Przenosiny w czasie w Parku Militarnym, potańcówka na Plantach, szaleńcze rytmy electro i techno na stadionie, ambient w Pałacu Branickich, plenerowy piknik artystyczny, poruszające spektakle, oryginalny pokaz filmowy w kinie Forum, Narodowe Czytanie Mickiewicza w amfiteatrze, kosmiczne klimaty w kampusie, a może Dzień Ogórka? Co prawda już po wakacjach, ale weekend pod względem imprez w Białymstoku i regionie szykuje się bardzo intensywny. Sprawdź, wybierz i dobrze się baw.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sobota. Klimat z XVII w. w Parku Militarnym

Pomysł na familijną sobotę? Urodziny Muzeum Wojska i festyn, w którym pokazy i gry przeniosą widzów do XVII w.

Muzeum Wojska tym razem zaprasza do swej plenerowej miejscówki w Parku Militarnym przy ul. Węglowej, który zamieni się w obozowisko szlacheckie sprzed 400 lat. A sprawią to rekonstruktorzy z Agencji Eventów Historycznych „Sarmata", którzy w realiach XVII-wiecznej Europy czują się jak ryba w wodzie. I taką też wyprawę w przeszłość zaserwują. Festyn odbędzie się w godz. 9.30-16.30. A w programie m.in.: obozowisko szlacheckie (godz. 11); pokazy szermierki; musztry (godz. 14); artyleryjski (godz. 15).

Weekend. Up To Date Festival!

Od wczoraj w Białymstoku trwa Up To Date Festival. Trzy dni, ponad 50 koncertów, trzy miejscówki, pięć scen. W swoje muzyczne przestrzenie festiwalowiczów zabierze ponad 50 twórców z Polski i zagranicy.

Metafizyczne, mroczne, choć czasem też relaksujące klimaty muzyczne spod znaku ambientu od piątku do soboty wypełniają salę Pałacu Branickich. Beats Stage, Pozdro Techno Stage oraz Czwarta Scena Czwórki ulokowały się we wnętrzach podziemnych parkingów Stadionu Miejskiego. Ci zaś, którzy będą chcieli się znaleźć nocą w bardziej kameralnej przestrzeni – już po północy mogą się przenieść na afterparty do klubu FOMO przy ul. Białówny.

Line-up jest olbrzymi, wystarczy przejrzeć program (uptodate.pl). Na stadionie obok transowych rytmów techno generowanych za pomocą nowoczesnej aparatury usłyszeć można mocny miks rapu, punka i innych gatunków (jak choćby w sobotnim projekcie artysty 1988, który na festiwalu do prezentacji swej płyty producenckiej „Ruleta" zaprosi m.in. takich twórców, jak asthma, Kacha Kowalczyk, Barto Katt, Had Hades, Kosi, NATH, Rosalie, TONFA i Zdechły Osa). W niedzielę w Pałacu Branickich zabrzmią natomiast elektroniczne peregrynacje w połączeniu z wiolonczelą (Resina). Czy klasyczne ambientowe brzmienie, łączone z gitarą elektryczną w wykonaniu legendarnego belgijskiego artysty dźwiękowego Dirka Serriesa, od ponad 30 lat eksperymentującego z muzyką z pogranicza awangardy, industrialu i ambientu. A to tylko wycinek propozycji festiwalowych.

Organizatorzy zapraszają znów do siebie słuchaczy 50+ za darmo, powraca też pocztówkowy kramik „Wyślij pocztówkę do Babci". Nowością będą zaś prowadzone po raz pierwszy na festiwalu badania socjologiczne – za pomocą anonimowej ankiety. Na festiwalu można też skorzystać z szybkich anonimowych testów pod kątem HIV.

Program: uptodate.pl

Sobota i niedziela. BTL znów gra

Białostocki Teatr Lalek jako pierwszy zaprasza na jesienne spektakle w sobotę i niedzielę. W sobotę o 19, w niedzielę o 18 zagra „Szewców" Witkacego w reż. Konrada Dworakowskiego. Choć napisany w latach 30. dramat o mechanizmach władzy i rewolucji boleśnie zyskał na aktualności i rezonuje z tym, co się dzieje wokół. BTL w weekend zagra też coś dla dzieci – bajkę „Czerwony Kapturek" w reż. Andrzeja Zaborskiego (sob., 16; niedz., 14).

Sobota. Wybitnie złe produkcje filmowe, ale i tak to Najlepsze z Najgorszych

Czasem filmy są tak złe, że zaczynają fascynować. I tak dzieje się w przypadku dwóch filmów z lat 80., które kino Forum zamierza zaprezentować w nocnym seansie w sobotę (3 września). - W ramach pokazu „Najlepsze z najgorszych: Double Feature" proponujemy dwie wybitnie złe produkcje filmowe: "Śmierć w miękkim futerku" i "Wagary" z młodym Bradem Pittem - zaprasza Maciej Rant, kierownik kina Forum.

