Jest niedaleko Białegostoku, nieopodal wsi Solniki pod Zabłudowem, pewna niezwykła leśna polana. Jest na polanie niezwykła stodoła. A w stodole od połowy lata dzieją się rzeczy fascynujące: aktorzy wciągają widzów w teatralne, surrealistyczne światy, muzycy generują różne brzmienia, odbywają się warsztaty i pokazy. Siedlisko Kultury Solniki 44 w weekend (30-31 lipca) rusza z programem letnio-jesiennym. Na początek: filmowe pokazy w lesie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kto w Solnikach podczas poprzednich edycji był, ten wie, jaka to wyjątkowa artystyczna przestrzeń w pięknych okolicznościach przyrody. Kto jeszcze nie był – wybrać się powinien koniecznie. Wydarzeń rozciągniętych w czasie od przełomu lipca i sierpnia do połowy października będzie sporo. A wszystko – za darmo, trzeba się tylko postarać o bezpłatne wejściówki.

Obowiązuje e-mailowa rezerwacja, otwierana na tydzień przed wybraną pozycją programu, pod adresem: info.solniki44@gmail.com.

Grupa Coincidentia zaprasza

– Będziemy gościć pokazy artystów z Polski, Węgier i Niemiec adresowane do widzów w każdym wieku. Wśród wydarzeń tegorocznego programu oprócz spektakli teatralnych znajdą się warsztaty artystyczne, projekcje filmów, koncerty. Tegoroczny plan wydarzeń odbędzie się w ramach kilku projektów, których jesteśmy organizatorami, partnerami lub beneficjentami - LasFest, LasKids, Teatr Polska oraz OFF Polska – zapraszają Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk.

To dzięki nim polana w Solnikach 44 tętni od lat artystyczną energią. Dwoje pasjonatów, aktorów, chcących się dzielić z innymi artystyczną energią, duet na scenie i w życiu – czyli znakomita Grupa Coincidentia. Od kilkunastu lat realizują konsekwentnie swoją teatralną i animacyjną pasję. Znakomici aktorzy na tworzeniu spektakli nie poprzestali, kilka lat temu postanowili zbudować nowe miejsce na mapie teatralnej Podlasia: Solniki 44.

To ośrodek teatralny w leśnej głuszy pod Zabłudowem, około 20 km od Białegostoku. Parę lat temu otworzyli przed widzami drzwi teatralnej stodoły, grali w niej sami, w kolejnych latach zaczęli zapraszać też przyjaciół i organizować warsztaty dla dzieci. W końcu wymyślili też ciekawy festiwal w leśnej enklawie – o nazwie jak na imprezę leśną przystało: LasFest, z leśnym sznytem.

Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektakl 'It depends' Helgi Lazar
Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektakl 'It depends' Helgi Lazar  Fot. Materiały prasowe /Veronika Eder

Spektakle, filmy, warsztaty

W tym roku program Siedliska Kultury w Solnikach miał rozpocząć już w czwartek i piątek (28-29 lipca) pokaz spektaklu „Kukułka. Fikcyjny dokument" w wykonaniu Figurentheater Wilde&Vogel (DE)/Lehmann und Wenzel (DE)/Grupa Coincidentia (PL). Jednak - jak we wtorek (26 lipca) wieczorem na Facebooku poinformowali organizatorzy - z powodu choroby aktora musiał zostać odwołany (organizatorzy starają się ustalić nowe terminy pokazów, warto śledzić Facebooka).

Tegoroczny program rozpocznie więc weekendowy leśny pokaz filmów. W sobotę (30 lipca) już po zmroku, o 21.30, zaplanowano prezentację filmów krótkometrażowych „LasMóvi" dla dorosłych (Replika Lubelskiego Festiwalu Filmowego), następnego dnia o godz. 17 pokazy filmów krótkometrażowych obejrzeć będą mogły dzieci, odbędą się też warsztaty filmowe dla rodzin.

Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektkl Grupy Coincidentia 'Straszka pospolita' (7+)
Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektkl Grupy Coincidentia 'Straszka pospolita' (7+)  Michal Strokowski

W kolejny weekend, już w sierpniu, zaplanowano: spektakl „Straszka pospolita" Grupy Coincidentia (6 sierpnia, g. 18) i działania Macieja Cempury dla dzieci 7+ (7 sierpnia, godz. 17 i 18). 

