Do ekipy Białystok New Pop Festival 2022 dołączają kolejni artyści. W tym ogłoszeniu - różnorodna czwórka. W dniach 27-28 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku obok Brodki i Pezeta pojawią się: Bovska, Zdechły Osa, Natalia Szroeder i Ralph Kamiński. A to oznacza muzyczny miks: nowoczesny pop, rock, electro, hip-hop. Bilety już w sprzedaży.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdy kilka tygodni temu ogłaszaliśmy pierwszych artystów (Brodka i Pezet) - nowością była też nowa data: festiwal z połowy lipca został przesunięty na ostatni weekend sierpnia. Miłośnicy newpopowych klimatów i festiwalu powinni więc o tej zmianie pamiętać - po czterech lipcowych edycjach piąta jubileuszowa odsłona festiwalu odbędzie się nie na początku wakacji, a pod ich koniec. W ten sposób koncertów będzie mogło wysłuchać więcej osób, które zaczną już powroty z wakacyjnej laby.

A poza tym - wszystko po staremu: letni czas, piknikowy klimat, czas na słuchanie, czas na pogawędki ze znajomymi, nieco wydarzeń towarzyszących, strefa aktywnego odpoczynku (także dla dzieci) i kulinariów.

Ale przede wszystkim - spotkanie z new popem - wyjątkowo pojemną półką. Jak dowiodły tego poprzednie edycje festiwalu, i jak pokaże ta najbliższa - Białystok New Pop Festival potrafi pomieścić nowoczesny pop, rock, electro, indie rock, soul, zimną falę, piosenkę autorską z tekstem. Czy nowoczesny miejski hip-hop.

Białystok New Pop Festival
Białystok New Pop Festival  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

 Białystok New Pop Festival. Mocna czwórka

Na festiwalowej scenie pojawi się ośmioro znanych artystów (przed nami ogłoszenie jeszcze ostatniej dwójki, plus zespół lub artysta wyłoniony w konkursie młodych talentów). Każdy z nich praktycznie eksperymentuje, szuka własnej ścieżki, autorsko łączy gatunki, wędruje po muzycznych obrzeżach. Cały zestaw zaś pozwoli i na taneczne szaleństwo, i kontemplację. Wybrane koncerty z festiwalu podobnie jak przed rokiem będzie można zobaczyć jako streaming na Facebooku wydarzenia.

Wśród najnowszych ogłoszonych artystów znalazł się człowiek orkiestra i tegoroczny artysta roku: Ralph Kamiński - 31-letni wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny i reżyser teledysków, który uparcie swoim alternatywnym popem krok po kroku podbijał serce słuchaczy, a w tym roku zgarnął prestiżowe nagrody: Paszport "Polityki", a przed tygodniem - aż dwa Fryderyki: wygrał w kategoriach artysta roku oraz album roku piosenka poetycka i literacka (za album „Korę", w którym w świetny sposób zmierzył się z dorobkiem Kory i Maanamu).

Jest Bovska: jedno z największych objawień 2016 r., która od tamtego czasu idzie konsekwentnie swoją dopracowaną ścieżką, ma rozpoznawalny wizerunek sceniczny, a jej piosenki błyskawicznie biją rekordy popularności w internecie.

Jest Natalia Szroeder, ze sceną zżyta od czwartego roku życia (wystąpiła w programie „Od przedszkola do Opola"), a dziś świadoma i dojrzała artystka mająca na koncie albumy pokryte złotem i single pokryte podwójną platyną.

Czy wreszcie niepokorny Zdechły Osa, który swoim zakręconym pomysłem na muzykę, rozpiętą między punkiem a mrocznym electro i mocnymi, depresyjnymi tekstami bulwersuje starszych, a przyciąga młodszych, bo o ich ekstremalnych emocjach opowiada. Mnóstwo w tym ironii i autoironii, celnych, choć opatrzonych przekleństwami diagnoz współczesnego ducha naszych czasów. Zresztą przydomek Zdechły Osa do czegoś zobowiązuje.