Pierwszy film – „Śmierć w miękkim futerku" (1988) w reż. Greydona Clarka zacznie się w sobotę (3 września) o 20.30 w kinie Forum i opowiada o wakacyjnym rejsie po Morzu Karaibskim w towarzystwie podejrzanej załogi i zmutowanego kota. Drugi film to „Wagary" (1989) w reż. Rospo Pallenberga i rozpocznie się o godz. 22.30. Pojedyncze bilety na oba filmy to 22 zł (w kasie kina Forum) i 18 zł (online), karnet – 40 zł.

Sobota. Otwarty Piknik Artystyczny

Plener malarski dla chętnych, koncerty i jam session. Na miłe popołudnie i wieczór na białostockich Skorupach w międzynarodowym towarzystwie w sobotę (3 września) od 12 zapraszają Fundacja Polza i pasjonaci ze stowarzyszenia Arteko. Warto tam wpaść z własnym kocem i piknikowym koszem, posłuchać innych, podzielić się własnym talentem.

W sobotę przy Dworku Herbstów na białostockim osiedlu Skorupy (ul. Nowowarszawska 32) spotkają się twórcy z Białorusi, Ukrainy i Polski, aby razem spędzić sobotnie popołudnie, poznać się, nawiązać kontakty oraz zaprezentować swoją twórczość białostoczanom.

– W samo południe rozpoczniemy plener malarski otwarty dla wszystkich chętnych uzdolnionych plastycznie. Namalują impresje Dworku Herbstów pod okiem białoruskiej malarki Aliny Lark, której obrazy będzie można oglądać przez cały czas imprezy. Od godz. 16 zapraszamy muzyków, śpiewaków i tancerzy do zaprezentowania się publiczności, a od godz. 20 profesjonalni muzycy z Białorusi i Ukrainy rozpoczną koncerty piosenki poetyckiej oraz coverów utworów zespołów białoruskich i ukraińskich – zaprasza Piotr Znaniecki z Fundacji Arteko.

Sobota. Spektakl, który wyprzedził czas

Mała wieś, miejscowe układy, hierarchie i wizje życia, gdy oto nagle zjawiają się Obcy. Przestraszeni, potrzebujący pomocy. I co teraz? Niezwykły, przejmujący spektakl "Ciemna Woda" lubelskiej Bramy Grodzkiej-Teatru NN zobaczyć można w sobotę (3 września) o 18 w niewielkiej przygranicznej Czeremsze. Fascynujące, jak spektakl wyprzedził czas - powstał bowiem jeszcze przed kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej.

Spektakl „Ciemna Woda" rozpocznie się o godz. 18 w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze, wstęp wolny.

Ci, którzy już spektakl lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN" - widzieli, najczęściej nie mogą uwierzyć, że tekst sztuki napisany został w ub.r., a prace nad przedstawieniem ruszyły na kilka miesięcy przed tym, gdy na granicy polsko-białoruskiej zaczął się dramat uchodźców i migrantów, próbujących przedostać się do lepszego świata, a których strażnicy, mimo próśb o azyl wywozili (i nadal to czynią) do lasu, przepychali za granicę. Sztuka Amanity Muskarii to na swój sposób przeczucie tego, co zaczęło się dziać we wrześniu 2021, a przecież powstała w czasie, gdy jeszcze nikt nie przewidywał, że dojdzie do takiej aberracji w demokratycznym kraju, że udzielanie pomocy potrzebującym będzie ścigane przez polskie państwo, że prawo będzie notorycznie łamane, że wartości zdewaluują się całkowicie, że wreszcie polskie społeczeństwo tak mocno się podzieli w kwestii pomocy ludziom na polsko-białoruskiej granicy. W „Ciemnej Wodzie" niczym w lustrze odbija się Polska i Polacy, polska mentalność. I w wielu aspektach nie jest to krzepiący obraz.

Spektakl miał premierę dokładnie przed rokiem, zrealizował go Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN" w Lublinie, a wyreżyserowali Arkadiusz Ziętek i Witold Dąbrowski. Swoje przedstawienie nazwali „dziwowiskiem" powstałym z fascynacji tekstem dramatu Amanity Muskarii.

Sobota. Narodowe Czytanie. Posłuchaj "Ballad i romansów" Mickiewicza

Mamy wrzesień, czas na Narodowe Czytanie. W sobotę (3 września) w całym kraju oraz w różnych punktach regionu zabrzmią poetyckie frazy z "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w 200. rocznicę wydania dzieła. W Białymstoku główne uroczystości zaczną się od godz. 9 w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Warto też wpaść o 14 do Centrum im. Zamenhofa, gdzie Mickiewicz zabrzmi w języku esperanto.

W amfiteatrze zaplanowano m.in.: od godz. 10 – czytanie fragmentów „Ballad i romansów" przez gości oraz uczestników wydarzenia (przewidziano nagrody dla czytających), od godz. 12 – koncert Wolskiej (jednoosobowy projekt Kasi Garłukiewicz-Szubzdy, który zaprezentuje w towarzystwie instrumentalistów: Maksyma Fedorova – pianisty i Dawida Borowskiego – skrzypka). Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz książek za 2 zł (parking od ulicy Kijowskiej).

