemy do walki, a raczej do rock&rolla. Jeśli uda nam się dojechać do Villach, trzymajcie za nas kciuki. Medal będzie też dla Białegostoku i wszystkich, którzy nam pomogli.

Stowarzyszenie WIDOK zachęca: - Wojowniczki nie poddają się jednak z tak głupiego powodu. Mają tydzień na zebranie 20 tys. zł na autobus, który dowiezie je na zawody. Zrzućmy się!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ależ tu się putinowskich śmierdzących onuc zbiegło. Na wymioty bierze.
  Mam nadzieję, że uda się zebrać potrzebną sumę i ci utalentowani młodzi ludzie będą mogli wyjechać na konkurs.
  P.S. Je.ać kacapskich troli i kiboli.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A gdzie link do zbiórki? Czy coś przeoczyłam?
  @Aa11
  Jest w tekście. Wpłaciłam i udostępniłam na FB.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  A ukraińska oligarcha trzepie miliony...Oni jakoś nie biednieją! Dlaczego?
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  Nie mam nic przeciwko Ukraińcom, ale to wszystko zaczyna robić się niesmaczne. Słyszę ciągłe nawoływanie do pomocy. Widzę jakimi brykami jeżdżą młodzi Ukraińcy po Warszawie i nietylko, najdroższe mieszkania wynajmują Ukraińcy. Pytam się czy nie oni powinni nawolywac o pomoc dla swoich rodaków, oraz sami robić zrzutkę? Ta serdeczność wobec nich, zaczyna być nieznośna GW zwolnij trochę. Na większym terytorium Ukrainy nie ma żadnych działań wojennych.
  @Adamlw
  W punkt.A na przykład na portalu Siepomaga coraz więcej osób umierajacych na raka błaga o pomoc...
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @sebastian666
  Nie chcesz to nie wpłacaj a nie płaczesz na forach.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A co zrobił w ich sprawie prezydent Ukrainy Załenski - mądrzejszy w TV, niż Lenin, Morawiecki i Kaszpirowski razem wzięci? W Kijowie nie ma wojny. Niech Załenski w swoim typowym, to jest bezczelnym, stylu każe kanclerzowi Austrii przyjąć ich po ukraińsku, czyli za darmochę i wszystko!
  @raszka11
  Żałosny jesteś kacapski trolu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Tak zapewnijmy każdemu Ukrowi po 5 tysięcy gwarantowanego socjalu co miesiąc, bez względu czy siedzi w Polsce czy na Ukrainie, a sami zdychajmy z głodu!
  @AutonomiaWielkopolskaTeraz
  Obrzydliwy komentarz. Ale jeśli faktycznie zdychasz z głodu, to na ciebie też się zrzucimy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @_sparrow_
  Wejdź na Siepomaga. Tam pomagaj! Ludzie chorzy na raka krzyczą z bolu i...kogo to obchodzi?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @sebastian666
  Obchodzi bardzo wielu ludzi, sądząc z ilości zrzutek i wpłat na siepomaga.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0