 Białystok New Pop Festival. Bilety

Kolejne ogłoszenie artystów w kolejnych tygodniach, ale już można kupować bilety na ebilet.pl

Im szybciej, tym taniej - w tej chwili karnety na dwudniowy festiwal kosztują 150 zł, karnet ulgowy - 75 zł, bilet jednodniowy - 95 zł, ulgowy - 47,50 zł. Ulgowe bilety dotyczą dzieci w wieku 4-12 lat oraz seniorów 65+. Dzieci w wieku do lat 3 - wstęp wolny.

Festiwal organizuje Agora SA oraz Wyborcza.pl (przy wsparciu Miasta Białystok).

W tym roku za oprawę graficzną festiwalu odpowiada białostocki grafik i ilustrator Przemysław Sokołowski. Tworzy głównie plakaty oraz ilustracje towarzyszące różnym wydarzeniom, ale wykonuje też zlecenia zahaczające o branding, projektowanie opakowań czy charakterystycznych, rozpoznawalnych stylem etykiet (jego twórczość znają choćby fani białostockiej manufaktury Mydlarni Cztery Szpaki).

Więcej informacji o festiwalu na profilu Białystok New Pop Festival na Facebooku.

Białystok New Pop Festival. Wreszcie normalność!

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny festiwal odbędzie się już w warunkach przedpandemicznej normalności. Dwa lata temu festiwal miał ekstremalny charakter - na dziedzińcu Pałacu Branickich w ogóle nie było publiczności, muzycy w czasie rzeczywistym grali ze sceny ustawionej pod pałacem do pustego dziedzińca i wprost do kamer, wierząc, że widzowie gdzieś tam po drugiej stronie są. I byli. Festiwal ostatecznie zgromadził ponad 338 tysięcy widzów! Bawiących się nie na pałacowym dziedzińcu, ale przed laptopami, smartfonami, rzutnikami, łącząc się z festiwalem wirtualnie, oglądając go za darmo lub w wersji premium, wspierając artystów.

Przed rokiem festiwal miał już charakter hybrydowy (czyli z udziałem widzów z certyfikatem szczepień) i online poprzez streaming w internecie. Na dziedzińcu Pałacu Branickich bawiło się 4 tys. osób, online oglądało go około 30 tys. widzów.

W ub.r. pierwszego dnia wielopokoleniową publiczność przyciągnęli pod scenę: Paulina Przybysz, Paweł Domagała, Jan-Rapowanie, Muniek i Przyjaciele oraz Organek. Drugiego dnia – Baranovski, Baasch, Margaret, Artur Rojek i Sokół. Taki line-up dowiódł, że Białystok New Pop Festival świetnie łączy gatunki i pokolenia. Pod sceną znakomicie bawiła się zarówno publiczność nastoletnia, pokolenie 40-latków, jak i seniorzy.

Białystok New Pop Festival. Słowo o artystach

Miętha feat Natalia Szroeder 'Zanim pójdziesz' - screen z teledysku, reż. Julek Talandziewicz
Miętha feat Natalia Szroeder 'Zanim pójdziesz' - screen z teledysku, reż. Julek Talandziewicz  mat. prasowe

Natalia Szroeder

Natalia to artystka, której dotychczasowa, oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania kolejnych obszarów twórczej aktywności. Już od najmłodszych lat komponowała muzykę i pisała teksty, co z powodzeniem czyni do dziś. W międzyczasie uczęszczała na lekcje gry na skrzypcach.

Talent Natalii dostrzegły też legendy polskiej sceny muzycznej, m.in. Zbigniew Wodecki, Irena Santor czy Jacek Cygan, którzy zapraszali ją do swoich projektów. Scena jest jej żywiołem, co udowodniła, dając dotychczas ponad czterysta koncertów. W ostatnim czasie współpracowała m.in. z Janem Młynarskim, Vito Bambino (Bitamina), Quebonafide czy Ralph Kaminski. Artystka może pochwalić się podwójnie platynowymi i platynowymi płytami za single pochodzące z albumu „NATinterpretacje", który pokrył się złotem. Obecnie pracuje nad kolejną płytą, której premiera nastąpi jeszcze w tym roku.