A w następnych dniach m.in. spektakl „It depends" węgierskiej artystki Helgi Lazar oraz spektakl solo Natalii Sakowicz „Romans" (świetny pokaz animacji lalki zrastającej się z animatorką, a nawet przejmującej nad animatorką władzę). Jeszcze w sierpniu odbędzie się tradycyjny punkt LasFest – Noc Perseidów, czyli – jak zapowiadają organizatorzy: „nocny spektakl spadających gwiazd do muzyki na żywo", w wykonaniu utalentowanego rodzinnego trio: Laura Jurcová, Michaela Jurcová, Robert Jurco.

Na prapremierę spektaklu „Invisible" (już w październiku) zaproszą widzów gospodarze Siedliska, czyli Grupa Coincidentia.

Siedlisko Kultury Solniki 44. Projekt 'Metal' Macieja Cempury (7+)
Siedlisko Kultury Solniki 44. Projekt 'Metal' Macieja Cempury (7+)  Fot. Materiały prasowe/Michał Strokowski

Sporo zaplanowano zajęć dla dzieci, m.in.: warsztaty muzyczne prowadzone przez aktora i muzyka Macieja Cempurę, spektakl „Frajda, Granda, Bzik" Kolekttacz (3+) czy warsztaty rodzinne.

Trzy mocne grupy

Mimo odwołania w ostatniej chwili spektaklu „Kukułka. Fikcyjny dokument" w wykonaniu aktorów trzech grup: Grupy Coincidentia, Wilde&Vogel, Lehmann&Wenzel, organizatorzy liczą, że jeszcze w ramach letniej odsłony uda się ten spektakl pokazać. Dlatego też przypominamy: to wyjątkowo tajemnicza, sugestywna  historia odnajdywania pewnych dziwnych przedmiotów, szperania, wertowania zapisków, szukania przeszłości, podążania po nitce do kłębka.

Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektakl 'Kukułka. Fikcyjny dokument' Figurentheater Wilde&Vogel (DE)/Lehmann und Wenzel (DE)/Grupa Coincidentia (PL)
Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektakl 'Kukułka. Fikcyjny dokument' Figurentheater Wilde&Vogel (DE)/Lehmann und Wenzel (DE)/Grupa Coincidentia (PL)  Michal Strokowski

Niektórzy widzowie mogli zobaczyć spektakl premierowo w Solnikach i w Białymstoku tuż przed pandemią, wcześniej przedstawienie miało niemiecką premierę w Lipsku. Dlaczego tam? Lipsk jest miejscem twórczych działań znanego w Białymstoku teatru wybitnego lalkarza Michaela Vogla – wraz z partnerką w życiu i na scenie, Charlotte Wilde – wielokrotnie prezentował wspólne spektakle w Białostockim Teatrze Lalek i na scenie Akademii Teatralnej.

Sowa i Chomczyk z Voglem i Wilde znają się jeszcze z czasów studiów na wydziale lalkarskim białostockiej Akademii Teatralnej, kiedy to wybitny animator niemiecki pracował ze studentami białostockiego wydziału. Potem przyszła przyjaźń i wspólne produkcje – pokazywane po obu stronach granicy. Do tej czteroosobowej grupy doszła jeszcze ekipa teatru Lehmann&Wenzel. Twórcy wszystkich tych grup zagrali już wspólnie w Białymstoku wraz z aktorami BTL podczas niezapomnianego spektaklu „Faza Rem Phase".

Osiem osób myszkuje po strychach i piwnicach

„Kukułka. Fikcyjny dokument" to ich ostatnia wspólna produkcja. Spektakl wyreżyserował Łukasz Kos, za dramaturgię odpowiada Fiona Ebner, na żywo muzykę tworzyć będzie Charlotte Wilde. Występują: Paweł Chomczyk, Dagmara Sowa, Michael Vogel, Samira Wenzel i Stefan Wenzel.

– Zepsuty zegar z kukułką – od niego się wszystko zaczyna. Znaleziony w szopie przy domu położonym głęboko w lasach wschodniej Polski, w pobliżu miasta Białystok. Osiem osób myszkuje po strychach i piwnicach, wertuje znalezione zapiski i dokumenty w poszukiwaniu informacji z przeszłości pewnego miejsca. Ktoś potyka się o wystającą z trawy przed domem sprężynę, próbuje ją wyciągnąć. Drut okazuje się elementem zakopanego łóżka… – opowiadali o spektaklu jeszcze przed pandemią sugestywnie Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk. – Jak po nici Ariadny poszukiwacze dochodzą do coraz to nowych historii, zarówno pospolitych, jak i tajemniczych. Co stało się z dzieckiem, które wyjechało swoim trójkołowym rowerkiem w ciemny las? Co z objawieniami maryjnymi, które młoda dziewczyna przeżyła w pobliżu opuszczonego cmentarza żydowskiego? Co jeszcze, poza kleszczem, którego ukąszenie niemal doprowadza do śmierci jedną z uczestniczek projektu, skrywa las? Skrawki wspomnień, ulotne tropy, fragmenty nierozwiązanych zagadek... leżą od lat w cieniu lub zakopane głęboko w ziemi. Rozkładają się, korodują, fermentują. Nie chcą jednak bezpowrotnie zniknąć, chcą przetrwać, choćby tylko w wyobraźni, choćby tylko we śnie. Będą powracać z pytaniami: Co się wydarzyło? Co jeśli? Co teraz?