O godz. 14 warto wpaść zaś do Centrum im. Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19, które nieustająco rozpowszechnia wiedzę na różne sposoby o swoim patronie – pochodzącym z Białegostoku lingwiście i lekarzu oraz dziele jego życia. Centrum im. Zamenhofa organizuje Narodowe Czytanie „Ballad i romansów" w języku esperanto – „Baladoj kaj romancoj".

- Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania Białostocki Ośrodek Kultury, Białostockie Towarzystwo Esperantystów oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zapraszają na promocję nowego wydania „Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w tłumaczeniu na esperanto. Esperantyści zainscenizują jedną z ballad – informuje Katarzyna Lewończuk-Bancerewicz z Centrum im. Zamenhofa, podlegającego Białostockiemu Ośrodkowi Kultury. CLZ zaprosi też na poczęstunek oraz muzykę w wykonaniu zespołu Lecha Mazurka. Podczas spotkania będzie można otrzymać książkę w wersji esperanckiej lub polskiej ostemplowaną okolicznościową pieczątką z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Sobota. Kosmiczny Kampus zaprasza

Coś dla miłośników astronomii i w ogóle wszystkich ciekawych świata i nieba. W sobotę (3 września) na Kosmiczny Kampus zaprasza Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku. W programie - dużo atrakcji - pokazy w Planetarium UwB, podróże po Układzie Słonecznym, eksperymenty z magnetyzmem, kolorami i barwami, warsztaty z tworzenia obrotowych mapek nieba i zegara słonecznego oraz obserwacje Słońca przez teleskop Lunt.

„Kosmiczny Kampus" to wydarzenie edukacyjne dla całej rodziny, w godz. 12-16 organizowane na terenie nowoczesnego kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1. Wszystko dziać się będzie w Planetarium i Obserwatorium UwB oraz w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Na wszystkie imprezy - wstęp wolny. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę widzów w Planetarium – wymagana jest wcześniejsza rejestracja na pokazy w tym obiekcie. Rejestracja odbywa się przez przygotowany formularz rejestracyjny: https://bit.ly/3TfE8k5 (każda grupa może liczyć maksymalnie 32 osoby. Potwierdzeniem kwalifikacji do danej grupy jest mail zwrotny od organizatora wydarzenia – CPN UwB).

– Najmłodszych zapraszamy na barwną animację „Myszki i księżyc", starszych na film edukacyjny „Wszechświat i cała reszta". Perfekcyjny wizualnie i muzycznie seans pozwoli widzom odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Po filmie w Planetarium prof. Marek Nikołajuk z Wydziału Fizyki UwB zabierze widzów na wyprawę po Układzie Słonecznym – dodaje Dorota Sawicka.

Kosmiczny Kampus otwarty będzie od godziny 12 do 16. Przez ten czas działać będzie strefa animacji i pokazów astronomicznych oraz edukacyjnych.

Wstęp do strefy nie wymaga wcześniejszej rejestracji (ta obowiązuje tylko na pokazy w Planetarium).

O godzinie 15 interaktywny multimedialny wykład o Słońcu i obserwacjach tej niezwykłej gwiazdy poprowadzi Robert Nowakowski z Kosmicznej Akademii.

Niedziela. Potańcz sobie w parku

Była na początek lata, będzie na jego koniec. W niedzielę od 17 do 22 w ogrodach Branickich, coś, co białostoczanie uwielbiają wyjątkowo: miejska potańcówka!

W tymczasowy parkiet do tańca znów zamieni się suchy staw w przypałacowych ogrodach, pod lampionami zabrzmi muzyka na żywo, w sielskim nastroju można będzie sobie rozłożyć koc i urządzić piknik. A przede wszystkim potańczyć – do tańca zagra Orkiestra Live, co oznacza, że nie zabraknie muzyki pop i pop-rock z lat 70. i 80. oraz najnowszych przebojów. Na miejską zabawę w godz. 17-22 zaprasza miasto Białystok i proponuje też dodatkową atrakcję – każdy chętny będzie mógł spróbować bezpłatnie chłodnika podlaskiego. Potrawę przygotuje kucharz Mariusz Kisiel, finalista „MasterChefa", przy pomocy uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku.

Niedziela. Dzień Ogórka w Kruszewie

W tej wsi w niedzielę ogórek będzie na pierwszym planie. Kruszewo zaprasza na Ogólnopolski Dzień Ogórka.

Od 13.30 do 19 w niewielkiej wsi, słynącej z upraw ogórka oraz starych, sekretnych przepisów na jego przetwory, spróbować można będzie ogórkowych specjałów, odwiedzić stoiska z regionalnymi przysmakami i rękodziełem, posłuchać koncertów. O 14.30 rozpocznie się blok koncertowy. Wystąpią: Klepaczanki, dziecięco-młodzieżowa grupa wokalna Rytmy Czasu (godz. 15), zespół disco Kwestia 07 (godz. 16), tajemnicza „muzyczna niespodzianka" (godz. 17), zespół Szeptucha (godz. 18). 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem