O zatrzymaniu poinformował w środę (27 kwietnia) rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
W komunikacie można przeczytać: „Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską. Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Zatrzymani w dniach 21 i 22 kwietnia 2022 r. mężczyźni są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Obaj usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 Kodeksu karnego [„kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10" – red]. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące".
W komunikacie rzecznik Żaryn dodał: „Materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej".
Śledztwo na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego wszczął Wydział ds. Wojskowości Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Jak podało Radio Białystok, obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy mieli prowadzić działalność szpiegowską, zatrzymano w Białymstoku. Mieszkali w Polsce od wielu lat. Żaryn podkreślił w rozmowie z tą rozgłośnią, że sprawa jest rozwojowa.
Do 30 czerwca obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. W Podlaskiem dotyczy to 115 miejscowości.
Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia ubiegłego roku. Wcześniej na tym terenie - od 2 września do 30 listopada 2021 roku - był wprowadzony stan wyjątkowy. Zakaz wjazdu ma trwać co najmniej do zakończenia budowy na granicy polsko-białoruskiej 5,5-metrowej stalowej zapory, w tym przecinającej Puszczę Białowieską.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
A co robil tzw, wywiad przez te ostatnie lata?
O przepraszam..... zapomnialem, ze Antek ....
Często, by odwrócić uwagę od tych istotnych osób, stosuje się różne techniki dezinformacji.
Wyspecjalizowani funkcjonariusze odpowiednich służb informacyjnych np. śledzący wiele doniesień prasowych, gdzie dziennikarze w pogoni za "sensacyjnymi nowinkami" , w swojej niewiedzy i często głupocie dostarczają informacji, które mają zasadnicze strategiczne znaczenie.
No ale w takim przypadku mamy w końcu do czynienia z wolnością słowa i prasy, przy czym wyznaczone granice tego dalekie są od rozsądku i potrzeb chwili.
Parę tygodni temu sfotografowano dwie ruskie cywilne, lekkie ciężarówki jadące carską drogą przy Osowcu. Może tylko oszczędzali na viatollu, a może sprawdzali co w największych w regionie magazynach postsowieckiej amunicji, tak potrzebnej Ukrainie.
Takie rzeczy powinniśmy zgłaszać służbom, ale jakim? Kiedy nie ma pewności czy taka ABWera to współpracuje z CIA, czy raczej z GRU...