Stadion Miejski STAL w Rzeszowie . Europejski Stadion Kultury 2019. Bovska
Stadion Miejski STAL w Rzeszowie . Europejski Stadion Kultury 2019. Bovska  PATRYK OGORZAŁEK

Bovska

Jedno z największych muzycznych objawień 2016 r. Bovska - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty „Kaktus" wyprzedał się w dwa dni, zyskując status złotej płyty, a jej utwory jeszcze przed premierą albumu biły rekordy popularności w internecie, gdzie dotychczas odtworzono je ponad 40 milionów razy. Artystka występowała na najważniejszych festiwalach w kraju: Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival, Slot Art, Festiwal i Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była też jedyną gwiazdą z Europy, na festiwalu Shimokitazawa Sound Cruising w Tokio w 2017 r. Jej piosenka „Na niby", promowała film „Narzeczony na niby".

Bovska od początku ma wyrazisty, rozpoznawalny wizerunek sceniczny. Oprawa wizualna jej projektów jest dopracowana i przemyślana - od konceptualnego wydawnictwa, poprzez stronę internetową i serię kameralnych nagrań, aż po imponujące muzycznie i scenograficznie koncerty. Doceniło to jury Yach Film 2013, nominując do nagrody teledysk „Long way" w kategorii zdjęcia oraz w roku 2016 teledysk „Klik" w kategorii plastyczna aranżacja przestrzeni. Bovska jest współautorką swoich płyt, które stworzyła we współpracy z Janem Smoczyńskim (pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku). Do tej pory ukazały się albumy – „Kaktus", „Pysk", „Kęsy" oraz „Sorrento". na koncie ma nominacje do Fryderyków i MTV Music Awards 2016 w kategorii: najlepszy polski wykonawca.

Zdechły Osa
Zdechły Osa  Warner Music

Zdechły Osa

Twórca, którego nie sposób nazwać ani raperem, ani rockmanem, ale z czystym sumieniem można go określić mianem jednego z ciekawszych głosów krajowego podziemia schyłku drugiej dekady XXI wieku. Jak żaden inny potrafi ująć przećpanego, depresyjnego ducha obecnych czasów w formie krótkiej, brudnej, acz chwytliwej piosenki. Na koncertach jego fani kręcą młyn pod sceną jak na hardcorowych gigach.

Fryderyki 2022. Gala w Netto Arenie w Szczecinie. Ralph Kamiński
Fryderyki 2022. Gala w Netto Arenie w Szczecinie. Ralph Kamiński  Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Wyborcza.pl

Ralph Kamiński

Wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy muzykę określaną jako pop alternatywny. Artysta wydał trzy albumy: „Morze" (2016), „Młodość" (2019) oraz "KORA" (2021), wszystkie nakładem FONOBO Label. Każda z płyt spotkała się z ciepłym przyjęciem fanów oraz krytyków muzycznych. „Młodość" była nominowana do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii album roku alternatywa, a Ralph otrzymał nominację jako producent muzyczny roku. W tym roku za ostatni album – „KORA" Kamiński dostał Fryderyka, został też artystą roku.

Ralph jest zdobywcą innych wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, wśród których są również m.in. Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego oraz Grand Prix i Nagroda Publiczności 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Artysta współpracował m.in. z Natalią Przybysz, Quebonafide, Comą, Darią Zawiałow, Natalią Szroeder, Organkiem, Kwiatem Jabłoni oraz Miuoshem. 24 kwietnia zakończyła się trasa promująca album „KORA", na którą złożyło się niemal 50 koncertów. Ralph sięgnął po piosenki Kory i grupy Maanam, które ubrał w nowe szaty, ukazując jednocześnie ich uniwersalny i ponadczasowy charakter. W pracy przy aranżacjach oraz w studiu towarzyszyli Ralphowi znakomici muzycy: Bartek Wąsik - fortepian, wokale, Michał Pepol - wiolonczela, wokale, Wawrzyniec Topa - bas, skrzypce, wokale, Paweł Izdebski - gitara, wokale, Wiktoria Bialic - perkusja, wokale.

A już na początku lipca Ralph wróci na scenę, ale tym razem w towarzystwie My Best Band In The World.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Fajnie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dobry skład!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0