Spektakl 'Kukułka. Fikcyjny dokument'
Spektakl 'Kukułka. Fikcyjny dokument'  Fot. Materiały prasowe/ Michał Strokowski

Twórcy nazywają swój spektakl fikcyjnym dokumentem. Przyświeca im jako motto myśl z filmu Davida Lyncha „Zagubiona autostrada": „Lubię pamiętać rzeczy na swój sposób. Tak jak je zapamiętałem, niekoniecznie tak jak się wydarzyły".

Spektakl grany jest w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/solniki44

Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektakl 'Frajda, Granda, Bzik' Kolekttacz (3+)
Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektakl 'Frajda, Granda, Bzik' Kolekttacz (3+)  Fot. Materiały prasowe/Slawek Przerwa

Program:

*28 lipca (czwartek), godz. 19 – „Kukułka. Fikcyjny dokument" Figurentheater Wilde&Vogel (DE)/Lehmann und Wenzel (DE)/Grupa Coincidentia (PL) – LasFest [AKTUALIZACJA: spektakl odwołany został z powodu choroby aktora, organizatorzy szukają nowych terminów pokazów]

*29 lipca (piątek), godz. 19 – „Kukułka. Fikcyjny dokument" Figurentheater Wilde&Vogel (DE)/Lehmann und Wenzel (DE)/Grupa Coincidentia (PL) – LasFest [AKTUALIZACJA: spektakl odwołany został z powodu choroby aktora, organizatorzy szukają nowych terminów pokazów]

*30 lipca (sobota), godz. 21.30 – LasMóvi – pokaz filmów krótkometrażowych/Replika LFF/kurator Maciej Misztal – LasFest

*31 lipca (niedziela), godz. 17 – LasMóvi – pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci/kurator Maciej Misztal + warsztaty filmowe dla rodzin/Justyna Czarnota (7+) – LasKids

*6 sierpnia, godz. 18 – „Straszka pospolita" Grupa Coincidentia (7+) + rozmowa z realizatorami spektaklu – LasKids

*7 sierpnia, godz. 17 – „Metal" Maciej Cempura (7+) – LasKids

*7 sierpnia, godz. 18 – „Make Some Noise" warsztat muzyczny/Maciej Cempura (7+) – LasKids

*12 sierpnia, godz. 22 – Noc Perseidów – nocny spektakl spadających gwiazd do muzyki na żywo/ trio muzyczne w składzie: Laura Jurcová, Michaela Jurcová, Robert Jurco – LasFest

*13 sierpnia, godz. 20 – „It depends" Helga Lázár (HU) – LasFest

*14 sierpnia, godz. 16 – „Frajda, Granda, Bzik" Kolekttacz (3+) – LasKids

*14 sierpnia, godz. 17.15 – „Ku bliskości" warsztat rodzinny/Kolekttacz (3+) – LasKids

*3 września, godz. 18 – „Romans" Natalia Sakowicz – Teatr Polska

*8 października, godz. 18 – „Invisible" Grupa Coincidentia – PRAPREMIERA – Off Polska

*9 października, godz. 18 – „Invisible" Grupa Coincidentia – Off Polska

*14 października, godz. 18 – „Invisible" Grupa Coincidentia – Off Polska

*15 października, godz. 18 – „Invisible" Grupa Coincidentia – Off Polska

*16 października, godz. 18 – „Invisible" Grupa Coincidentia – Off Polska

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: info.solniki44@gmail.com

Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektakl 'Romans' Natalii Sakowicz
Siedlisko Kultury Solniki 44. Spektakl 'Romans' Natalii Sakowicz  Fot. Materiały prasowe/Bartek Warzecha

Wydarzenia odbywają się w ramach programów:

* LasFest – 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie

* LasKids – 2. Festiwal Teatralny w Lesie

* Teatr Polska – organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

* Off Polska – organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego, Gminy Zabłudów, Powiatu Białostockiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacji Kultury Wolnego Państwa Saksonii z funduszy podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez Saksoński Parlament Krajowy.

Projekt zrealizowany przy współpracy partnerskiej z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza Filią w Białymstoku

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem