Żywność, kosmetyki i chemia gospodarcza - to produkty, które są najbardziej potrzebne w miejskim punkcie zbierania darów dla uchodźców z Ukrainy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To jeszcze nie czas na podsumowania, bo wojna nadal trwa i wciąż potrzebna jest pomoc dla Ukraińców. Zarówno tych, którzy dalej walczą, jak i tych, którzy przebywają w Polsce. Warto jednak już dziś podziękować tym wszystkim, którzy wspólnie z miastem Białystok niosą pomoc. Wielkie podziękowania należą się mieszkańcom, wolontariuszom, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorstwom – mówi wiceprezydent Przemysław Tuchliński, który koordynuje pomoc Ukrainie i Ukraińcom. 

Miasto Białystok dziękuje białostoczanom, organizacjom pozarządowym i firmom za dotychczasową pomoc na rzecz Ukrainy i uchodźców. Jednocześnie apeluje o kontynuowanie wsparcia i dostarczanie darów do punktu na Stadionie Miejskim w Białymstoku
Miasto Białystok dziękuje białostoczanom, organizacjom pozarządowym i firmom za dotychczasową pomoc na rzecz Ukrainy i uchodźców. Jednocześnie apeluje o kontynuowanie wsparcia i dostarczanie darów do punktu na Stadionie Miejskim w Białymstoku  Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

Obecnie najpotrzebniejsze produkty to żywność trwała (czyli kasza, mąka, makaron, mleko, olej, woda, konserwy, suchy prowiant, cukier, sól, herbata, kawa, słodycze), kosmetyki i chemia gospodarcza (np. proszek do prania, dezodoranty, kremy, żele, szampony, pasta do zębów, płyn do mycia naczyń). 

Produkty można przywieźć bezpośrednio do punktu na stadionie. Można je także zostawiać w białostockich szkołach publicznych oraz w sklepach Chorten (Lawendowa 79A, Mickiewicza 17, Porzeczkowa 14, Swobodna 29, Nowosielska 54, Wiklinowa 10, Wasilkowska 4, Zachodnia 2A/1). Produkty, które chcemy podarować, można także zakupić w sklepie internetowym bee.pl. Zostaną one spakowane i przekazane do miejskiego punktu. 

Punkt na Stadionie Miejskim (wjazd od ulicy Słonecznej, magazyn przy boisku bocznym) jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9–17. Odwiedza go średnio dziennie ok. 100–150 osób z Ukrainy. Są to osoby, które za okazaniem dokumentu, paszportu mogą nieodpłatnie otrzymać podstawowe produkty żywnościowe i chemiczne. Dotychczas z pomocy Free Shopu skorzystało ok. 4500 osób. 

Wojna w Ukrainie. Z Białegostoku pojedzie transport medyczny do D niepra

Jednocześnie miasto dziękuje za dotychczasową pomoc mieszkańcom Białegostoku, którzy przynoszą dary do punktu zbiórki, i wolontariuszom pracującym przy obsłudze punktu.  

– Wyrazy uznania należą się także organizacjom pozarządowym, które pomagają w przygotowywaniu transportów do Ukrainy, a są to np. Polza, Okno na Wschód, Fundacja Rodziny Czarneckich, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga", Stowarzyszenie "Czysty Świat"), oraz firmom, które wspierały miasto w transporcie i przeładunku, a także zajmują się dostarczaniem darów. Są to np. Chorten, Glosel, spółka Lech – dodaje Kamila Bogacewicz z biura prasowego magistratu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem