Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy wedle polskich służb w Polsce prowadzili działalność szpiegowską. Zatrzymano ich w Białymstoku. Od lat mieszkają w Polsce. Prowadzili m.in. rozpoznania dotyczące obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O zatrzymaniu poinformował w środę (27 kwietnia) rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W komunikacie można przeczytać: „Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską. Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Zatrzymani w dniach 21 i 22 kwietnia 2022 r. mężczyźni są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Obaj usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 Kodeksu karnego [„kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10" – red]. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące".

Rosyjska sieć kurierska w Białymstoku. Jej punkt na Białorusi pośredniczył w wysyłaniu łupów wojennych z Ukrainy

W komunikacie rzecznik Żaryn dodał: „Materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej".

Śledztwo na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego wszczął Wydział ds. Wojskowości Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak podało Radio Białystok, obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy mieli prowadzić działalność szpiegowską, zatrzymano w Białymstoku. Mieszkali w Polsce od wielu lat. Żaryn podkreślił w rozmowie z tą rozgłośnią, że sprawa jest rozwojowa.

Zakaz przebywania w strefie

Do 30 czerwca obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. W Podlaskiem dotyczy to 115 miejscowości.

Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia ubiegłego roku. Wcześniej na tym terenie - od 2 września do 30 listopada 2021 roku - był wprowadzony stan wyjątkowy. Zakaz wjazdu ma trwać co najmniej do zakończenia budowy na granicy polsko-białoruskiej 5,5-metrowej stalowej zapory, w tym przecinającej Puszczę Białowieską.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Kiedy zamkną balbine i macierenko?
już oceniałe(a)ś
10
0
Teraz nagle odkryli szoiegow?

A co robil tzw, wywiad przez te ostatnie lata?

O przepraszam..... zapomnialem, ze Antek ....
już oceniałe(a)ś
9
1
Obawiam sie, ze to dopiero poczatek. Z czasem pojawia sie nie tylko rosyjscy i bialoruscy szpiedzy, ale rowniez sabotazysci i terrorysci. Mam wrazenie, ze bylo to normalne w czasie ubieglych wojen, a obecnie Polska wydaje sie byc szczegolnie znienawidzona, tak przez rezim Rosji jak i Bialorusi. Teraz moze dojsc nawet do terroryzmu nuklearnego. "Na wajnie kak na wajnie" - jak to mowia w Rosji.
już oceniałe(a)ś
2
0
Działalność agentów mniej lub bardziej intensywnie działających dla obcego wywiadu, jest w obecnej sytuacji niczym nadzwyczajnym.
Często, by odwrócić uwagę od tych istotnych osób, stosuje się różne techniki dezinformacji.
Wyspecjalizowani funkcjonariusze odpowiednich służb informacyjnych np. śledzący wiele doniesień prasowych, gdzie dziennikarze w pogoni za "sensacyjnymi nowinkami" , w swojej niewiedzy i często głupocie dostarczają informacji, które mają zasadnicze strategiczne znaczenie.
No ale w takim przypadku mamy w końcu do czynienia z wolnością słowa i prasy, przy czym wyznaczone granice tego dalekie są od rozsądku i potrzeb chwili.
już oceniałe(a)ś
2
0
Czyli kolejena porażka służb. Z tego co wiem, to o złapanym szpiegu nie gada się na brifingach tylko pracuje nad nim w celu pozyskania, a jak się nie uda to się go wymienia za jakiegoś cennego własnego agenta.. To drugie, to raczej nie wchodzi w rachubę, bo poprzedni agenci poszli do odstrzału po przekazaniu dokumentacji WSI wrogom.
już oceniałe(a)ś
1
0
Ruscy robią u nas co chcą. Dziś np. widziałem łysego gościa w aucie na ruskich numerach jadącego z granicy prosto do konsulatu na elektrycznej. No, może zakupy nie przyjechał...
Parę tygodni temu sfotografowano dwie ruskie cywilne, lekkie ciężarówki jadące carską drogą przy Osowcu. Może tylko oszczędzali na viatollu, a może sprawdzali co w największych w regionie magazynach postsowieckiej amunicji, tak potrzebnej Ukrainie.
Takie rzeczy powinniśmy zgłaszać służbom, ale jakim? Kiedy nie ma pewności czy taka ABWera to współpracuje z CIA, czy raczej z GRU...
już oceniałe(a)ś
0
0