To już finisz naszego głosowania w plebiscycie Zielone Supermiasta i Zielone Superregiony. Wybieramy w nim najlepsze zielone miejsca w Białymstoku i województwie podlaskim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach trzeciej edycji plebiscytu Supermiasta i Superregiony zaprosiliśmy czytelników do wyboru najlepszego czy najbardziej ulubionego zielonego miejsca w Białymstoku i Podlaskiem. Z poprzednich plebiscytowych akcji wynikało bowiem, że dla mieszkańców polskich miast i miasteczek najważniejsza jest jakość życia w ich gminach rozumiana jako dostęp do terenów zielonych, czyste powietrze, dobrze zorganizowana, ekologiczna komunikacja publiczna. Pod wpływem presji społecznej zrozumieli to też samorządowcy, stąd w naszych miastach coraz więcej pieniędzy przeznacza się na inwestycje w zieleń.

Głosowanie zaczęło się 13 maja. Potrwa jeszcze przez kilka dni, do 29 maja. A już 3 czerwca ogłosimy oficjalne wyniki.

By nieco zdradzić, napiszemy, co na razie jest w pierwszych trójkach. Ale kolejność podajemy zupełnie przypadkowo. W Białymstoku są to Las Solnicki, Planty i Ogród Branickich. Z kolei w województwie Carska Droga przez Biebrzański Park Narodowy, Puszcza Białowieska oraz Wigierski Park Narodowy.

Wszystko jednak jeszcze może się zdarzyć.

Zielone Supermiasta Białystok

Wiecie, jaki jest sekret zadowolenia z życia w mieście? Zieleń. Nawet jeśli to skwerek przed domem, alejka czereśni, które o tej porze roku tak pięknie kwitną. Lub niewielki stawek, zaledwie pięć minut spacerem od domu. Zieleń koi nasze nerwy po spędzonym dniu w pracy. Poprawia samopoczucie, ale także wpływa pozytywnie na nas z medycznego punktu widzenia. Tereny zielone zmniejszają zagrożenie zatrucia smogiem, stanowią naturalny filtr zanieczyszczeń gazowych, w tym pyłów zawieszonych. A przede wszystkim chronią nas przed negatywnymi skutkami zmian klimatu – obniżają temperaturę, pochłaniają nadmiar wody w czasie ulew. Zalety parków, miejskich lasów, skwerów, zieleńców można by wymieniać bez końca.

Zielone Superregiony. Podlaskie

W ubiegłym roku w plebiscycie „Wyborczej" Supermiasta i Superregiony wybieraliśmy priorytety dla Białegostoku i Podlaskiego do 2040 r. Jeśli chodzi o cały region, czytelnicy wskazali zdecydowanie... na uznanie całej Puszczy Białowieskiej za park narodowy. Teraz bohaterką naszej akcji została zieleń. Chcemy poznać preferencje mieszkańców naszego regionu i wspólnie wybrać „Moją ulubioną zieloną przestrzeń". Na liście jest również Puszcza Białowieska.

Za nami pierwszy etap plebiscytu. Z kilkudziesięciu zgłoszeń wybraliśmy 9 zielonych miejsc w Podlaskiem, które wskazywano najczęściej. To zapewne oznacza, że lubimy je najbardziej. Teraz wspólnie zdecydujmy, które są dla nas najważniejsze.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem